Sjednica Gradskog vijeća

U Crikvenici se posvađali oko visine budućeg bazensko-garažnog kompleksa

Ante Peričić

foto: A. Peričić

foto: A. Peričić

Najburnija točka dnevnoga reda bila je druga izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja Crikvenica centar.



CRIKVENICA – Nakon nekoliko online sjednica crikveničkog Gradskog vijeća, u četvrtak su se, prvi put nakon prvog vala koronavirusa, članovi Vijeća sastali u dvorani Zora. Aktualni je sat započeo Paulo Krmpotić (HDZ) kojega je zanimalo stanje projekata na području grada. Silvia Crnić, zamjenica crikveničkog gradonačelnika, u svome je odgovoru navela niz najvažnijih aktivnosti: pri kraju je projekt boćališta i multifunkcionalnih prostora koji to boćalište u Gornjem kraju prate; Gornji kraj će dobiti svoj dječji vrtić, investicija centralnog groblja u Zoričićima, nakon što je odrađena energetska obnova OŠ Vladimira Nazora, na jesen se kreće s adaptacijom i nadogradnjom Područna škole i vrtića u Dramlju, čime će se dobiti i jaslice, kao i puno kvalitetniji sustav grijanja.


U dijelu osnovnoškolskog obrazovanja veseli investicija energetske obnove OŠ Zvonka Cara. U Jadranovu je najvažnija investicija uređenje plaže – prvi je dio završen, nakon turističke sezone slijedi nastavak. U Selcu se ove godine očekuje početak uređenja ribarske kućice, kao i energetska obnova Doma prosvjete.


Gradska plaža


Zdravka Pernara (HDZ) zanimalo je kakva je trenutna situacija s Gradskom plažom. Zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović kroz svoj je odgovor iznijela retrospektivu događanja vezanih uz Glavnu gradsku plažu, zaključivši da Županija od Grada Crikvenice konstantno sakriva podatke, da nikada nije imala sluha za Grad Crikvenicu te da je jedino zakonito rješenje koje Županija može donijeti jest da se odabere ponuda drugog ponuditelja – Jadrana i Eko-Murvice, zaključivši da netko iz Županije mora odgovarati za neodgovorno obavljanje svog posla.


Karlo Stipanić dobit će nagradu za životno djelo



Osam je kandidata bilo predloženo za godišnje nagrade Grada, a dobitnici su Dragutin Šnajdar (područje gospodarstva), Dječji vrtić Radost (područje znanosti, kulture, odgoja i obrazovanja), Andrea Bačić Pavat (zdravstvo, socijalna skrb i humanitarna djelatnost) te Andrea Pavlović (područje sporta i tehničke kulture). Za nagradu za životno djelo bila su predložena dvojica kandidata, a po odluci Komisije, nagrada će biti dodijeljena Karlu Stipaniću.

Nezavisna vijećnica Sonja Polonijo naglasila je da nije dobila odgovor na tri pitanja koja je postavila prošli put, a koja se tiču financiranja medija iz proračuna – posebno medija koji iznose neistinite hvale o Gradu, opasnog spaljivanja otpada te po pitanju turističke strategije. Dodala je, također, i dva nova pitanja, jedno vezano uz kapacitet ulica u gradu, posebice se osvrnuvši na izlaz Josipa Tome Košuljandića na magistralu, ali i uređenja šetnica. Pitanje gradske službe »pauka« postavio je Emin Čajlaković, ispred HNS-a, na koje mu je odgovorila zamjenica gradonačelnika Silvia Crnić, kazavši da je u ovoj godini raspisan natječaj na koji se nitko nije javio te je natječaj ponovljen.
Mario Kružić je podsjetio prisutne da je prije točno osam godina, Crikvenicu pogodio najveći i najteži požar u povijesti Grada te je zahvalio vatrogascima i svima koji su dali svoj doprinos u borbi protiv požara. Apelirao je na rješavanje oborinske odvodnje u pojedinim dijelovima grada (Benići) te zapitao čemu služe info panoi u centru grada kada već nekoliko godina nisu u funkciji.


SDP-ova vijećnica Davorka Vukelić naglasila je da, unatoč zakonu o pristupu informacijama, nigdje ne može pronaći financijske izvještaje Turističke zajednice, kao ni gradske. Zanimalo ju je koliko će Grad Crikvenica pomoći poduzetnicima, na što joj je zamjenica gradonačelnika Matošić Gašparović odgovorila da se Grad Crikvenica već sad odrekao 2,5 milijuna kuna u korist gospodarstva te da svakodnevno razmatraju daljnje mjere pomoći crikveničkim poduzetnicima.


Kontrola okupljanja


Branko Kleković (PGS) upozorio je na sve veće nepridržavanje mjera od strane građana i turista te upitao što se planira u angažiranju dodatnih upozoravanja. Pročelnica Upravnog odjela za komunalni sustav i zaštitu okoliša Stanka Car naglasila je da vatrogasci svakodnevno kontroliraju točke gdje se okuplja veći broj ljudi te dnevno šalju izvješće Stožeru Civilne zaštite PGŽ-a. Vijećnici su minutom šutnje odali počast preminulom profesoru i gradskom vijećniku u ranijem sazivu Ivici Kulentiću.


Najburnija točka dnevnoga reda bila je druga izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja Crikvenica centar. Vijećnica Polonijo je upozorila da urbanistički plan dopušta objekt bazensko-garažnog kompleksa koji će se vinuti previsoko prema vijaduktu Dubračina, a Kleković (PGS) kazao je da je visina objekta dopuštena urbanističkim planom 30 metara.


Usporedbe radi, dodao je da visina robne kuće Rivijera iznosi 15 metara. Zamjenica Crnić istaknula je da prvonagrađeni rad na natječaju za idejno rješenje kompleksa predviđa objekt visine 21 metar, na što je Kleković kazao da je to i dalje šest metara više od visine robne kuće te zaključio da u Vijeću nitko nije protiv bazena, ali o lokaciji bi se trebalo raspravljati. Mario Kružić (SDP) upozorava da će se sadašnjim planom narušiti vizura centra.


Druga je izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja Crikvenica centar na kraju prošla, s deset ruku za, jednom protiv (Sonja Polonijo), dok je četvero oporbenih vijećnika ostalo suzdržano.