Silazna putanja

Niz problema prijeti urušavanjem opatijske ustanove: Ravnateljica jedina zaposlenica našeg jedinog Muzeja turizma

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

U Muzeju, prema statutu, treba raditi petero ljudi, no Mirjana Kos jedina je stalno zaposlena, a pomažu joj studenti-honorarci. Kad se pridodaju korona kriza i reducirano sufinanciranje, jasno je da nešto hitno treba poduzeti



Mirjana Kos, jedina zaposlenica Hrvatskog muzeja turizma u Opatiji od njegovog osnutka 2007. godine, u kontinuitetu sve do danas, prva ravnateljica ove ustanove sa sjedištem u Villi Angiolini, ponovno se vratila na čelnu poziciju.


U listopadu 2019. postala je v.d. ravnateljice, a od početka 2020. imenovana je ravnateljicom na mandat od četiri godine. Međutim, spletom okolnosti koje je još dodatno zakomplicirala pandemija koronavirusa, ova na državnoj razini jedinstvena ustanova dovedena je u nezavidnu poziciju.


Muzejske su aktivnosti iz razumljivih razloga utihnule, a kada se stanje donekle normaliziralo i kada je omogućen rad kulturnih ustanova, posjetitelji su ponovno počeli posjećivati HMT.




Nadležno ministarstvo za rad HMT-a u Opatiji izdvaja sredstva u jednakom iznosu kao i prije koronakrize, no kako je navela ravnateljica Kos, smanjilo se sufinanciranje iz opatijskog proračuna.


Također, još u mandatu prethodne ravnateljice započelo je osipanje kadrova i budući da se redovi HMT-a nisu popunjavali, došlo je do toga da je aktualna ravnateljica zapravo ostala jedina stalna zaposlenica, a u normalnom funkcioniranju pomažu studenti-honorarci. Trinaest godina će uskoro biti iza muzeja smještenog u legendarnoj Villi Angiolini u istoimenom parku…


Manje posjetitelja


– Ne samo da sam sve ove godine u HMT-u, već sam čak bila i ravnateljica u osnivanju samog HMT-a. Osmislila sam muzeološki koncept na temelju kojega je Ministarstvo kulture uz suglasnost Grada Opatije odobrilo utemeljenje ustanove.


Tu su zacrtani ciljevi i poslanja ove ustanove, jedine i jedinstvene u Hrvatskoj, pa čak i u cijeloj regiji. Jedini smo specijalizirani muzej koji se bavi poviješću turizma i turističkom baštinom na širem području i na temelju toga smo napravili puno dobrih projekata i izložbi, sve popratili i katalozima te razvijali izdavačku djelatnost.


To je put po kojemu idemo dalje. Ovaj je muzej osnovan u studenome 2007., pokazao je rezultate, a s obzirom da je turizam strateško opredjeljenje Hrvatske i za sadašnjost i za budućnost, bez obzira na koronu, ono što ova ustanova istražuje, obrađuje, prezentira i valorizira može biti dijelom turističke ponude.


Smatram da je HMT respektabilna ustanova koja se nikako ne bi trebala urušiti, jer važna je za Opatiju i za cijelu Hrvatsku – rekla je Mirjana Kos.


Mirjana Kos

Mirjana Kos


U godinama kada nije bila na mjestu ravnateljice, radila je kao kustos, te u posljednje vrijeme kao viši kustos, te joj još nekoliko godina nedostaje da bi napredovala i postala muzejski savjetnik. Ponovno preuzimanje ravnateljskog posla, kaže Kos, proteklo je uz određene naslijeđene probleme, a zatim je sve to pogoršala i korona kriza.


– Ipak, nastojali smo napraviti programe koji su bili predviđeni i prijavljeni ranije, u vrijeme prethodne uprave, i nastojat ćemo ih realizirati koliko možemo unutar postojećih financijskih okvira zbog korone.


Posjetitelja ima manje nego lani, ali interesa ima. Dođe dvoje-troje ljudi odjedanput, pa se epidemiološke mjere mogu lako poštovati. Imali smo tijekom ljeta i jednu izložbu plakata u povodu 20 godina Liburnija Jazz Festivala, na inicijativu Jasne Knaffl, a upravo u Muzeju Grada Zagreba imamo otvorenje izložbe o kupališnoj baštini.


Interes za ovu ljetnu temu je vrlo velik – dodala je ravnateljica Kos koja se nada da će uskoro uspjeti dobiti još barem dvoje zaposlenika jer, prema Statutu i osnivačkim aktima, u HMT-u treba raditi petero ljudi.


– Osoblje je presudno za opstanak ustanove i za kvalitetan rad, a ovdje doista i imamo puno posla. Prikupljamo građu, obrađujemo je, pohranjujemo i prezentiramo. Puno od tog posla se ne vidi, ali se mora napraviti – objasnila je Kos.


Na udaru kritike


Ravnateljica HTM-a nedavno je doživjela i oštru kritiku od strane Marlene Priskić, autorice knjige Dolce Epoque (Slatko doba) promovirane 2017. upravo u Villi Angiolini. U otvorenom pismu odaslanom na mnoge adrese, Priskić navodi kako je aktualna ravnateljica »bojkotirala rad međunarodne promocije Grada Opatije i Hrvatske«.


– Zatražila sam da se u HMT vrati prodaja knjige »Slatko doba« koja se uspješno prodavala turistima Opatije i posjetiteljima HMT-a dok je voditeljica bila Nataša Babić, te da mi dozvolite da upotrijebim i u drugim medijima one iste slike starih razglednica Opatije iz arhiva Muzeja, za koje sam već davno dobila od gđe Babić odobrenje za publikaciju u navedenoj knjizi.


Ovim projektom uspješno predstavljamo turističko-kulturnu baštinu Opatije i RH na međunarodnoj razini. Da nije izbila pandemija, u prvoj polovici 2020. bismo bili predstavili Opatiju i RH i u Bruxellesu, budući da nam je Veleposlanstvo RH u Kraljevini Belgiji dodijelilo svoje pokroviteljstvo i pozvalo da predstavimo projekt, prigodom predsjedanja RH Europskim vijećem.


Istu zamolbu vam šaljem još od siječnja 2020., ali mi se od tada nikad niste javili niti mi odgovorili. Trebali biste nas podržati, budući da je suradnja HMT-a za ustanovu sasvim besplatna, dok Vam mi, uz ostalo, pružamo međunarodnu vizibilnost – navela je uz sve drugo Marlene Priskić iz Lovrana koja smatra da ravnateljica Kos ne radi u službi građana, da ne ispunjava svoje dužnosti, a na telefonske pozive upućene HMT-u nitko se ne javlja…


Kos: Gospođa Priskić ima energiju, ali nema kvalifikacije


– Gospođa Priskić ima veliku radnu energiju, što je pozitivno, no ona nema kvalifikacije da bi mogla procjenjivati kvalitetu rada Muzeja. Mi imamo na snazi odluku o obustavi uvida u građu i za to ima više razloga, budući da nemamo vanjsku službu za korisnike, ali i radi primarnog korištenja građe za vlastitu prezentaciju i objavu.


Svaki ravnatelj muzeja u Hrvatskoj može donijeti takvu odluku prema kojoj građu najprije koristimo mi, a onda ide prema van. To je legalno, a sve je inače dostupno na internetu i te materijale mogu koristiti svi, pa i gđa Priskić.


Njezinu knjigu nisam osobno maknula iz prodaje, već je to učinila moja prethodnica, a inače se prema svima odnosim jednako – odlučeno je da nećemo u HMT-u prodavati vanjska izdanja, pa tako ne prodajemo niti knjigu gđe Priskić, ali niti druge knjige, jer svojih imamo dovoljno. Mislim da sam korektna prema svima – zaključila je Kos.