Međunarodna konferencija

Dom za starije osobe Kantrida primjer dobre prakse

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Pet kućanskih zajednica – More, Maslina, Lavanda, Sunce i Lastavica koje su do danas osnovane na Kantridi, korisnicima omogućavaju obiteljsku atmosferu te smanjuju osjećaj usamljenosti i izoliranosti, što je neprocjenjivo



Međunarodna konferencija »Deset godina E-Qalina u Primorsko-goranskoj županiji« održana je u Opatiji u Centru Gervais, gdje je s obzirom na odlične rezultate koje je dala primjena ovog sustava u Domu za starije osobe Kantrida, sve bilo u pozitivnim tonovima. Konferencija je organizirana u povodu Dana starijih osoba, a otvorio ju je primorsko-goranski župan Zlatko Komadina.


E-Qalin predstavlja sveobuhvatan, inovativan i dinamičan model upravljanja kvalitetom u području socijalne skrbi koji je razvijen u sklopu projekta Europske unije ‘’Leonardo da Vinci’’. Dom za starije osobe Kantrida već je deset godina uključen u E-Qalin te je prva ustanova socijalne skrbi u RH koja je implementirala takav sustav kvalitete.


Implementacija je doprinijela tome da Dom za starije osobe Kantrida postane primjer dobre prakse u RH koji je prepoznat po izgradnji jedinstvene zajednice temeljene na kulturi usklađenih odnosa.




Pet kućanskih zajednica, More, Maslina, Lavanda, Sunce i Lastavica koje su do danas osnovane na Kantridi korisnicima omogućavaju obiteljsku atmosferu, te kod svakog čovjeka smanjuju osjećaj usamljenosti i izoliranosti, što je – neprocjenjivo.


– Razvijenost određene sredine mjeri se pristupom prema najranjivijim skupinama, a to su djeca i starije osobe. I upravo ovim kategorijama na području Grada Opatije pridajemo veliku pažnju, a model E-Qalin koji je tako uspješan u Domu Kantrida, primjenjuje se i u Domu za starije osobe Volosko, rekla je uime domaćina zamjenica gradonačelnika Opatije Kristina Đukić.


Župan Komadina je naveo da je smještaj starijih osoba u institucijama krajnja solucija, kada nije moguće da osobe treće dobi ostanu živjeti uz svoje najmilije, ali da im u svakom slučaju treba omogućiti što kvalitetnije uvjete.


Naglasio je da su kapaciteti za smještaj starijih na području PGŽ-a nedostatni, te najavio proširenje u budućnosti i to na području Klane i Kostrene. Dragica Marač, pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade PGŽ-a, pojasnila je da je riječ o sustavu u kojemu je svaki čovjek u središtu pažnje, te predstavlja potpuno novu paradigmu u odnosu prema svakome.


Svi su u tome sustavu jednako vrijedni i dio su tima i kako je naglasila »to je put prema organizaciji koja uči«. Sustav je u deset godina primjene povećao profesionalnost osoblja i zadovoljstvo korisnika i njihovih obitelji, pa opravdano dobiva visoke ocjene.


– Manji stambeni oblici pružaju život sličan onome u obitelji, a odnosi među ljudima se stalno grade i održavaju.


Do kraja ove godine planiramo kao pilot-projekt otvoriti Centar za inovacije u socijalnoj skrbi – najavila je Marač, po čijim riječima će se uz biblioterapiju i terapiju glazbom ili kućnim ljubimcima, jednim malim kapacitetom omogućiti mladima iz domova koji su bez adekvatne roditeljske skrbi da tamo žive, te zauzvrat volontiraju i pomažu drugim, starijim korisnicima.