Istraživanje američkih znanstvenika

Je li antidepresiv fluvoksamin rješenje za COVID-19? Pacijenti koji su ga uzimali ne razvijaju teže simptome

T.I.

Fpto: Pixabay

Fpto: Pixabay

Nitko od sudionika koji su primili fluvoksamin nije osjetio kliničko pogoršanje simptoma nakon 15 dana, dok je u placebo skupini njih šest razvilo teži oblik bolesti. Od tih šest, četvero je hospitalizirano od 4 do 21 dana. Jedan je završio na respiratoru 10 dana



S obzirom na situaciju nije ni čudo da izgleda kako se svi medicinski znanstvenici bave samo traženjem načina da se zaustavi COVID-19. Cjepiva se razvijaju simultano na sve strane svijeta u desetinama laboratorija, ali i provode ozbiljna istraživanja mogu li lijekovi koji već postoje i naizgled nemaju veze s liječenjem virusnih infekcija, pomoći kod suzbijanja koronovirusa. Ne bi bilo prvi put da se tako „ubode“, sjetimo se samo Pfizera i Viagre kao slučajnog nusprodukta. Naime, u Pfizeru su sintetizirali tvar sildenafil kako bi njime tretirali srčane bolesnike. Ispalo je da je većina pacijenata iz pokusne skupine prijavila stalne erekcije kao nuspojave. Tako je znanstvenim slučajem poboljšan i(li) spašen seksualni život milijuna muškaraca, posebno onih u godinama.


Nakon što je prije nekog vremena aspirin, ta svojevrsna panaceja, u istraživanjima pokazala da njegovo uzimanje može spriječiti razvijanje težih simptoma uzrokovanih zarazom koronavirusom, ponajviše zbog svojstva razrjeđivanja krvi, sad su američki znanstvenici s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Washington u St. Louisu na pokusnoj skupini došli do indicije da bi antidepresiv fluvoksamin mogao spriječiti pogoršanje infekcije COVID-19, odnosno pomoći u zadržavanju pacijenata izvan bolnice.


Ideja da pokušaju s fluvoksaminom im je sinula nakon upoznavanja s prošlogodišnjim istraživanjem Medicinskog fakulteta Sveučilišta Virginia koje je sugeriralo da fluvoksamin može zaustaviti smrtonosnu upalu poznatu kao sepsa, u kojoj imunološka reakcija organizma izmiče kontroli. Lijek je smanjio proizvodnju citokina koji otpušta imunološki sustav da se bori protiv infekcije, i zaustavljao razvoj tako zvanih “oluja citokina”. Znanstvenici s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Washington su istraživanje poduzeli pod pretpostavkom da se potencijalno smrtonosne „oluje citokina“ mogu dogoditi i u teškim slučajevima COVID-19. A ako fluvoksamin sprječava otpuštanje citokina, mogao bi spriječiti pretjerane reakcije imunološkog sustava i u slučaju nepredvidljivog koronavirusa. Bili su u pravu.




U kliničkom ispitivanju sudjelovalo je 152 osobe zaražene koronavirusom. Jednima je davan placebo, a drugima doze fluvoksamina. Nitko od sudionika koji su primili fluvoksamin nije osjetio kliničko pogoršanje simptoma nakon 15 dana, dok je u placebo skupini njih šest razvilo teži oblik bolesti. Od tih šest, četvoro je hospitalizirano od 4 do 21 dana. Jedan je završio na respiratoru 10 dana.


“Nijedan pacijent koji je uzimao fluvokasamin nije osjetio probleme s disanjem niti je hospitaliziran zbog drugih razloga“ – rekao doktor Eric J. Lanze s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Washington.
Ipak, američki znanstvenici se ograđuju od konačnih zaključaka i kažu da njihov rad ne treba uzimati zdravo za gotovo već kao indikator da ima smisla provesti cjelovitije istraživanje s ovim lijekom kojim se inače liječe razna depresivna stanja.


Naime, kako prenosi Scitechdaily, postoje objektivni razlozi zašto ovi ohrabrujući rezultati nisu dovoljni za donošenje generalnih i rezolutnih zaključaka. Uz ipak mali broj sudionika, napomenuli su da je 20 posto sudionika prestalo odgovarati na njihove upitnike nakon 15 dana istraživanja, bez obzira što pretpostavljaju da nitko od njih nije kasnije zatražio liječničku pomoć negdje drugdje.


“Ako opširnija klinička istraživanja (faze 3), potvrde naše rezultate, fluvoksamin bi mogao biti savršena terapija za novodijagnosticirane pacijente s COVID-om“ – rekao je Alban Gaultier, znanstvenik koji je prošle godine otkrio da je fluvoksamin efikasan u sprječavanju razvoja sepse, navodeći još bitnih prednosti ovog lijeka. Naime, kako kaže, fluvoksamin nije neki eksperimentalan lijek, siguran je, njegovo djelovanje i moguće nuspojave su poznate. I ono što nije zanemarivo, ovaj je lijek jeftin i lako dostupan.