Plaža na kraju Lovrana

Peharovo: Debeli hlad na korak do šljunčanog žala dobitna je kombinacija

Valentina Sablić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Ugodnoj atmosferi pridonosi more koje se ljeska, barčice koje plove, žal skriven u bujnom zelenilu, žamor djece koja se kupaju i snena lica koja drijemaju u hladu



Svaki će se Lovranac ponosno busati o prsa što je »domorodac« ovog divnog gradića, susjedi iz okolnih gradova često će reći da su Lovranci »ćapani« od lovora koji ovdje bujno raste, a to će svaki iskreni Lovranac bez problema i potvrditi, ta i samo ime grada potječe od biljke kojom su se u prošlosti kao simbolom trijumfa krunili carevi, pobjednici, pjesnici i drugi slavljenici.


Prvi spomen naziva ovog grada kao »Lauriana« zabilježen je negdje na početku srednjega vijeka, ali pronalasci iz pećinskih sustava na području Lovranske Drage iz eneolitika, brončanog doba i razdoblja kasne antike svjedoče kako je Lovran vjerojatno bio nastanjen od davnina, a uslijed opasnosti prodiranja barbarskih naroda prema istarskom i italskom poluotoku starosjedilačko romansko stanovništvo iz Lauriane sklanjalo se u špiljski refugij na padinama Učke. Za zaključiti je kako su Lovranci tu »od vavek«.


Nekad i sad


Stara gradska jezgra izdiže se na uzvisini iznad mora, vizurom grada dominira zvonik najstarijeg spomenika Lovrana – crkve svetog Jurja čije svetište krije gotičke freske, a neki oslici slove za najljepše srednjovjekovne prikaze u Istri.




Oduvijek važna i snažna luka, zarana stječe status grada čiji gospodarski značaj posebno jača tijekom 17. i 18. stoljeća. Razvoj turizma u 19. i 20. stoljeću Lovranu donosi izgradnju stotinjak impozantnih vila, a osim bogate povijesti i arhitektonskih bisera, Lovran se ponosi i svojim brendovima – marunima i črešnjama uz koje se vezuju i tradicionalne manifestacije ovog kraja.


Foto galerija: Plaža Peharovo u Lovranu Foto: Sergej Drechsler


Iz TZ Lovrana dolaze nam informacije da je na području Općine samo u srpnju ostvarena polovica prošlogodišnjih noćenja i dolazaka, a u prvih deset dana kolovoza 56 posto prošlogodišnjeg turističkog prometa.


Sudeći po šušuru kojim stari grad zabruji u večernjim satima, čini se kako je Lovran središte rivijere, a kako diše danju provjerili smo na Peharovom.


Obalnim pojasom starog sunčanog Lovrana pruža se i gradsko kupalište Kvarner, kupalište Cipera, a na krajnjem južnom dijelu Lovrana nalazi se plaža Peharovo. Riječ je o manjoj šljunčanoj uvali pjeskovitog morskog dna.


U prvom desetljeću 20. stoljeća bila je ovdje sagrađena drvena kupališna konstrukcija identična onoj na gradskom kupalištu Kvarner.


Peharovo će stariji odrediti kao plažu ispod bivšeg hotela Splendid, koji se u jednom trenutku povijesti zvao hotel Udarnik. Mnogima je Peharovo omiljena plaža, dok s druge strane mnogi nostalgično prizivaju njegove prošle slavne dane, a špotaju današnje stanje. Svakom svoje.


Foto Sergej Drechsler


Divne oblutke za kišnih dana razruje bujica pa ovu plažu, kao i svaku, treba održavati. Uvala nudi obilje prirodnog hlada pa se mnogi kupači kada zapeče mogu povući na travnati dio ispod stabala i gustog raslinja koji plažu skrivaju i odjeljuju od ceste.


Bogata vegetacija, miris borova, debeli hlad na korak od šljunčanog žala dobitna su, ali i ne tako česta kombinacija. Na ovoj plaži tako čovjek može plandovati čitav dan pa mnogi sa sobom dovedu čitavu obitelj i razno razne šatore, sjenice, stolice, prijenosne frižidere, ležaljke i ostala »opuštala«.


Kupališna većina


Plaža je omiljena djeci i djece smo na njoj zaista puno susreli, a u nadgledanju omeli smo Josipa.


– Dolazim često radi maloga, ima društvo tu pa se zabavlja. Većinom dolaze obitelji s djecom i školarci. Sve fali, ne brinu se dobro o plaži, trebalo bi biti čišće. Kafić je dobar, može se iznajmiti ležaljku i suncobran, ove godine su napravili sanitarni čvor koji je trebalo postaviti i ranije.


Plaža je nekad bila stvarno… Problem je što nema održavanja, da se Općina malo bolje brine o plaži bilo bi odlično, malo da se posije trava…, rekao nam je Josip iz Lovrana.



Ugostiteljski objekt, šarmantno uklopljen u prirodu svojim drvenim podom i ogradom, doima se kao paluba broda s pogledom na otvoreno plavetnilo mora i sunčani horizont. Na ovoj se palubi espresso može popiti za 8 kuna, macchiato za 10, a za pivo je potrebno izdvojiti 24 kune.


Od zalogaja je u ponudi tost po cijeni od 17 kuna. Simpatična konobarica Valentina rekla nam je kako je ljudi nešto manje nego prošle godine, ali kako je i dalje to prilično »dosta ljudi«, ovisi o danu.


U kafiću se mogu iznajmiti ležaljke i suncobrani, a sanitarni je čvor besplatan za svih, bez obzira bio taj netko gost kafića ili ne. Iako je cijena suncobrana povoljnih 30 kuna, na plaži se šarene suncobrani doneseni od kuće.


Žal nije pretrpan ležaljkama što je uvijek pohvalno. Na betonskom dijelu plaže s kojeg se može skakati u more nalazi se i tuš za koji je potrebno izdvojiti 2 kune. Plaža je opremljena koševima za otpatke, kabinom za presvlačenje te napuštenom kućicom za spasioca.



Zabavnih sadržaja nema, a djeci koja čine kupališnu većinu na Peharovom sigurno bi pridonijeli radosti, kao i ostalim kupačima koji dane na plaži vole provoditi aktivnije.


Čudo u galaksiji


Na žalu smo susreli srdačan bračni par iz Osijeka – Svjetlana i Đorđe za Peharovo i za Lovran izdvojili su samo lijepe riječi.


– Ovo nam je četvrta godina ovdje i jako smo zadovoljni. Na plaži imamo svoju slobodu, nema skučenosti, drži se distanca, more je čisto… Lijepo je i kulturno, kazala nam je Svjetlana.


– Zadovoljni smo i plažom i Lovranom, zato i dolazimo par godina zaredom. Lungomare nam je važno jer volimo šetati, a važna prednost je i što nam nije daleko od kuće, rekao nam je Đorđe.



Peharovo se smjestilo točno ispod okretišta »trizdvojke«, odnosno trizdvojka se okreće iznad njega pa je jednako oportuno dovesti se na plažu narančastom (sada i plavom) »kočijom«, ali i autom jer je Lovran možda posljednje mjesto u galaksiji u kojem se ne plaća parking – e to je pravo osvježenje.


Manjak sadržaja Peharovo nadopunjuje svojim malim besplatnostima (WC i parking) i zaista ugodnom atmosferom koja nekako preplavljuje plažu.


Što je krivo za to – ne znamo, ali ugodnom dojmu pridonosi more koje se ljeska, barčice koje plove, žal skriven u bujnom zelenilu, žamor djece koja se kupaju i snena lica koja drijemaju u hladu – pravo primorsko, domaće izdanje Seuratova »Nedjeljnog poslijepodneva na otoku La Grande Jatte«, nekad se treba nasmijati svom suludom dojmu.


Ocjena


  • Pristup plaži                                                        9
  • Pristup moru                                                     10
  • Plaža                                                                      7
  • Ugostiteljska usluga                                         10
  • Sadržaji                                                                 5
  • Parkiralište                                                         10
  • Čistoća                                                                   8
  • Pridržavanje epidemioloških mjera               10