Mariupolj

Ovo su ukrajinski branitelji evakuirani iz Azovstala. Rusija: “Predalo ih se 959”

Portal Novi list

Foto Reuters

Foto Reuters

Nejasno je što će se sad dogoditi s njima. Ukrajina najavljuje razmjenu zarobljenika, a ruska strana suđenja za ratne zločine.



Ukrajinski vojnici već treći dan evakuiraju se busevima iz opkoljene čeličane Azovstal u Mariupolju, posljednjoj točki otpora u ovom obalnom gradu koji su ruske snage sravnile sa zemljom.


https://twitter.com/TpyxaNews/status/1526850316477636608?s=20&t=U_jrpTmQWs-qqxGMnChggA


Opsada Mariupolja potrajala je više od 80 dana, gotovo kao opsada Vukovara. Posljednjih tjedana borbe su se vodile oko same goleme čeličane, izgrađene još u sovjetsko doba.





Ukrajinski vojnici ondje su tjednima odolijevali ruskim snagama.


U tunelima ispod Azovstala spas je pokušalo naći i stotine građana Mariupolja, koji su nakon tjedana neizvjesnosti ipak bili evakuirani prije nego li je nastavljen ruski napad na čeličanu s kopna, mora i iz zraka.



Ukrajinskim braniteljima ponestalo je hrane, vode i municije.


U ponedjeljak navečer komandant obrane i zapovjednik bataljuna Azova u čeličani, Denis Prokopenko, objavio je da su izvršili svoj zadatak i da provode naredbu vrhovnog zapovjedništva kako bi spasili živote vojnika.


Foto Reuters


Te večeri iz Azovstala je evakuirano više od 260 ukrajinskih vojnika, uključujući 53 teško ranjenih. Ranjenici su prevezeni u bolnicu u Novoazovsku, pod ruskom okupacijom.


Preostali vojnici odvezeni su u Elenivku, također ukrajinski grad koji je trenutno pod ruskom okupacijom.



Prema izjavama zamjenice ukrajinskog ministra obrane, koje je kasnije potvrdio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij, evakuirani ukrajinski vojnici trebali bi biti razmijenjeni za ruske ratne zarobljenike.



Međutim, iz Rusije i njihovih marionetskih “vlasti” u izmišljenim “narodnim republikama”, koje su u Donjecku i Luhansku nakon početka sukoba 2014. godine osnovali proruski separatisti, stižu zabrinjavajuće poruke i odbijanje dogovora o razmjeni zarobljenika.



Ruski istražitelji sada najavljuju da ukrajinske vojnike iz Azovstala planiraju ispitati. spominju osude za “zločine počinjene protiv civila”.



Reuters javlja da je sedam autobusa punih vojnika napustilo Azovstal i stiglo u bivšu kaznenu koloniju Elenivku u Donjecku, koja je pod ruskom kontrolom.



Rusko ministarstvo obrane, pak, u jutrošnjem izvješću navodi da se od ponedjeljka iz čeličane Azovstal predalo ukupno 959 boraca. U posljednja 24 sata predala su se 694 borca.



Rusija kaže da je od onih koji su se predali ukupno 80 ranjeno, od kojih je 51 prebačen u bolnicu.


Tvrdnje nisu neovisno provjerene.



Denis Pushilin, čelnik samoproglašene republike Donjeck u Ukrajini rekao je kako će sud odlučiti o sudbini ukrajinskih boraca koji su se predali u čeličani Azovstal u Mariupolju, prenosi Reuters izvješća lokalnih medija.



Status boraca ostaje nejasan, jer u ruskoj Državnoj dumi zastupnici povlače poteze da se Azovski bataljon tretira kao teroristička organizacija, što bi onda dovelo u pitanje hoće li se Rusija osjećati dužnom tretirati one koji su se predali u Azovstalu kao ratne zarobljenike.



Rusko ministarstvo obrane objavilo je priopćenje na Telegramu u kojem se navodi da je od istražnog odbora Rusije zatražilo da dostavi informacije o “nezakonitim radnjama ukrajinskih oružanih formacija u vezi s korištenjem civilnih objekata u vojne svrhe”.



Ne pružajući dokaze, tvrdi se da je “bojna Azov koristila zgrade vrtića i škola za vojarne” te da pripadnici bojne “Aidar” također “opremaju vatrene položaje na mjestima koja za to nisu predviđena, stvarajući stvarnu opasnost za civilno stanovništvo ”.



Rusko ministarstvo obrane također tvrdi, opet bez ikakvih dokaza, da su u regiji Dnjepropetrovsk ukrajinske snage organizirale vojne operacije u bolnicama te da se “osoblje i pacijenti medicinskih ustanova drže kao živi štit”.



U priopćenju se zaključuje: “U sklopu kaznenih predmeta koji se istražuju, istražni odbor će zabilježiti ove informacije i nastaviti utvrđivati ​​sve okolnosti incidenta, kao i ukrajinske sigurnosne snage uključene u to.”



Istovremeno, ruske snage bombardiraju i granatiraju bolnice, škole i vrtiće po cijeloj Ukrajini.



Ured glavnog državnog tužitelja Ukrajine, na čelu s Irynom Venediktovom, priopćio je kako je od početka rata zabilježeno više od 10.700 zločina ruskih snaga.



Ruski vojnik Vadim Shysimarin se prošlog tjedna pojavio na okružnom sudu u Kijevu optužen za ubojstvo 62-godišnjeg civila.