Pomoć uzdrmanoj industriji

Borba za posezonu: Krčani svojim turistima plaćaju polovinu cijene testa na koronu

Mladen Trinajstić

Uz uvjet da su na području grada Krka ostvarili najmanje pet noćenja turisti će imati pravo na umanjenje troška testiranja za polovinu njegove cijene koja iznosi tek nešto manje od 700 kuna



KRK – Slijedeći nedavno donesenu odluku Turističkog vijeća TZG-a Krk i poštujući ugovor o poslovnoj suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo, TZG Krk objavio je javni poziv za iskaz interesa upućen svim krčkim pružateljima usluga smještaja u ugostiteljskim objektima, domaćinstvu i na OPG-ovima za sudjelovanje u zanimljivom i hvalevrijednom programu sufinanciranja troškova testiranja na COVID-19 za turiste koji borave na području tog otočnog grada.


Predmet javnog poziva je, objašnjava nam Ivana Kovačić, direktorica Turističkog ureda TZG-a Krk, iskaz interesa pružatelja usluga svih vrsta turističkog smještaja za uključenje u program kojemu je temeljni cilj smanjenje troška takvog testiranja za sve posjetitelje Krka čime se posredno doprinosi nastojanjima produljenja sezone čak i u jesenskom, pa i zimskom periodu.


Zajednički fond


– Program je osmišljen i »uređen« na način da će njegovim začetkom turisti, uz uvjet da su na području grada Krka ostvarili najmanje pet noćenja, imati pravo na umanjenje troška testiranja za polovinu njegove cijene koja iznosi tek nešto manje od sedam stotina kuna, ističe Kovačić.




– Ostatak spomenutog troška, dakle nešto više od 350 kuna, slijedom ugovora na čije su sklapanje ovim pozivom sad upućeni svi krčki »domaćini« u jednakom će omjeru (dakle u trećinama spomenutog iznosa) dijeliti između TZG-a Krk, Grada i samog pružatelja smještajnih usluga, neovisno radi li se o hotelijeru, iznajmljivaču, vlasniku kampa ili pak obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, nastavlja naša sugovornica.


Testiranja i dalje svakim danom osim srijedom i vikendom

Kako ističe epidemiološka služba Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a ispostave Krk, mogućnost testiranja na COVID-19 i nadalje će biti dostupna u gradu Krku. Uzimanje uzoraka tako je do daljnjega na rasporedu ponedjeljkom, utorkom, četvrtkom i petkom u vremenu od 8 do 9 sati ispred Turističke ambulante Doma zdravlja u Krku (na adresi Vinogradska 2b). Testiranje se provodi na temelju liječničke uputnice, ali i na osobni zahtjev uz plaćanje. Cijena testiranja je 698,21 kn, a plaćanje se može obaviti samo u gotovini u kunama na mjestu testiranja. Prije testiranja potrebno je ispuniti formular i navesti e-adresu kao kontakt na koji se naknadno šalje rezultat tog postupka. Rezultati testiranja, ističu nadležni epidemiolozi, dostavit će se u roku od 48 sati. Treba reći i da za testiranje nije potrebna prethodna najava, osim u slučaju dolaska grupa od deset i više osoba (a koje je potrebno prethodno najaviti putem e-adrese [email protected] ili pak telefonom, pozivom na broj +385 51 221 955).

Od Kovačić smo doznali i da su TZ i Grad za tu nakanu već osigurali zajednički »testni fond« vrijedan 50 tisuća kuna. Troškovi testiranja na COVID-19, a koje u Krku i dalje nastavlja obavljati Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a u polovini njihove vrijednosti, tako će se odskora na području Grada Krka pokrivati za sve turiste strane državljane kojima je potreban rezultat PCR testa na COVID-19 za nesmetan ulazak u matičnu državu. Uz taj uvjet, turisti će ovo pravo moći konzumirati ako su u samom gradu ili pak njegovoj okolici u plaćenom komercijalnom smještaju boravili minimalno pet noći, neprekidno, i to do 31. prosinca ove godine do kad se, barem zasad, ovaj program planira provoditi.


Domaćinski pristup


Pravo sudjelovanja u zajedničkom programu TZ-a i Grada Krka, a koji su, doznajemo od direktorice Gradskog TZ-a, inicirali sami pružatelji smještajnih usluga odnosno iznajmljivači iz zaleđa grada koji unatoč svim epidemiološkim i »graničnim« izazovima i ovih dana nastavljaju ugošćivati strane posjetitelje, imaju sve fizičke i pravne osobe koje se bave ugostiteljskim uslugama, odnosno pružanjem smještaja, ali i koji nemaju dugovanja prema TZ-u i Gradu Krku.


Rok za prijavu zaniteresiranih za sudjelovanje u programu »održavanja turističke živosti« jest do konca godine, odnosno do utroška svih za njegovu provedbu osiguranih sredstava. Direktorica krčkog TZ-a objasnila nam je i da će posjetitelji koji slijedom tog programa budu ostvarili mogućnost osjetnog umanjenja troška njihova testiranja na COVID-19 to svoje pravo moći iskoristiti nakon predočenja potvrde odnosno svojevrsnog vaučera.


– A taj će dokument nakon što ga pribave od našeg Turističkog ureda svojim gostima moći osobno uručivati sami domaćini, hotelijeri ili iznajmljivači što će, uvjereni smo, takvim osobnim, odnosno domaćinskim pristupom svima biti dodatan promidžbeni »alat«, zaključila je naša sugovornica.


Ivana Kovačić pritom nije krila svoje uvjerenje da se ovim sustavom sinergijom svih za kvalitetu turističkog proizvoda zainteresiranih dionika mogu ostvariti pozitivni promocijski efekti, a u konačnici i popraviti ovosezonske turističke bilance samih pružatelja usluga smještaja, ali i grada Krka, koji s razlogom uživa imidž kvalitetne i posjećene turističke destinacije.