Piloti-avanturisti

Argentinci na Lošinju: Prodali kuću i avionom krenuli na put oko svijeta

Bojan Purić

Odmak od uobičajenog obrasca očekivanja mirovine i posjeta unuka - argentinski par u jednom od letova / Foto privatna arhiva Alex i Martina Gronberger

Odmak od uobičajenog obrasca očekivanja mirovine i posjeta unuka - argentinski par u jednom od letova / Foto privatna arhiva Alex i Martina Gronberger

Alex i Martina Gronberger prodali su kuću u Buenos Airesu, kupili avion te lete i upoznaju različite dijelove svijeta, a kada zaključe put, žele se skućiti u nekom manjem domu, možda i u nekoj od posjećenih zemalja pa u obzir dolazi i Lošinj



Može biti da, od desetaka tisuća turista koji već jesu ili će do kraja ove turističke sezone posjetiti Lošinj, nitko nema tako zanimljiv način dolaska i tako neobičan turistički itinerar, kao što su to imali Alex i Martina Gronberger iz Buenos Airesa, glavnog grada Argentine.


Lošinj im je, i to neplanirano, bio jedna od stanica na putu oko svijeta privatnim malim avionom, kojim su krenuli u ožujku, letjeli preko Južne Amerike, Kariba i Sjeverne Amerike, potom preletjeli Grenland i stigli u Europu, nastavili su dalje prema Aziji, a još im preostaje prelet Beringova prolaza i povratak kući od sjevera prema jugu američkog kontinenta, što je predviđeno za prosinac.


Naravno, sve bi se to moglo obaviti i brže, no cilj im je i provesti neko vrijeme u različitim dijelovima svijeta.


Foto Bojan Purić

S lošinjskim domaćinima, slijeva Ratko Radanov, Martina i Alex Gronberger, Nada Radanov i Saša Radanov / Foto Bojan Purić




Zanimljivo je da su putem upoznali njemačkog pilota Toma Grossgarta, koji im je preporučio da u turneju uključe i Lošinj – i samim time prelet iznad ovog dijela Hrvatske – a na Lošinju ostajanje kod Ratka Radanova, umirovljenog kontrolora letenja, koji sa suprugom Nadom iznajmljuje apartman, a i dalje je duboko u svijetu zrakoplovstva – ne čudi stoga podatak da je i njihov sin Saša u tom svijetu; pilot je privatnih aviona.


Otišlo pola kuće


Alex Gronberger pripada staroj njemačkoj dijaspori u Argentini, a godinama je direktor agencije za istraživanje tržišta IPSOS za Latinsku Ameriku, čiji je zaposlenik proteklih 25 godina.


Prešao je šezdesetu godinu života, uzeo je godinu odsustva s posla, a kako je kvalificirani pilot aviona već dvadeset godina, sa suprugom, rođenom Nizozemkom, odlučio je odmaknuti se od uobičajenog obrasca očekivanja mirovine i posjeta unuka.


»Još uvijek oboje imamo dovoljno energije, pa nismo željeli usporiti, već ubrzati život«, kaže Gronberger, koji je pilotske kvalifikacije stjecao u Argentini, Francuskoj i Sjedinjenim Državama, a uoči ove avanture pilotski je ispit položila i supruga Martina, koja na internetu revno vodi dnevnik putovanja obogaćen atraktivnim fotografijama pejzaža koje posjećuju.


Malim avionom oko svijeta - slijetanje u Grand Canyonu (SAD) / Foto Alex i Martina Gronberger

Malim avionom oko svijeta – slijetanje u Grand Canyonu (SAD)


Prodali su kuću u Buenos Airesu, lete u avionu »cirrus SR-22« s jednim motorom, četiri sjedala i vlastitim padobranom. Cijene ovakvih aviona približno su 500-600 tisuća američkih dolara, za nove i 850 tisuća.


Dodajući cijeni aviona i troškove boravka u pojedinim zemljama na putu, cijela akcija »teška« je koliko i pola kuće u Argentini, a kada zaključe put, namjeravaju se skućiti u nekom manjem domu, možda i u nekoj od zemalja koje su posjetili ili će tek posjetiti u ovom kružnom putovanju.


Čarobnih 20 minuta


U tom pogledu, »u igri« je i Lošinj. Ljepote Jadrana, ali i unutrašnjosti Hrvatske, oduševile su Gronbergere. »Najkraći i najljepši put bio je od Zadra do Lošinja, u trajanju od dvadesetak minuta. Leteći preko Hrvatske, od Slovenije prema Zadru, nismo mogli doći k sebi od tolike ljepote Plitvičkih jezera i Jadrana«, kaže Gronberger.


Kao drugu krajnost, ističu let od sjeveroistočne obale Kanade preko Grenlanda u trajanju od pet i pol sati, gotovo do granice mogućnosti leta bez slijetanja i novog točenja goriva. Na toj su etapi nosili posebna odijela, za slučaj da padnu u more i moraju održati tjelesnu toplinu do dolaska spasilaca.


Karipski otok Martinik iz ptičje perspektive Gronbergerovih / Foto Alex i Martina Gronberger

Karipski otok Martinik iz ptičje perspektive Gronbergerovih


Kao posebnu zanimljivost ističu i predstavljanje kontrolama letenja oznakom »Lima Victor« – prema međunarodnom kodu slovkanja, Argentina je označena LV. Tako daleko od svoje zemlje, kod kontrolora letenja ova oznaka izaziva veliko čuđenje.


Lošinjski aerodrom »dražesno starinski«


U razgovoru s pilotima-avanturistima, nismo mogli propustiti temu lošinjskog aerodroma. Skroman objekt nedaleko od Ćunskog ocjenjuju »dražesno starinskim« i takvim da »daje potpun osjećaj otoka«.


Ipak, pohvaljuju održavanje otočnog aerodroma, koji je tako postao još jedna poveznica obitelji Radanov i argentinskog para – Ratko Radanov bio je kontrolor letenja na lošinjskom aerodromu od njegova otvaranja 1986. do 1991. godine, kada je prešao na rad na mali aerodrom Punitz u austrijskom Gradišću.