Ponos Crikvenice

Crikvenički hotel Miramare uskoro u potpuno novom sjaju

Alenka Juričić Bukarica

Foto Damir Škomrlj

Foto Damir Škomrlj

Investitor Gojko Ostojić, vlasnik Sveučilišta Libertas, u hotel je uložio oko 200 milijuna kuna



Hotel Miramare, jedna od najvećih turističkih investicija na Crikveničkoj-vinodolskoj rivijeri, u završnoj je fazi. Naime, u tijeku je završno bojenje, postavljanje obloga, kao i opremanje soba. Isto tako, pod konzervatorskim nadzorom radi se i obnova pročelja starog dijela hotela, kao i unutarnjeg prostora u kojem će se nalaziti restoran.


Nekadašnje zapušteno zdanje, koje datira iz 1900. godine i zaštićeno je kulturno dobro, tako će nakon niza godina propadanja zasjati u potpuno novom sjaju. Prekrasni stropovi, stupovi, kolone i ostalo rekonstruiraju se kako bi se potpuno zadržao nekadašnji izgled.


Hotel je površine oko 4.500 metara kvadratnih, imat će ukupno 129 soba i 7 apartmana te biti kategoriziran s pet zvjezdica. Ima i svoj parkirni dio sa stotinjak parkirnih mjesta, od čega dio u podzemnoj garaži.




U ovaj je reprezentativan turistički objekt uloženo oko 200 milijuna kuna, a investitor je vlasnik Sveučilišta Libertas i jedan od pionira osiguravajućeg biznisa u Hrvatskoj Gojko Ostojić, koji će o motivima ulaganja u Crikveničko-vinodolsku rivijeru reći da mu je Crikvenica drugi dom.


Potpuni komfor


Prema riječima Roberta Marića, koordinatora projekta, radovi su se malo odužili zbog korona krize, međutim, pred samim su završetkom tako da bi kroz mjesec ili dva trebali biti i finalizirani. Kako doznajemo, hotel bi svoja vrata za goste ipak trebao otvoriti nagodinu.


Foto galerija: Dovršava se obnova crikveničkog hotela Miramare Foto: Damir Škomrlj


A nudit će im doista potpuni komfor koji petozvjezdani objekt može pružiti. Osim što se nalazi u samom centru Crikvenice, prvi red do mora, ovaj vrhunski uređen hotel će imati i veliki wellness i spa s pogledom na more.


U tom leisure dijelu će uz veliki bazen s jacuzzijem biti i tri vrste sauna, bio, finska i turska, kao i prostor za druge tretmane poput masaža, pedikure, manikure i ostalog.


– Osim toga, hotel će imati i veliku kongresnu dvoranu, s obzirom na to da nam je kongresna ponuda također bitan dio cjelokupne ponude, a kojom planiramo privući goste i izvan glavne sezone.


Dakle, imamo kongresnu dvoranu kapaciteta oko 300 sjedećih mjesta. Dvorana je polivalentna pa je se može pregraditi u tri manje dvorane – kazao je Marić, istaknuvši da je plan da hotel radi tijekom čitave godine, što će sigurno biti značajan iskorak i za samu destinaciju.


Isto tako, hotel će sa svojom restoranskom ponudom a la carte, što znači da će restoran biti otvoren i za javnost, sigurno zaokružiti ovu petozvjezdanu priču. Dodajmo i da će restoranski dio biti smještan u starom, restauriranom dijelu hotela, što će mu dati dodatni šarm.


Prvotni projekt


Govoreći o samom projektu hotela i toj fuziji starog zaštićenog kulturnog dobra te novog dijela, Marić je kazao da je preuzet prvotni projekt koji je sredinom 2000-ih godina napravio arhitekt Teo Budanko, koji je povezao staro i novo u zaokruženu cjelinu.


Kad je ruševni Miramare kupio aktualni investitor, Budankov projekt modificirao je i prilagodio sadašnji glavni arhitekt hotela Ante Madunić. Govoreći o konceptu uređenja hotela, Madunić je kazao da je velik izazov bio upravo taj spoj starog i novog.



– Pokušali smo kroz čitav objekt provesti zajedničku nit vodilju. Primjerice, dosta smo koristili drvo hrasta, od podnih obloga do vrata, s time da je dizajn u novom dijelu moderniji, a u starom dijelu smo željeli maksimalno zadržati nekadašnji pečat, tako da je tu primjerice planiran masivni namještaj kakvim je objekt nekad bio opremljen – pojasnio je Madunić.


Hrvatski proizvod


Svakako treba istaknuti da je ovaj hotel hrvatski proizvod. Naime, sve radove su odradile i odrađuju hrvatske tvrtke, a i građen je i opreman proizvoda domaće proizvodnje, od parketa, stolarije, obloga, do osvjetljenja i ostalog.


Kad bude u funkciji, u hotelu će raditi stotinjak zaposlenih, s time da vlasnici planiraju pokušati maksimalno zaposliti domicilno stanovništvo. A ono što bi se željelo u idućoj fazi urediti, jest prostor ispred samog objekta gdje se sada nalazi parkiralište.



Prema projektu, ovdje bi se uredio manji park koji bi se tako nalazio pred ulazom u hotel. Ideja je i da se na prostoru lučice i dijela plaže ispod hotela u perspektivi napravi preljevni vanjski bazen s barom i ostalim sadržajima.


U svakom slučaju, Crikveničko-vinodolska rivijera će otvorenjem ovog petozvjezdanog objekta sasvim sigurno dobiti na atraktivnosti, kao i na mogućnosti da bude zanimljivija gostima u pred i posezoni.


Kupljen na javnoj dražbi u stečajnom postupku


Crikvenički Miramare Gojko Ostojić kupio je za oko 12,7 milijuna kuna i to na drugoj elektroničkoj javnoj dražbi u stečajnom postupku tadašnjeg austrijskog vlasnika, što ga je proveo Trgovački sud u Rijeci. Dva kruga elektroničke dražbe na riječkom Trgovačkom sudu odrađena su nakon godina neuspješne prodaje na crikveničkom Općinskom sudu.


Budući da je objekt i zaštićeno kulturno dobro, s obzirom na to da je građen oko 1900. godine, 2016. godine je ponuđen i Primorsko-goranskoj županiji koja je imala pravo prvokupa.