Croki 2020

Puntarski tečaj hrvatske kulture za “briselske” klince

Mladen Trinajstić

Foto Nada Manzoni

Foto Nada Manzoni

Škola je okupila 15 polaznika u dobi od 7 do 13 godina, kojima je hrvatski materinji jezik, a koji s roditeljima žive u Bruxellesu, te su na ovaj način bolje upoznali hrvatsku povijest, jezik i kulturu, a posebno tradiciju otoka Krka



U Puntu je održana prva ljetna škola hrvatskog jezika »Croki 2020« ispunjena edukativnim, tradicijskim i sportsko-rekreativnim aktivnostima – cjelotjedni projekt čija je glavna svrha bilo upoznavanje hrvatskoga kraja, povijesti, jezika i kulture, s posebnim naglaskom na bogatstva otoka Krka.


Škola je okupila 15 malenih polaznica i polaznika u dobi od 7 do 13 godina, kojima je hrvatski materinji jezik, a koji žive u inozemstvu, točnije u Bruxellesu, gdje su im roditelji zaposleni u nekoj od europskih institucija – u NATO-u ili pak u Stalnom predstavništvu Republike Hrvatske pri Europskoj uniji.


Roditelji mališana koji su ugodan i edukativan tjedan proveli u tom otočnom mjestu članovi su Hrvatskog kulturnog društva Bruxelles, udruge koju je u listopadu 2015. osnovala Nadia Manzoni iz Punta, a kojoj je cilj održavanje, očuvanje i širenje hrvatske kulture i baštine u Bruxellesu i njegovoj okolici.


Svijest o korijenima




– Odgovarajući na iskazani interes hrvatske zajednice u prijestolnici Europske unije, Udruga se u dosadašnjem radu usmjerila na rad s djecom preko folklornih i dramskih radionica, i to kako bi djeca razvijala svijest o svojim korijenima i pozitivan odnos prema hrvatskoj kulturi, rekla je Manzoni predstavljajući nam djelovanje spomenutog udruženja i njegove aktivnosti, uz ostalo i netom održanu ljetnu školu hrvatskog jezika na otoku Krku.



Teorijski dio školskog programa koji je u jutarnjim satima provođen u prostorijama puntarske Područne škole »Fran Krsto Frankopan« mališani su, u pratnji voditelja projekta, provodili u interaktivnom i zabavnom vježbanju čitanja, pisanja i govora hrvatskog jezika, a sve popraćeno i obogaćeno praktičnim folklornim, kreativnim i kulinarskim radionicama u sklopu kojih su mališani imali priliku čak i zaplesati domaći puntarski tanac, isprobati narodne nošnje, raditi šurlice, izrađivati kostime Frankopana i crtati primorske kućice na šljunku, navela je inicijatorica ovog hvalevrijednog programa, napomenuvši i da su u poslijepodnevnim satima sudionici imali mogućnost sudjelovanja u vođenim izletima po otoku Krku, s obaveznim kupanjem na raznim plažama otoka Krka i guštanjem u prigodnim sportskim aktivnostima.


Hvala volonterima


Mališani su, kaže Manzoni, tako uz ostalo dobili priliku upoznati glagoljicu na Bašćanskoj stazi glagoljice i posjetiti crkvicu sv. Lucije u Jurandvoru, upoznati znamenitosti Vrbnika i ondje poslušati kako mladi otočani sviraju sopele, putovati u frankopansku i rimsku prošlost grada Krka te na Košljunu tražiti dragocjeno blago.



Uz sve to, sudionici Croki 2020. škole jedrili su uz članove Jacht Cluba Punat te lovili ribu udicama s broda Zlatopružica. Škola je većinom bila financirana sredstvima Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, čiji su predstavnici, zaključila je Nadia Manzoni, u ovom projektu prepoznali vrijednost, ali i potencijal za njegovo razvijanje i daljnje populariziranje.


Ona dodaje i da se i ovo, više nego uspješno provedeno premijerno izdanje tog zanimljivog i sadržajnog projekta, sasvim sigurno ne bi održalo na tako kvalitetan način i sa šarolikim programom da nije bilo velikog broja domaćih volontera koji su poklonili svoje vrijeme i znanje, a sve da bi gostujućoj djeci približili svoje običaje i kulturu te na taj način i uljepšali njihov sedmodnevni edukativni boravak na moru.


Zahvale idu i voditeljima hostela Kantun koji su polaznike smjestili i pazili »kao kap vode na dlanu«, zaključila je organizatorioca tog vrlo uspješnog projekta za koji se i organizatori, i sudionici, ali i njihovi domaćini složno nadaju da će postati tradicionalnim.