Zanimljiv program

“Kotor zove!” sve do nedjelje na području Crikvenice

Robert Šimonović

rogram počinje radionicom gradnje gromače u školskom masliniku / Foto Muzej grada Crikvenice

rogram počinje radionicom gradnje gromače u školskom masliniku / Foto Muzej grada Crikvenice

Želja da se sačuva i prezentira taj kutak našega grada i ove je godine potaknula Muzej da putem različitih edukativnih radionica upozna sve s ovim uistinu jedinstvenim prostorom – istaknula je Silvija Huljina, ravnateljica crikveničkog gradskog muzeja



Program pod nazivom »Kotor zove!« održat će se od srijede pa sve do nedjelje, a gdje drugdje nego – u gradu pod Kotorom. Jedan od glavnih organizatora programa je Muzej grada Crikvenice, koji već godinama provodi brojne aktivnosti upravo na kulturno, povijesno i prirodno vrijednom području Kotora.


– Ljepota i ambijent primorskog krajolika koja se ocrtava u mreži suhozida, starim kamenim kućama, uskim putovima i prolazima te brojnim maslinama, koje razbacane po brdu podsjećaju na neka prošla vremena, nagrade i očaraju sve one koje se odluče na kratku šetnju do Kotora.


Istraživanja postojeće baštine Kotora i želja da se sačuva i prezentira taj kutak našega grada i ove su godine potaknula Muzej da putem različitih edukativnih radionica upozna naše male i velike sugrađane, drage goste i slučajne prolaznike s ovim uistinu jedinstvenim prostorom – istaknula je Silvija Huljina, ravnateljica crikveničkog gradskog muzeja.


Dvorište škole




Program počinje u srijedu radionicom gradnje gromače u školskom masliniku »Kotor u dvorištu«, a završava u nedjelju već tradicionalnom radionicom obnove gromača u naselju Kotoru.


Radionica će se u srijedu održati u dvorištu crikveničke Osnovne škole Vladimira Nazora od 8 do 13 sati, kao i u četvrtak i petak u isto vrijeme i na istome mjestu.


Kotor iznad Crikvenice ima kulturnu, povijesnu i prirodnu vrijednost


Radionica pod nazivom »Kotor u dvorištu« pokrenuta je 2019. godine s ciljem edukacije najmlađih sugrađana, ali i želje da se jedan dio školskog dvorišta Osnovne škole Vladimira Nazora, s već postojećim maslinicima, prezentira u duhu primorskog krajolika s elementom gromača.


– Zahvaljujući donaciji kamena tvrtke Izgradnja iz Crikvenice, angažiranosti učiteljica Olge i Martine i velikoj dječjoj znatiželji ovo se pokazalo kao odličan primjer suradnje u zajednici i put kojim svakako trebamo nastaviti dalje – rekla je Huljina.


U četvrtak je na rasporedu »Potraga za blagom Frankopana«, odnosno terenska nastava u kojoj će sudjelovati djeca petih razreda crikveničkih osnovnih škola, Udruga Sretniji grad Crikvenica te Muzej grada Crikvenice.


Kroz interaktivne i kreativne zadatke te kratka predavanja na povijesnim lokacijama djeca će saznati nešto više o Frankopanima, nekadašnjim krčkim knezovima čija je povijesna uloga za razvoj Crikvenice izuzetno važna.


Suhozidna gradnja


Vikend je rezerviran za sve one koji žele saznati nešto više o gromačama i tradicionalnom načinu njihove gradnje, a detalje o toj temi znatiželjnicima će otkriti članovi Udruge 4 grada Dragodid, zahvaljujući kojima je način suhozidne gradnje dobio status nematerijalne kulturne baštine i upisan je na UNESCO-ovu listu svjetske nematerijalne baštine.


Radionica pod nazivom »Obnova gromača u naselju Kotor« održat će se u subotu i nedjelju, a okupljanje zainteresiranih građana predviđeno je za 9 sati ujutro ispred Gradske sportske dvorane u Crikvenici.


Radionica koja će se održati unutar naselja Kotor potrajat će od 9.30 do 13.30 sati, a članovi Udruge 4 grada Dragodid napominju da je moguće priključiti se radionici u bilo kojem trenutku unutar navedenog termina.


Uz Muzej grada Crikvenice, i već spomenute Udrugu Sretniji grad Crikvenica i Udrugu 4 grada Dragodid, organizatori programa su Osnovna škola Vladimira Nazora i Osnovna škola Zvonka Cara iz Crikvenice, dok su pokrovitelji Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija i Grad Crikvenica.