Razgovor

Opatijski vijećnik HDZ-a Marko Ćorić: ‘Uvijek nastojim podržati ono što je pozitivno za Opatiju’

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

U Vijeću djelujem na način da ne moram podržavati prijedloge koji mi se ne čine dobri bez obzira s koje strane došli. Čak sam prihvatio i nekoliko amandmana predstavničke većine jer nastojim podržati ono što je pozitivno za naše građane i grad



Smatram da birači nikada ne smiju biti prevareni i ja ću biti u gradskoj političkoj areni sve dok to bude volja opatijskih birača – istaknuo je Marko Ćorić (HDZ), jedan od najdugovječnijih i najaktivnijih vijećnika u Gradskom vijeću Opatije.


– U Gradskom vijeću sam od 2005. godine i nikada osobni interes nisam stavljao ispred interesa građana. Rad u Vijeću Opatije smatram časnim poslom te nastojim raditi u interesu ovoga grada i njegovih građana…


Ovo vam je već četvrti mandat i čini nam se da nije prošla sjednica, a da niste postavili barem pokoje vijećničko pitanje?


– Nastojim što kvalitetnije pristupiti radu GV-a te smatram da svako vijećničko pitanje treba imati svoju težinu. Putem naših pitanja javnost treba dobiti odgovore na ono što je zanima. Zato sam aktivan i postavljam pitanja tijekom svakog aktualnog sata. Neposredna sam osoba i smatram da na lokalnoj razini stranački predznak nije bitan.


Niste u predstavničkoj većini u GV-u, no opet, specifični ste po tome što, premda najčešće podržavate prijedloge gradonačelnika Ive Dujmića, ponekad razmišljate i drugačije, reklo bi se »po vlastitoj savjesti«…




– Omjer glasova u Vijeću je dosad bio 9 prema 8, nas je ukupno 17 vijećnika. Istina je da djelujem na način da ne moram podržavati prijedloge koji mi se ne čine dobri bez obzira s koje strane došli. Čak sam prihvatio i nekoliko amandmana koji su stigli od predstavničke većine stoga što uvijek nastojim podržati ono što je pozitivno za naše građane i Opatiju. Većina u Vijeću trenutačno ima problema i sada se bavi sama sobom i to je činjenica s obzirom na to da je nekoliko vijećnika promijenilo stranačke dresove i sada je to već neka druga situacija…


Koji je odnos između Nezavisne liste Ive Dujmića i HDZ-a? Jeste li u koaliciji?


– HDZ Opatije nije u koaliciji s Nezavisnom listom Ive Dujmića, ali smo unutar stranke rekli da ćemo podržavati svaku dobru ideju koja je u interesu ovog grada. Ako se nešto pokaže da nije ono što žele građani, nitko, pa tako niti gradonačelnik neće imati našu podršku. Već sam jednom izjavio kako vidim razloge razlaza gospodina Dujmića i SDP-a. Uvidio je da više ne može surađivati s onima koji su mu okrenuli leđa, pa je sa svojom Nezavisnom listom u Opatiji stvorio pobjednički tim ljudi oko sebe, koji su 2017. dobili izbore i imaju šest mandata u Gradskom vijeću i na tome im treba čestitati, za razliku od svih nas koji imamo po dva mandata. Njegovom pobjedom SDP je 2017. bačen na političku marginu.


Dobar rejting HDZ-a


Možete li se osvrnuti na državne izbore i na buduće, lokalne izbore? Hoćete li se kandidirati za gradonačelnika Opatije?


– Jako sam zadovoljan rezultatima i pobjedom HDZ-a na izborima za Hrvatski sabor. Veseli činjenica da je u Opatiji za HDZ glasovalo više od 22 posto birača te smo osvojili 1.025 glasova, što je odličan rezultat. Opatijski HDZ, kao i sve ostale naše lokalne organizacije, imaju kvalitetno izabrano vodstvo. Ja sam možda jedan od dugovječnijih predsjednika na području naše Županijske organizacije HDZ-a i to još od 2002. godine. Hoću li se stranački aktivirati za predsjednika HDZ-a u Opatiji, ne ovisi samo o meni, već o članstvu i vodstvu stranke. Ako to odluči stranka, apsolutno ću raditi na tome da ona bude još jača na ovim prostorima i vjerujem da HDZ za manje od godinu dana do lokalnih izbora može još bolje. Bio sam kandidat za gradonačelnika Opatije u 2017. godini i jako sam zadovoljan s izbornim rezultatom s obzirom na to da sam od pet kandidata bio treći po broju osvojenih glasova. A što se tiče kandidature za gradonačelnika, ozbiljna smo politička stranka te smatram da HDZ Opatije mora imati svog kandidata za gradonačelnika ili gradonačelnicu. Ako stranka bude smatrala da sam najbolji kandidat, prihvatit ću to, no ako se pronađe bolji – naravno da ću se složiti.


Što smatrate pogrešnim odlukama donesenim u Opatiji u posljednje vrijeme?


– Velika bi mi bila želja da se novi dječji vrtić izgradi blizu naše osnovne škole, na sadašnjem prostoru gdje je »Spar«. Nažalost, taj prostor bivšeg Metala davno je prodan i tu se ništa nije moglo učiniti, pa nam sad novi vrtić koji je uistinu jako lijep, nije na »dohvat ruke«. I to je činjenica. Logično je, kad roditelji ujutro odlaze na posao, da vrtićko dijete smjeste u vrtić, a školsko u školu, koja je tu bila blizu, na dohvat ruke, preko ceste. Drugo što mi je jako smetalo je bilo sljedeće: davao sam prijedlog na Vijeću da se naš kulturni dom Gervais ne radi iza hotela Imperial jer takav objekt mora biti vidljiv, a nikako sakriven, kao što je sada slučaj, i još je i bez garaže. Naime, rekao sam da se isti gradi na lokaciji bivšeg hotela Zagreb na Slatini, pa bi uz taj dom imali novi trg te plažu Slatina povezanu s trgom, znači sve na jednom mjestu. Dao sam i drugu varijantu prije gradnje Gervaisa. Predložio sam da od novca koji će se utrošiti za Gervais (cca 60 milijuna kuna) ne idu u njegovu gradnju na sadašnjoj lokaciji, već da kupe Operettu (cijena je bila 22 milijuna), a s ostatkom novca da se natkrije Ljetna pozornica.


Devastacija prostora


Pretpostavljamo da prostorno planiranje želite posebno istaknuti u kontekstu negativnih stvari koje su zadesile Opatiju?


– Htjeli mi to priznati ili ne, gradnja je na ovom prostoru krenula u krivom smjeru, a to je izgradnja apartmana, odnosno stanova za prodaju na tržištu, što Opatiji ne smije biti prioritet. Međutim, ne želim da se zaboravi što se sve događalo u drugoj polovici 90-ih godina po pitanju prostornog planiranja u Opatiji. Bilo je to sve, a najmanje planiranje, i ta divlja gradnja i malverzacije u prostoru, rekao bih bez ikakve kontrole, ostavile su nesagledive posljedice. Sjetimo se samo onih cca 290 hektara terena koji su premašili dozvoljenih 714 ha te njihove neusklađenosti između grafičkog i tekstualnog dijela u bivšem PP-u Opatije. Nažalost, za to tada nitko nije odgovarao. Taj »višak« u prostoru trebali smo ljudima ponovno uzeti, a to je bilo za njih jako bolno. Sve to što se događalo u prostoru željeli smo mijenjati kroz što bržu izradu i donošenje dopuna i izmjena PP-a, koji je usvojen na GV-u 2007. godine, a zatim je bila izrada UPU-a Opatije 2009. godine. Nakon toga uvidjeli smo da neke stvari treba i u izmjenama mijenjati. Koliko smo u tome uspjeli – da tim UPU-om sačuvamo ovaj prostor – ja mislim da nismo, ali moje mišljenje i nije toliko važno, koliko je važno mišljenje naših građana.


Ima li načina da se poboljša stanje u prostoru?


– Pred nama je sada izmjena Prostornog plana Opatije, kako bi što prije stavili pod kontrolu daljnju neprimjerenu izgradnju raznih građevina na ovom prostoru. Kroz ove izmjene u odredbama jako je važno navesti koje su to visine, širine i dužine objekata kako bi se spriječila daljnja manipulacija s visinom, odnosno s veličinom objekata, a napose moramo mijenjati, odnosno smanjiti koeficijenate izgrađenosti i iskoristivosti. Ove izmjene UPU-a trebamo svi skupa podržati uvažavajući možebitne kritike na njega, ali ovo je, rekao bih, »živo tkivo« koje se može i treba prilagođavati potrebama Opatije. Slažem se da razvoj, posebno onaj gospodarski u smislu obogaćivanja hotelskih smještaja u našem gradu ne smije stati, zato ni ove izmjene ne bi smjele biti konačne. Jako nam je važna izrada konzervatorske studije koja će nas usmjeriti, što i kako se ponašati u prostornom planiranju.


Tri prioriteta


Koje projekte smatrate važnim za Opatiju?


– Od velike su nam važnosti novi Vatrogasni dom i Dom zdravlja te rekonstrukcija nogometnog igrališta. Županija treba krenuti u projekt gradnje Doma zdravlja iznad Nove ceste, kod male škole, uz njega bi se gradio i Vatrogasni dom. Sadašnje stanje u naše tri lokacije Doma zdravlja nije dobro, građanima trebamo pružiti bolji zdravstveni standard, a vatrogascima bolje uvjete za rad. Ovdje također želim izdvojiti i druge važne projekte, a to je novi gradski trg na Slatini s uređenjem plaže Slatina i Pančere te izgradnja garaže na tržnici s poslovnim centrom, zatim garaža Gorovo s igralištem na vrhu, kao i natkrivanje Ljetne pozornice. Isto tako treba u prioritete staviti gradnju garaže u Voloskom na Črnikovici te rješenje parkinga Supilove ulice u Voloskom.


Sanacija Nove ceste, koja je i dalje prepuna šahtova, također bi trebala biti prioritet?


– Slažem se da se to mora pod hitno riješiti. Naime, prilikom same izrade glavnog projekta i gradnje razdjelne oborinske i fekalne kanalizacije, javno sam istupio i rekao da to nema veze sa strukom, znači da nije bilo potrebe za postavljanjem na stotine i stotine šahti u trup ceste za horizontalne i vertikalne lomove kanalizacije. Ako je uistinu to negdje i trebalo, bio je potreban vrlo mali broj šahti. Kako sada stvari stoje, oko 75 posto šahti od Kuka do Ike mogu se doslovno zatvoriti.


»Kilavo« otklanjanje slabosti


Kao član Odbora za Prostorno planiranje Grada Opatije, želja mi je da nove izmjene Prostornog plana budu kvalitetne i što prije izrađene jer ovo što danas imamo u prostoru nije po volji građana. Mi smo PP, a posebno UPU Opatije nakon 2009. godine dva ili tri puta mijenjali kroz »točkaste izmjene«, ali nikada nismo ušli u bit problema.


U međuvremenu nam je Fakultet za turistički menadžment na GV-u Opatije 2015. prezentirao Strategiju razvoja Grada do 2020., koju smo i usvojili, a kroz strategiju i Destinacijski akcijski plan upravljanja do 2020., koji nam je kroz swot analize ukazao koje su prednosti odnosno slabosti Opatije. Ovaj nas je plan obvezao da te slabosti moramo otkloniti, no moramo se pogledati u oči i reći da nismo puno učinili na tom polju.


Previsoka cijena parkinga


Molimo vas i nekoliko riječi o parkirališnoj politici u Opatiji…


– Mislim da kod toga trebamo još jednom detaljno sve analizirati jer smatram da nema smisla da sada imamo naplatu do pola noći s cijenom od 10 kuna, dok drugi gradovi imaju cijenu od 4 kune. Smatram da cjenik i vrijeme parkinga treba prilagoditi novonastalim okolnostima zbog bolesti COVID-19.