Maritimna baština

Uređuje se muzej na otvorenome u povodu 300 godina škvera u Iki

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Za projekt »Uređenje i interpretacija povijesnog škvera u Iki« odobrena je potpora u iznosu od 890.051 kunu, dok je za drugi projekt – »Interpretacija 300 let škvera va Ike« – odobreno 1.112.375 kuna



Gradu Opatiji dodijeljena je potpora za dva međusobno povezana projekta u iznosu od ukupno 2.002.426 kuna. Projektima će biti primjereno uređeno središte Ike te obilježena važna obljetnica – 300 godina ikarskog brodogradilišta.


Europska su sredstva odobrena u okviru FLAG natječaja 2.2. očuvanje i valorizacija pomorske i ribarske baštine i očuvanje identiteta područja za FLAG Vela Vrata. Za prvi projekt – »Uređenje i interpretacija povijesnog škvera u Iki« – odobrena je potpora u iznosu od 890.051 kunu, od čega je 85 posto europskih sredstava, odnosno 756.543 kune i 15 posto sredstava RH, u iznosu od 133.507 kuna. Dodijeljeno je i 1.112.375 kuna za drugi projekt – »Interpretacija 300 let škvera va Ike«. Doprinos sredstava EU-a je 85 posto, što iznosi 945.518 kuna, a RH 15 posto, u iznosu od 166.856 kuna.


Prilog bogatijem društvenom životu


Projekt uređenja i interpretacije povijesnog škvera u Iki usmjeren je očuvanju i prezentiranju bogate maritimne baštine, brodogradnje, pomorstva i ribarstva na području Ike i okolice, a jučer su ga u Iki prezentirali opatijski gradonačelnik Ivo Dujmić, njegov zamjenik Emil Priskić te predsjednik VMO-a Ike Igor Sablić.




Istaknuli su da će uređeno središte mjesta postati atraktivno i za stanovnike i za turiste, a sve će se to realizirati bez opterećivanja proračuna.



– Grad Opatija ima strateški cilj ravnomjerno razvijati područja svih svojih mjesnih odbora, zaleđe jednako kao i priobalni kraj. Veseli me što je ovim europskim projektom vrijednim 2 milijuna kuna na red došla Ika, mjesto iznimne baštinske vrijednosti po pitanju brodogradnje i ribarstva.


Projektima koje danas predstavljamo želimo oživjeti društveni život Ike, a istovremeno i odati počast njezinoj prošlosti i autohtonim zanatima. Građevinski će radovi početi najesen, a obilježavanje 300. godišnjice škvera kroz regate i radionice već ovoga ljeta, rekao je Ivo Dujmić.


Novi trg i niz manifestacija


Prvim će dijelom projekta biti rekonstruirano i obnovljeno postojeće parkiralište i betonski plato te će biti napravljen mali trg, središnje mjesto okupljanja u Iki, prostor primjeren za odvijanje različitih manifestacija.


U sklopu drugog dijela projekta bit će izdana prigodna monografija, organizirane regate tradicijskih plovila te radionice za djecu i mlade na temu popularizacije tradicijskih zanata – poput kalafata, tesara, ribara i pomoraca.


Na trgu će biti postavljen VR pole s prikazom proširene stvarnosti i prigodnim animacijama. Bit će postavljen spomenik – kobilica broda – posvećen ikarskom identitetu mjesta ribara i brodograditelja, rad akademskog kipara Gorana Štimca, a u betonsku podlogu ugrađene pločice koje će kronološki prikazivati povijesni razvoj mjesta.


Gotovo dva stoljeća gradnje brodova


Ikarsko je brodogradilište, odnosno »škver«, postojalo još daleke 1719. godine kada je bilo preseljeno iz ušća Rječine. U početku su u njemu građene manje brodice za potrebe lokalnih ribara, a gradnja velikih brodova započela je 1801. godine.


Zlatno doba ikarske brodogradnje trajalo je do 1887. godine, a svaka je aktivnost zamrla 1905. godine kada je škver zatvoren. Ikarski je zaljev oduvijek bio lokacija iznimno pogodna za ribolov.


Stoga ne čudi da je u Iki sagrađena i tvornica za preradu ribe koja je radila do 90-ih godina 20. stoljeća i izvozila ribu u više od 70 zemalja svijeta.