Tanitoluwa Adewumi

Nevjerojatna priča o Taniju, dječaku koji je od džihadista pobjegao iz Nigerije u SAD i tamo postao – novo šahovsko čudo

Vladimir Mrvoš

Uzor Adewumiju je Hikaru Nakamura

Uzor Adewumiju je Hikaru Nakamura

S roditeljima je u SAD izbjegao iz ratnog pakla Nigerije 2017. godine, zbog progona kršćana od islamskih ekstremista ISIL-a, odnosno tamošnje džihadističke organizacije Boko Haram



Kroz povijest bilo je puno šahovskih čuda od djece. To su djeca koja igraju šah tako dobro da se mogu nositi sa šahovskim majstorima ili čak s velemajstorima, čak i u vrlo mladoj dobi. Šah je jedini »sport« gdje se djeca mogu ravnopravno natjecati s odraslima, stoga je ovo jedna od malo vještina u kojima prava čuda od djece zbilja postoje. Problematično je to što očekivanja mogu biti visoka za takvu nadarenu djecu.


Neka djeca postanu svjetski prvaci, dok druga ne napreduju u odrasloj dobi. Kroz povijest, najpoznatija šahovska čuda od djece bili su Paul Morphy, José Raúl Capablanca i Samuel Reshevsky. Paul Charles Morphy (1837. – 1884.) smatra se najvećim šahovskim majstorom svog doba i ponekad se smatra neslužbenim svjetskim šahovskim prvakom. Rođen je u New Orleansu u bogatoj i uglednoj obitelji.


Njegov otac, Alonzo Michael Morphy, bio je odvjetnik, a majka, Louise Thérèse Félicité Thelcide Le Carpentier, bila je glazbeno talentirana kći iz ugledne francuske obitelji. Morphy je odrastao u atmosferi vrhunske kulture gdje su šah i glazba bili tipični vrhunci nedjeljnog kućnog okupljanja.




Nitko nije službeno naučio Morphyja igrati šah. Morphy je kao malo dijete naučio sam igrati šah, jednostavno gledajući odrasle kako ga igraju. Njegov otac i ujak nisu ni znali da mali Paul zna poteze, a kamoli bilo kakvu šahovsku strategiju.


Bili su još više iznenađeni kada je Paul, prvi put zaigravši, pobijedio ujaka koji je bio odličan igrač šaha. Već do devete godine bio je jedan od najboljih igrača u New Orleansu, a već prije punoljetnosti Morphy je slovio za šahovskog prvaka SAD-a.


Mladi talenti


José Raúl Capablanca y Graupera (1888. – 1942.), bio je kubanski šahist i treći svjetski šahovski prvak. Smatra ga se Mozartom šaha. Capablanca je naučio igrati šah sa četiri godine gledajući igru svog oca. U petoj godini se učlanio u Havanna Chess Club, gdje ga vodeći šahisti kluba nisu mogli pobijediti nakon razmjene kraljica. Kada je napunio 13 godina, pobijedio je kubanskoga nacionalnog prvaka Juana Corza, rezultatom od 4 pobjede, 3 poraza i 6 remija.



S dvadeset godina, Capablanca je dobio meč protiv prvaka SAD-a Franka Marshalla. Treći iz te povijesne plejade mladih šahovskih velemajstora bio je Samuel Herman Reshevsky (1911.- 1992.), američki šahist iz obitelji poljskih ortodoksnih Židova.


Bio je šahovskim čudom od djeteta, te poslije i vodeći američki šahovski velemajstor. Šah je počeo igrati već s četiri godine, a s osam godina vrlo lagano je pobjeđivao već dokazane šahiste te igrao simultanke. Bio je redovni kandidat za svjetskog prvaka u šahu od polovice 1930-ih do polovice 1960-ih godina prošlog stoljeća. Dijelio je treće mjesto na svjetskom prvenstvu 1948. i drugo mjesto na kandidatskom turniru 1953. godine, a bio je i sedmerostruki prvak SAD-a u šahu.


U novijoj povijesti Sergej Alexandrovich Karjakin, rođen 1990. godine, danas drži rekord za najmlađeg velemajstora na svijetu. Za tu titulu kvalificirao se u dobi od 12 godina i 7 mjeseci. Karjakin je naučio igrati šah kad je imao pet godina i postao je međunarodni majstor u dobi od 11 godina i 11 mjeseci.


Postigavši velemajstorske norme na Aeroflot Openu u Moskvi, turniru u Alushti u svibnju 2002. i Sudaku u kolovozu 2002., nadmašio je tadašnjeg najmlađeg nositelja velemajstorske titule Bu Xiangzhija i postao najmlađi velemajstor na svijetu, rekord koji još uvijek drži.


No, ni taj rekord neće dugo potrajati jer mu se opasno po godinama približava nigerijski dječak Tanitoluwi Adewumi koji je s deset godina postao šahovski majstor.


Nigerijac Tanitoluwa Adewumi razlikuje se od svih »dječjih šahovskih čuda« jer nije odrastao u bogataškoj obitelji u Americi ili Europi, već u Africi, a uz sve to je i – izbjeglica. S roditeljima je izbjegao iz ratnog pakla Nigerije 2017. godine u SAD i to zbog progona kršćana od islamskih ekstremista ISIL-a, odnosno tamošnje džihadističke organizacije Boko Haram. Kada je obitelj došla u New York, u početku su živjeli u skloništu za beskućnike na Manhattanu.


Obitelj u Nigeriji nije bila siromašna. Njegov otac Kayode James Adewumi vodio je tiskaru u glavnom gradu Nigerije, Abuji, s 13 zaposlenika.


Kada su u lipnju 2017. došli u Sjedinjene Države, zatražili su vjerski azil. Philip Falayi, pastor u Queensu, New York, dao im je privremeni smještaj i povezao ih s odjelom za beskućnike u New Yorku. Kayode je počeo raditi kao perač suđa i vozač Ubera u unajmljenom automobilu, a njegova majka, inače ekonomistica, radila je kao čistačica.


Medijska zvijezda


Mali Tanitoluwa, živeći u skloništu za beskućnike, nije poput svojih vršnjaka igrao igrice, već je svoje vrijeme, osim što je učio za školu, provodio tako što je igrao šah s nepunih sedam godina. Ubrzo je i sam otkrio da poteze na šahovskoj ploči vidi drukčije od ostalih.


Kada je obitelj vidjela da je talentiran za tu igru, htjela ga je upisati u neki šahovski klub za talentiranu djecu, ali za to nisu imali novac. Na sreću, njegov talent prepoznao je učitelj šaha Russell Makofskij i primio ga u šahovski klub bez da mu roditelji plaćaju članarinu.



Talentirani dječak je u samo godinu dana osvojio sedam trofeja, a 2019. godine postao prva osoba koja je u prvom nastupu osvojila prvenstvo države New York sa samo 8 godina.


Postao je medijska zvijezda. Nakon toga krenulo je i obitelji. Osnovana je zaklada za prikupljanje financijske pomoći za izgradnju doma za obitelj Adewumi u kojem danas žive. I ne samo to. Mali Tanitoluwa napisao je i knjigu pod nazivom: »Moje ime je Tani… i ja vjerujem u čuda« u kojoj je opisao sve što je proživio u djetinjstvu te kako je doživio uspon u šahovskoj karijeri.


Danas dnevno provede za šahovskom pločom deset do jedanaest sati. Uzor mu je ponajbolji šahist svijeta Hikaru Nakamura protiv kojeg je jednom imao i priliku igrati. Nakamura ga je pobijedio, a Tanitoluwa je izjavom pokazao svoju zrelost.


– Kad izgubim, kažem sebi da nikad ne gubim, nego učim. Kad izgubite, onda znate da ste napravili grešku zbog koje ste izgubili. Međutim, ako učimo iz te greške, onda poraz može postati pobjeda, kaže mladi talentirani šahist.


Ova priča potaknula je mnoge rasprave, poput one kako je talent univerzalna stvar, ali ne i prilika za njegovo pokazivanje. S pravom se možemo pitati bi li Tanitoluwa uopće bio u mogućnosti pokazati svoju nadarenost u ratnom okruženju u rodnoj Nigeriji.


Na koncu, koliko je djece i mladih čiji su talenti u sportu, znanosti, glazbi »propalo« jer nisu imali zdrave i prikladne uvjete razvoja. Tanitoluwa Adewumi je jedan od rijetkih koji su pronašli svoj put, jer su imali i sreću u životu, ne samo pobjeći iz ratnog pakla, već i pokazati svoj talent.


Dobro se dobrim vraća


Tanitoluwini treneri postavili su GoFundMe stranicu s ciljem prikupljanja 50.000 dolara za obitelj uz pomoć crowdfundinga. Prikupljeno je čak 254.000 dolara u samo deset dana. Brojni dobročinitelji su također ponudili nenovčanu pomoć.


Od smještaja, automobila, akademskih stipendija, šahovskih knjiga, pa i besplatnu pomoć odvjetnika specijaliziranih za imigraciju. Obitelj je prihvatila jednu od skromnijih ponuda smještaja, odbili su ponude za stipendije, a dali su jednu desetinu doniranog novca crkvi koja im je pomogla pri dolasku u SAD.



Ostatak novca stavili su u Zakladu Tanitoluwa Adewumi kako bi pomogli drugoj djeci u sličnim okolnostima.


Figure od plastelina


Prve figure s kojima je Tanitoluwa igrao šah bile su od plastelina koje je sam napravio. Stručnjaci se slažu da je njegov stil igre »agresivan«. Njegovi treneri bili su šokirani kada je u jednoj partiji žrtvovao lovca za pijuna. Iznenađeni strategijom ubacili su potez na kompjutorsku analizu. Potvrdilo se da je žrtvovati lovca zapravo najbolji potez.


Održite nadu živom


Od bijega od progona do početka novog života u SAD-u, imigrantsko putovanje mladog Tanija Adewumija obilježile su brojne nedaće koje proživljavaju izbjeglice. U 2019. godini, viškom sredstava iz GoFundMe, obitelj je tada osnovala zakladu pod nazivom Tanitoluwa Adewumi Foundation, kako bi pomogla drugoj djeci u sličnim okolnostima.


Objavljenu biografiju »Moje ime je Tani« na temelju njegovog života, Paramount Pictures otkupio je i po njoj planira snimiti film. Njegova majka koja je počela raditi kao čistačica kada je došla u SAD, sada radi kao agent za prodaju nekretnina i ima samo tri riječi za druge obitelji izbjeglica: »Održite nadu živom.«


Pobijediti Karjakina


Tanitoluwa Emmanuel Adewumi rođen je 3. rujna 2010. godine, a trenutno nosi titulu USCF National Master. Osvojio je šahovsko prvenstvo države K-3 u New Yorku 2019. u dobi od 8 godina.


Cilj mu je postati najmlađi velemajstor na svijetu. Da bi to učinio, morat će pobijediti sadašnjeg rekordera Sergeya Karjakina, koji je osvojio titulu s 12 godina i sedam mjeseci.


Autor autobiografije i slikovnice


Osim što je nacionalni šahovski majstor, Tani je i autor više knjiga. Osim njegove autobiografske knjige,«Moje ime je Tani… i vjerujem u čuda: Nevjerojatna istinita priča o putovanju jednog dječaka od izbjeglice do šahovskog prvaka«, knjiga ima verziju i za mlade čitatelje, a autor je i slikovnice za djecu.