CIHT

Kako dijaspora u Americi pomaže Hrvatskoj u razvoju destinacije zdravlja

Slavica Bakić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Stručnjaci iz devet zemalja na 9. Crikveničkoj konferenciji o zdravstvenom turizmu



Zdravstveni turizam iz američke perspektive, konkurentnost turističke destinacije kroz raznolikost turističke ponude, facilitacija zdravstvenog turizma te trendovi u ovom rastućem segmentu turističke ponude glavne su teme o kojima se razgovara na 9. Crikveničkoj Međunarodnoj konferenciji zdravstvenog turizma (CIHT), ​jednoj od najutjecajnih konferencija zdravstvenog turizma u regiji, na kojoj i ove godine o svojim iskustvima i spoznajama govori 17 eminentnih stručnjaka iz Hrvatske te još osam zemalja – SAD-a, Nizozemske, Slovenije, Velike Britanije, Njemačke, Italije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Francuske.


Nakon prošlogodišnjeg virtualnog CIHT-a kojega je putem posebne aplikacije te Facebooka i YouTubea u dva dana pratilo više od 3.000 ljudi, ovogodišnji tradicionalni susret svjetski priznatih stručnjaka s područja zdravstva, turizma, marketinga i obrazovanja održava se prvi put u hibridnom obliku – 130 sudionika stiglo je u hotel Katarina u Selcu, a za praćenje putem virtualne platforme registrirano je njih tristotinjak.


Povezivanje sa SAD-om


Tema koja je otvorila ovogodišnju konferenciju povezivanje je američkog i hrvatskog tržišta zdravstvenog turizma te dovođenje internacionalnih pacijenata u Hrvatsku.




– Zdravstveni sustavi u SAD-u i Hrvatskoj vrlo su različiti. Zdravstveni sektor jedan je od najsnažnijih dijelova američkog gospodarstva, a SAD privlači imućne pacijente medicinskog turizma iz inozemstva nudeći najsofisticiranije zdravstvene usluge.


Ključni razlozi za pacijente koji putuju u Hrvatsku su niži troškovi određenih specijaliziranih, uglavnom izvanbolničkih usluga, te atraktivno kulturno i turističko iskustvo. Ostala područja mogućnosti u Hrvatskoj uključuju ustanove za umirovljenje i dugotrajnu skrb, rehabilitacijske centre, toplice i programe medicinskog wellnessa.



Druga varijanta putovanja za zdravlje uključuje akademski medicinski turizam. U izgradnji takvih programa u sektoru zdravstvenog turizma veliku ulogu mogle bi odigrati organizacije hrvatske stručne dijaspore, naglasio je u svome izlaganju putem videolinka dr. Steven Pavletić, medicinski onkolog, klinički istraživač i voditelj ureda u Centru za istraživanje raka bolnice u Bethesdi u Marylandu, ali i predsjednik Udruženja hrvatsko-američkih poduzetnika (ACAP – The Association of Croatian American Professionals) koje okuplja stručnjake i znastvenike iz raznih struka koje su iz Hrvatske ili hrvatskih korijena, a koji žive i rade u SAD-u.


Jeana Havidich iz medicinskog centra Dartmouth-Hitchcock, koja u ACAP-u supredsjeda Radnom skupinom za medicinski turizam, kazala je kako su u ovom udruženju posvećeni potpori Hrvatske kao međunarodne destinacije za zdravlje i wellness.


Radna skupina kojom ona predsjeda prikupila je i analizirala podatke iz poslovnog, turističkog i medicinskog sektora te izradila pilot program preventivnog medicinskog programa koji spaja bogatu hrvatsku tradiciju preventivne medicine i prirodnih ljepota s američkim inovacijama.


O američkim iskustvima te o mogućnosti njihovog povezivanja sa zdravstveno-turističkim subjektima u Hrvatskoj govorio je i dr. Mario Škugor iz Cleveland klinike te Mladen Golubić, direktor u Centru za integrativno zdravlje i dobrobit te profesor kliničke i obiteljske društvene medicine na Sveučilištu u Cincinnatiju.


Poslovni susreti


Kako su naglasili organizatori iz Turističke zajednice grada Crikvenice i Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera, CIHT je u ovih devet godina narastao od jednodnevnog foruma koji se 2013. godine održao u Thalassotherapiji Crikvenica povodom obilježavanja 125. obljetnice crikveničkog turizma, u međunarodnu dvodnevnu konferenciju na kojoj se, uz predavanja eminentih svjetskih stručnjaka održavaju i poslovne radionice, kao i brojni poslovni susreti na kojima se razmijenjuju znanje i iskustvo te uspostavljanju novi poslovni odnosi.


Tema ovogodišnje radionice je »Razvoj destinacije u zdravstvenom turizmu«, a vodi je vodi je Christian Fadi El-Khouri, suvlasnik najstarije njemačke facilitatorske agencije.


U Selce su stigli i predstavnici talijanskih agencija te 15 doktora s moskovskog Sveučilišta zainteresiranih za hrvatsku zdravstveno-turističku ponudu, koji obilaze ustanove i tvrtke koje se bave zdravstvenim turizmom u Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji.


Generalni pokrovitelj ovogodišnje konferencije je Jadran galenski laboratorij, hrvatska farmaceutska tvrtka koja uspješno djeluje na svjetskom tržištu, a i ove godine organizatore – TZG Crikvenice, Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera, Thalassotherapiju Crikvenica i Terme Selce – podržala su i Ministarstvo turizma i sporta te Ministarstvo zdravstva kao i mnogi sponzori, među kojima su i Primorsko-goranska županija, Grad Crikvenica, HTZ, TZ Kvarnera, HGK te tvrtka Jadran d.d. Crikvenica.