Akcija mladih

Kurelić i Slani kritizirali zatvorene prilaze hotelskim kupalištima i plažama, za sve krive Komadinu

Marina Kirigin

Foto Arhiva NL

Foto Arhiva NL

Dakle, javnost nema otvoren i jasan pristup plaži bez obzira što hotelska uprava i Županija tvrde suprotno – rekao je Robert Kurelić



Zatvoreni prilazi hotelskim kupalištima/plažama tema je bila konferencije za novinare održane ispred hotela Royal u Opatiji, na mjestu gdje su ovog ljeta najčešće prilazi, portuni, za kupalište pod koncesijom tog hotela bili zaključani.


– Sazvali smo ovu tiskovnu zbog velikog problema koji javnost i građani imaju sa plažama. Svi smo čuli za nedavnu aferu oko koncesije na plaži hotela Hilton, gdje je Ministarstvo zauzelo stav da plaža mora biti otvorena, hotel je zauzeo stav da ne mora, i sada se čeka da ministar Butković pokrene nekakvu akciju.


Nikakva akcija nije pokrenuta. Sastali su se pred dva tjedna u Opatiji svi skupa, bili su tu i premijer i ministar zajedno sa direktorom hotela, ali nisam čuo da su naložili da otvori pristup. Istu stvar imamo u Opatiji sve ove godine.


Dostupna svima, a zapravo nije




Konkretno, plaža hotela Royal – otvorena koncesija, dostupna svima, a zapravo nije. Ovi portuni koji se nalaze na ulazima na kupalište, koji su danas igrom slučaja otvoreni, su praktički svaki dan zaključani.


Dakle, javnost nema otvoren i jasan pristup plaži bez obzira što hotelska uprava i Županija tvrde suprotno – rekao je Robert Kurelić, županijski vijećnik Akcije mladih navodeći kako se krajem srpnja u hotelu Royal održavala Županijska skupština kada su se i neki članovi Skupštine osvjedočili da su portuni zaključani.


Međutim, objašnjava, kako to nisu htjeli zamijetiti ni županijska pročelnica Nada Milošević ni župan Zlatko Komadina.


– Poslao sam prigovor na tu konkretnu situaciju. Na teren je izašlo Povjerenstvo čije sam izvješće dobio prije tri dana. Oni su, dakle, bili na ovoj plaži i kažu kako su svi prolazi uredno otvoreni i otključani, a jučer je moj kolega ovdje bio i snimio je situaciju i portuni za ulazak na plažu su bili ponovno zaključani.


Osim toga, člankom odluke kojom se dala koncesija na pomorskom dobru ispred Royala propisano je kako se koncesija daje bez mogućnosti ograđivanja i naplate ulaza na plažu pa se pitam da li uopće na ovim mjestima smiju biti postavljeni portuni – rekao je županijski vijećnik.


Situacija na papiru odlična, građani izigrani


Kurelić navodi kako je situacija na papiru odlična, kako su izvještaji Povjerenstva besprijekorni, ali kako su građani zapravo izigrani.


– Netko je ovdje kriv – imamo gospodina Zlatka Marunića iz Odjela za pomorstvo, pročelnicu odjela Nadu Milošević i župana Komadinu – to je linija zapovijedanja. Netko u tom lancu je ili zlonamjeran ili nemaran.


Vidjeli smo primjer u Dalmaciji, za koju tvrdimo da je tamo manje sređeno stanje. Oni su u Splitu izbacili web stranicu gdje su sve koncesije potpisane, kartografski prikazane. U Dubrovniku kada je bilo problema na plaži župan je izašao na tiskovnu i rekao kako naše ljude nitko neće tjerati s plaže.


Ja nikad nisam čuo župana Komadinu da je izašao pred medije i rekao da upozorava sve koncesionare da će im oduzet koncesiju, ako budete tjerali građane sa plaže ili ograničavali pristup ili kršili koncesiju.


Neka institucije rade svoj posao, imamo Povjerenstvo koje nikada ne vidi nikakav problem makar ga poslali naslikanog i nacrtanog. Ovo je očita prevara svih građana Županije. Pozivamo odgovorne, bez obzira što je ljeto pri kraju, da nešto poduzmu – rekao je Kurelić.


Koncesionari ne poštuju uvjete


Koncesionari ne poštuju ni druge uvjete pod kojima im je izdana koncesija, tvrdi Neva Slani, predsjednica gradskog Vijeća Opatije iz redova Akcije mladih.


– Trideset posto plaže bi moralo ostati slobodno za takozvane šugamane, ali gotovo svugdje je slična situacija – ležaljke su raspoređene tako da, samo ako ne držite do sebe, bi “gurnuli” taj šugaman između ležaljki.


One su postavljene tako da se vi osjećate nelagodno, ako želite staviti šugaman. Tih 30 posto se možda nekako i može izmjeriti u “kvadraturi”, ali u praksi je to stavljanje građana u položaj građana drugog reda – rekla je Slani.


Slani je govorila i o neprimjerenom vremenu javnog savjetovanja za nacrt prijedloga plana davanja koncesija na pomorskom dobru za 2022. godinu za područje PGŽ-e, a koji je raspisan u kolovozu, u vrijeme godišnjih odmora.


Navela je i kako su u tom prijedlogu plana na savjetovanju i dvije lokacije vezane za Opatiju – jedna je obnova koncesije, a druga je nova pozicija za koncesiju. Navodi kako je nova pozicija za davanje prostora u koncesiju uvrštena na traženje investitora, u ovom slučaju hotela Adriatic, a koji je izgubio na natječaju za dvije koncesije koje su bile ne tako davno raspisane za dvije obližnje kupališne površine.


Upravo zato, namjera je oformiti novu, treću kupališnu zonu na istom potezu (u blizini kupališta hotela Domino) za koju je prijedlog da se da u koncesiju.


S ovime nije bio upoznat ni Grad Opatija


Na konferenciji je rečeno kako ni Grad Opatija nije bio upoznat da se ta plažna površina namjerava dati u koncesiju, a tek kada je to uočila predsjednica Vijeća otkirli su i da to nije u skladu sa s urbanističkim planom.


– Takvo javno savjetovanje izaziva sumnju u demokratski postupak, ako se nešto provodi za vrijeme kada su ljudi, ali i većina gradskih službi na godišnjem odmoru. Druga stvar je da su informacije bile nepotpune i radi se o nastavku zone gdje već imamo dvije pozicije u koncesiji, pozicija ispred hotela Istra i ona ispred hotela Domino.


Sada se traži treći dio, koji nikad nije bio dan u koncesiju, da se i za njega izda koncesija. Građani su protiv davanja takve zone u koncesiju, a svoje mišljenje, koliko nam je poznato, dati će i Grad Opatija zato što zahtjev nije u skladu sa postojećim urbanističkim planom.


Građani bi svakako izgubili opet dio teritorija na kojem se kupaju.


Nadam se da će Županija uzeti u obzir sve te primjedbe i izbaciti tu točku iz Plana za sljedeću godinu – rekla je Slani koja je iskoristila priliku da nešto kaže i o najvećem opatijskom kupališta Slatina, za koje kaže da je u potpunosti neuređeno i sa nepoznatim statusom, ali i o najvećem problemu, a taj je da nemamo strategiju odnosa prema plažama i pomorskom dobru.