Senjska Gradska knjižnica

Fešta od čitanja u skladu s epidemiološkim uvjetima

Dorotea Prpić

Foto Dorotea Prpić

Foto Dorotea Prpić

Ove godine neće biti druženja s književnicima, ali danas započet Mjesec hrvatske knjige opet nudi akciju »Vratite knjige bez plaćanja zakasnine« te zanimljive virtualne i »prave« izložbe



Da nije korone, bilo bi događaja kud’ i kamo više, ali moramo se pomiriti s trenutnom situacijom i realizirati ono što možemo i smijemo. Tako ovo ljeto nije bilo književnih večeri, radionica za djecu, predstava ni izložbi uživo, no uspjeli smo realizirati online izložbu, govori ravnateljica Gradske knjižnice Senj Ana Prpić Rogić.


Naime, ovogodišnja, već tradicionalna, 3. braniteljska izložba »Mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj« održana je online.


– Tako smo i ove godine u čast našem gradu, Oluji i našoj domovini predstavili sjajne fotouratke naših senjskih branitelja. U nazivu izložbe sukus je i poanta cijelog događaja – slaviti ljepotu domovine.




A kada je slave oni koji su je i stvarali, naši branitelji, onda je snaga i veličina ove izložbe još veća, kaže Prpić Rogić te dodaje da i jesen, nažalost, donosi epidemiološku neizvjesnost i prilagođene uvjete rada, a u ozračju korone bit će organizirana i najveća knjižnična manifestacija – Mjesec hrvatske knjige. Doduše, ovaj put bez »živog« susreta s publikom.


Bez zakasnine


– U sklopu Mjeseca hrvatske knjige tu je naša tradicionalna akcija pod nazivom »Vratite knjige bez plaćanja zakasnine« kada ćemo prvi tjedan ove manifestacije, od 15. do 22. listopada, našim korisnicima oprostiti zakasninu pa ih pozivamo da vrate knjige. Slijedi i izložba pod nazivom »Kreativni kutak-vatrogasni trenutak«.


Otpočela je još u svibnju, mjesecu zaštite od požara, kada je DVD Senj u povodu blagdana svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca, u suradnji s OŠ S. S. Kranjčevića Senj, senjskom Gradskom knjižnicom i Crvenim križom Senj, osmislio literarnu i likovnu radionicu.


U izradi radova sudjelovali su učenici od prvog do osmog razreda, a svrha ovog projekta je popularizacija vatrogastva među mladima te podizanje svijesti o zaštiti od požara. Učenici su se zaista potrudili te kroz riječ i sliku ponudili nam i e-mailom poslali lijepe radove na temu vatrogastva i zaštite od požara.


Izložba je prethodno objavljena virtualno na Facebook stranicama Gradske knjižnice, a u sklopu Mjeseca hrvatske knjige radove ćemo izložiti u našim izlozima. Svim sudionicima radionice bit će dodijeljena priznanja, a najbolji radovi bit će nagrađeni prigodnim poklonima, pojašnjava ravnateljica Prpić Rogić te najavljuje i izložbu pod nazivom »Nehajevu u čast« koja će također biti postavljena u izlogu Gradske knjižnice, a pripremljena je u povodu 140. godišnjice rođenja senjskog velikana Milutina Cihlara Nehajeva.


Izložba kroz riječ i sliku te izdanja književnikovih djela prikazuje lik i djelo slavnog Senjanina.


U pripremi je i virtualna izložba pod nazivom »Mjesec hrvatske knjige u senjskoj knjižnici – vremeplov«.


– U povodu 25 godina postojanja manifestacije te našeg sudjelovanja u njoj, pripremili smo virtualnu fotoizložbu – presjek događanja koja su obilježila senjske Mjesece hrvatske knjige. Gostovalo je kod nas mnogo književnika i umjetnika.


Organizirali smo mnoštvo književnih večeri, izložbi, predavanja, ali i brojne sadržaje za djecu. Čitalo se, pjevalo, sviralo, družilo, širilo pozitivnu misao o knjizi, knjižnici i čitanju. Izložba »Mjesec hrvatske knjige u senjskoj knjižnici – vremeplov« bit će postavljena na Facebook stranici Gradske knjižnice Senj, kaže ravnateljica te najavljuje još jednu izložbu.


Glagoljska tradicija


– Dana 22. veljače navršeno je 537 godina od tiskanja prve hrvatske inkunabule, Misala po zakonu rimskog dvora, a ove godine obilježavamo i 526 godina od kad je izašla prva inkunabula iz Senjske glagoljske tiskare – Senjski misal, 1494. godine.


Tim povodom priredili smo izložbu »Senj i glagoljske inkunabule« koja slavi ove inkunabule te naglašava važnost rada Senjske glagoljske tiskare. Nedugo nakon Gutenbergova otkrića tiska, Hrvatska i Senj kreću istim stopama i stvaraju dragocjene prvotiske koji su važan dio hrvatske kulture i pismenosti.


Stoga mi Senjani možemo biti ponosni jer je glagoljska tradicija, kao i tiskarska tradicija zapisala Senj ne samo na karti Hrvatske, nego i svijeta. Izdanja Senjske tiskare iznimno su važni spomenici za povijest hrvatskoga jezika i hrvatsku srednjovjekovnu kulturu.


Uz poznate književnike, buru, kulu Nehaj, mesopust, uskoke, možemo se dičiti i našom senjskom glagoljskom i tiskarskom tradicijom koja je važan dio našeg zavičajnog kulturnog nasljeđa. Ova izložba nas kroz riječ i sliku na to podsjeća.


Izložba će biti postavljena u vrijeme trajanja Mjeseca hrvatske knjige, od 15. listopada do 15. studenoga, u ulaznom dijelu knjižnice pa se može razgledati prilikom posuđivanja knjiga, zaključuje ravnateljica Prpić-Rogić i dodaje da ipak nije sve stalo, ali se i nada da se ovakva sezona i godina više nikada neće ponoviti te da će iduće godine raditi onako kako su navikli – punom parom.


Četvrt stoljeća promocije knjiga i čitanja


– Mjesec hrvatske knjige je najznačajnija knjižničarska manifestacija čiji je cilj promovirati vrijednosti knjige i čitanja. Manifestaciju koja ove godine obilježava svoju 25. obljetnicu, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske, organizira Knjižnica Grada Zagreba i u njoj sudjeluje gotovo 200 knjižnica sa svojim programima.


Vrlo smo ponosni što se Gradska knjižnica Senj već godinama aktivno priključuje ovom hvalevrijednom projektu organizirajući pregršt zanimljivih događanja za sve dobi i interese korisnika i sugrađana, a tako će biti i ove, izazovne godine, objašnjava ravnateljica senjske Gradske knjižnice Ana Prpić Rogić.


Najčitaniji naslovi


Gradska knjižnica svoj katalog, online i Facebook stranicu redovito dopunjuje novitetima kako bi sugrađani znali što se čita, a u proteklom mjesecu najviše su se posuđivali sljedeći naslovi: »Dnevnik jednog nomada« (Bekim Sejranović), »Izgubljeno pismo« (Jilian Cantor), »Moja Aljaska« (Kristin Hannah), »Ona između nas« (G. Hendricks i S. Pekkanen), »Nijema pacijentica« (Alex Michaelides), »Lanac« (Adrian McKinty), »Lažljivi život odraslih« (Elena Ferrante), »Luda mala stvar« (Tracy Brogan), »Takvo što događa se svaki dan« (Isabel Gillie), »Zeleni šator« (Ljudmila Ulicka).