Otpadne vode

Predstavljeno što je urađeno na projektu aglomeracije Novi Vinodolski, Crikvenica i Selce

Robert Šimonović

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Izgradnja sustava odvodnje otpadnih voda u punom je zamahu



U Gradskoj vijećnici Grada Novog Vinodolskog je održana tiskovna konferencija na kojoj su članovi Uprave VIO-a Žrnovnica Crikvenica Vinodol Veselko Mutavgjić i Igor Uremović, kao i voditelj projekta Miljenko Čupić, predstavili projekt “Sustav odvodnje otpadnih voda – aglomeracija Novi Vinodolski, Crikvenica i Selce”.


Konkretno, govorili su o izvršenim aktivnosima, dinamici radova i daljnjim građevinskim pothvatima u narednim fazama realizacije projekta, a po predstavljanju aktivnosti održan je i posjet gradilištu u Crikvenici, onom u Ulici Nike Veljačića kod autobusnog kolodvora. Podsjetimo, radi se o najvećem i najvrednijem projektu na području čitave Primorsko-goranske županije, ukupne vrijednosti 459.545.345 kuna, od čega prihvatljivi troškovi iznose 367.636.276 kuna, dok je iz europskog Kohezijskog fonda osigurano 261.119.567 kuna, odnosno 71 posto cjelokupnog iznosa prihvatljivih troškova.


Financiranje preostalog iznosa prihvatljivih troškova od 106.516.709 milijuna kuna pokrili su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Hrvatske vode (oko 21,2 posto cjelokupnog iznosa prihvatljivih troškova), dok je na lokalnu komponentu (Gradovi Crikvenica i Novi Vinodolski, VIO Žrnovnica Crikvenica Vinodol, Eko Murvica) otpalo 7,8 posto cjelokupnog iznosa.


Ljetna sezona




Veselko Mutavgjić napomenuo je kako je glavna ideja provedbe projekta od samog početka poboljšanje sustava odvodnje, vodoopskrbe i pročišćavanja otpadnih voda, i to u cilju zaštite vodnih resursa Republike Hrvatske te zaštite okoliša, a što će se u konačnici povoljno odraziti i na kvalitetu turizma kao jedne od glavnih privrednih grana crikveničko-vinodolskog kraja.


Napomenuo je i da trenutno svjedočimo velikom broju otvorenih gradilišta zbog toga što to zahtjevaju sami rokovi te pozvao građane na strpljenje i razumijevanje.


– Svjesni smo da to uzrokuje prometne probleme našim sugrađanima, no nemoguće je položiti više od 77 kilometara kolektora, a da se to ne osjeti u svakodnevnom životu. U ovoj fazi primarni nam je cilj zatvaranje otvorenih dijelova prometnica, kako bi spremni dočekali turističku sezonu, što ujedno znači da sve do okončanja ljetne sezone neće biti otvaranja novih kanala, rekao je Mutavgjić.


Igor Uremović podsjetio je kako je čitav projekt započeo još 2015. godine te se danas, sedam godina poslije, projekt nalazi u fazi najintenzivnijih radova, ili kako je Uremović rekao – “u finalu finala”.


– Radi se o zaista velikom i sveobuhvatnom projektu koji će potrajati otprilike do jeseni 2023. godine. Još je puno posla pred nama, a svakako ćemo nastojati do početka ljetne sezone radove dovesti u prikladno stanje, odnosno obaviti finalno asfaltiranje, rekao je Uremović te još jedom pozvao građane na strpljenje.


Generacijski projekt


Uremović je napomenuo i kako iznos prihvatljivih toškova od oko 367 milijuna kuna neto (bez PDV-a) već sada raste, s obzirom na tendenciju poskupljenja materijala i ostalih troškova vezanih uz radove i čitav projekt, no radi se o generacijskom projektu kojeg je potrebno iznijeti u potpunosti.


– Nakon završetka ovog projekta sljedećih 50-ak godina sustav bi trebao funkcionirati na način da nemamo više nekih značajnih zahvata u prostoru, a po pitanju samog okoliša, zaštite voda i mora napravit ćemo veliku uslugu budućim generacijama, istaknuo je Uremović.


Voditelj projekta Miljenko Čupić napomenuo je kako će, osim rekonstrukcije postojeće mreže odvodnje otpadnih voda, biti izgrađeni i novi kanali s uređajima za pročišćavanje otpadnih voda. Što se izgradnje sustava odvodnje tiče, Čupić kaže kako je u prošlim fazama realizacije izgrađeno 32.403 metara mreže, odnosno oko 57 posto ukupno planirane izgradnje.


Također, faza rekonstrukcije i sanacije postojećeg sustava odvodnje trenutno je na oko 42 posto realizacije, kao i rekonstrukcija sustava vodoopskrbe koji je na 41 posto izvršenosti. Osim operativnih aktivnosti, izvršena je i akvizicija dodatne opreme za održavanje, a koja bi trebala osigurati kvalitetno djelovanje sustava u budućnosti, ali i tijekom daljnjih projektnih aktivnosti.


– Ovo je jedan od većih projekta iz ovog vodnog sektora na razini države. Što se tiče dosad izvedenih radova u ovoj godini, prosječno je dnevno položeno otprilike 117 metara odvodnje i vodoopskrbe.


Izvođač trenutno na terenu ima 17 ekipa, od toga ih je pet u Novom Vinodolskom, a 12 u Crikvenici i Selcu. Također, u Novom Vinodolskom izvedeno je gotovo 12 kilometara odvodnje (oko 76 posto), dok je u Crikvenici izvedeno nešto preko 21 kilometara odvodnje (oko 52 posto).


Vodoopskrbne mreže je na području Novog Vinodolskog izgrađeno 3.000 metara (oko 60 posto), dok je u Crikvenici izgrađeno približno 3.300 metara vodoopskrbne mreže (oko 39 posto), zaključio je Čupić.


Projekt Aglomeracije


Projekt aglomeracije podrazumijeva gradnju nove i rekonstrukciju postojeće mreže odvodnje otpadnih voda te izgradnju dva nova uređaja za biološko pročišćavanje, jednog u Novom Vinodolskom, drugog u Crikvenici.


Konkretno, projekt obuhvaća izgradnju 2.749 m vodoopskrbne mreže, rekonstrukciju 13.091 m vodoopskrbne mreže, izgradnju 56.792 m kanalizacijske mreže, rekonstrukciju 20.669 m kanalizacijske mreže, izgradnju 13 crpnih stanica, rekonstrukciju 11 crpnih stanica te izgradnju dva uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.


Aglomeracija obuhvaća gradove Novi Vinodolski i Crikvenicu te Selce, Dramalj i Povile.