Medijski mogul

Je li ovaj čovjek doista Putinovo rješenje za Ukrajinu? Evo tko je Jevhen Murajev

Portal Novi list

Foto Facebook

Foto Facebook

Britanske tvrdnje da Rusija planira postaviti prorusku vladu u Ukrajini treba se shvatiti ozbiljno, tvrde iz ureda ukrajinskog predsjednika



Velika Britanija je u subotu optužila Kremlj da će pokušati u Ukrajini postaviti proruskog vođu Jevhena Murajeva, ne dajući dokaze za to niti kako bi se to postiglo, prenosi agencija Reuters.


Moskva je odbacila te tvrdnje kao “dezinformacije” i “provokativne aktivnosti”.


Brani svoje “pošteno ime”


Britanske tvrdnje da Rusija planira postaviti prorusku vladu u Ukrajini treba se shvatiti ozbiljno, a one pokazuju potrebu brze reakcije zapada na djelovanje Moskve, rekao je u nedjelju savjetnik ureda ukrajinskog predsjednika agenciji Reuters.




Dodao je da se Kijev opire ruskim naporima usmjerenim na destabilizaciju ukrajinske vlade i gospodarstva.


Britanske tvrdnje odbacio je i sam Murajev, bivši ukrajinski parlamentarac koji je rekao da su tvrdnje Londona neutemeljene jer je već tri godine pod ruskim sankcijama.


Zabranjeno mu je ući u Rusiju, a imovina njegovog oca je zamrznuta u ruskim bankama, prenosi ruska agencija TASS.


“Stoga ove tvrdnje i nisu baš logične”, tvrdi Murajev.



On je na Facebooku, očito se dobro zabavljajući na račun britanskih optužbi, objavio fotografiju na kojoj izgleda kao James Bond, čuveni književni i filmski tajni agent Njezina visočanstva.


Najavio je da je spreman braniti svoje “pošteno ime” od britanskih optužbi, prenosi The Guardian.


Tko je Jevhen Murajev?


Rođen u istočnom gradu Harkivu u blizini ruske granice 1976. godine, Jevhen Murajev je dio skupine političara koji se suprotstavljaju prozapadnom vodstvu koje je preuzelo vlast nakon uličnih prosvjeda na Majdanu 2014. godine, piše Reuters.


Političku karijeru započeo je u Harkivu kao saveznik bivšeg predsjednika Viktora Janukoviča, koji je nakon pobune na Majdanu pobjegao u Rusiju.


Bio je parlamentarni zastupnik od 2014. do 2019. godine. Počeo je u frakciji Oporbenog bloka, stranci formiranoj od fragmenata Janukovičeve Stranke regija koju podržava Moskva.


No, u lipnju 2016. distancirao se od Oporbenog bloka i osnovao svoju stranku Za život, sa sličnom ideologijom.


Godine 2018. pokrenuo je još jednu stranku pod nazivom Nashi. Murajev se registrirao kao predsjednički kandidat na izborima 2019., ali je povukao svoju kandidaturu prije glasovanja.


Koji su mu politički stavovi?


Murajev je promovirao stavove koji su usko povezani s ruskim narativima o Ukrajini. Prosvjede na Majdanu smatrao je državnim udarom kojeg podržava Zapad.


Prošle godine je rat u istočnoj ukrajinskoj regiji Donbasa nazvao unutarnjim sukobom između vlade i pobunjenika, što je suprotno stajalištu Ukrajine i Zapada da je riječ o sukobu između Ukrajine i ruskih zastupnika.



Godine 2021. rekao je kako je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pod kontrolom Zapada i sugerirao je, kao i Rusija, da bi Ukrajina mogla silom pokušati povratiti teritorij koji drže separatisti koje podržava Rusija.


Kijev poriče bilo kakav takav plan.


“Zelenskij je talac i ucjenjuje ga MI6, CIA, bilo tko. Sutra ga mogu natjerati da krene u ofenzivu na Donbas, što će dovesti do rata punog razmjera”, rekao je.


Uvlačenje Rusije u eskalaciju “značit će smrt tisuća Ukrajinaca s jedne i druge strane linije razgraničenja”.


Koliki utjecaj ima?


Murajev je manje istaknut od Viktora Medvedčuka, promoskovskog poslovnog čovjeka i zastupnika koji se hvali da je ruski predsjednik Vladimir Putin kum njegovoj kćeri i koji je prošle godine stavljen u kućni pritvor u slučaju izdaje.


Murajev ipak ima utjecaj na svom TV kanalu pod nazivom Nash, koji je počeo s emitiranjem u studenom 2018. i službeno je u vlasništvu njegovog oca Volodimira.


Prema anketi think tank Centra Razumkov u prosincu 2021., Murajev je zauzeo sedmo mjesto s potporom od 6,3% među potencijalnim kandidatima na sljedećim predsjedničkim izborima 2024.


Druga anketa grupe Rating stavila ga je na peto mjesto.


Godine 2017. podnio je imovinsku karticu, kojom je prijavio novčanu imovinu od 2 milijuna dolara, milijun eura i 13 milijuna ukrajinskih grivna, koje vrijede nešto manje od 500.000 američkih dolara.


“Suviše smiješna figura”


Savjetnik predstojnika ureda ukrajinskog predsjednika Mihailo Podoljak u nedjelju je Reutersu rekao kako postoji sumnja među Ukrajincima o Murajevu jer je on „suviše smiješna figura“ da ga se shvati ozbiljno kao vođu marionetske vlade u Kijevu.


No, smatra Podoljak, Rusija je i ranije dovodila sporedne ličnosti na važne položaje, kao što je slučaj na anektiranom Krimu i Donbasu gdje su na vlasti separatisti, piše Reuters.



Stoga „ovu informaciju treba shvatiti najozbiljnije“, upozorio je savjetnik ukrajinskog predsjednika.


Murajev je u nedjelju u objavi na Facebooku pozvao na kraj podjela na proruske i prozapadne političare u Ukrajini.


„Poraz političara poput Porošenka i Medvedčuka je jasan dokaz. Njihovi postupci nanijeli su nenadoknadive gubitke zemlji i podijelili narod Ukrajine“, napisao je.


Pritom se referirao na dvojicu tajkuna oligarha, prozapadnog Petra Porošenka koji je vladao do 2019. godine, te Viktora Medvedčuka koji je u kumskim odnosima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.


Murajev je u objavi napisao kako „Ukrajina treba nove političare čija će se politika temeljiti isključivo na principima nacionalnih interesa Ukrajine i ukrajinskog naroda“ te da država treba „sama odlučivati o svojoj sudbini“.


Šok i skepticizam u Ukrajini


Tvrdnja britanskog ministarstva vanjskih poslova da bi Moskva mogla srušiti vladu i postaviti Jevhena Murajeva, bivšeg zastupnika i medijskog magnata koji kontrolira prorusku televizijsku postaju, u nedjelju je, dakle, u ukrajinskim političkim i medijskim krugovima naišla na šok i skepticizam.



Britanski Foreign Office ove je optužbe iznijelo u jeku obećanja Ujedinjenog Kraljevstva da će zauzeti agresivniji stav u odnosu na rusko nagomilavanje više od 100.000 vojnika i oružja na granici s Ukrajinom.


No, rekosmo, zasad nisu pružili nikakve dokaze kojima bi potkrijepili ove ozbiljne optužbe. Sve se to događa dok se produbljuju domaće nevolje za britanskog premijera Boris Johnsona.


Suočen je s nezadovoljstvom građana pa i vlastitih parlamentaraca nakon što su procurile fotografije zabava koje je organizirao dok je ostatak zemlje bio u lockdownu.


Britanski izvori naglasili su u nedjelju poslijepodne da je upozorenje o zavjeri  zbog državnog udara u subotu uslijedilo nakon procjene britanske obavještajne službe.


To je ponešto drugačija formulacija od ranijih brifinga koji su sugerirali da se upozorenje temelji na “obavještajnim podacima predvođenim SAD-om”.


Optužba Ujedinjenog Kraljevstva uslijedila je nekoliko dana nakon što je SAD navela da ruska obavještajna služba regrutira sadašnje i bivše dužnosnike ukrajinske vlade da preuzmu vlast u Kijevu i surađuju s ruskim okupacijskim snagama.


Ruski vojnici na 30 km od granice


Optužbe su povećale napetosti dok se vode rasprave o tome kako najbolje odvratiti Vladimira Putina od pokretanja nove invazije na Ukrajinu. Ruski tenkovi i topništvo, vojna vozila i borbeni zrakoplovi nastavili su pristizati prema ukrajinskim granicama i ovog vikenda.


Ruski vojnici primijećeni su na samo tridesetak kilometara od granice.



Moskva je najavila sveobuhvatne pomorske vježbe koje će njezine brodove staviti u blizinu NATO-ovih snaga, a potencijalno će aktivirati desantne brodove, koji bi im omogućili amfibijski napad na južnu obalu Ukrajine.


Prije sastanka ministara vanjskih poslova u Bruxellesu u ponedjeljak, visoki europski dužnosnik rekao je da će EU biti spremna pokrenuti sankcije “u roku od nekoliko dana” ako ruske trupe pokrenu invaziju.


Sastanak je djelomično namijenjen rješavanju podjela u EU oko toga kako odvratiti Rusiju, pri čemu Njemačka oklijeva pružiti smrtonosno oružje Ukrajini ili ciljati ruski bankarski sektor.


Druge države pozvale su na preventivne sankcije Rusiji kako bi pokazale Kremlju da su zapadne zemlje odlučne uzvratiti udarac u slučaju invazije na Ukrajinu.


No, američki državni tajnik Antony Blinken odbacio je tu ideju tijekom televizijskog nastupa u nedjelju, rekavši da neće uspjeti odvratiti potencijalni ruski napad.


“Kada je riječ o sankcijama, svrha tih sankcija je odvraćanje od ruske agresije. Ako se sada aktiviraju, gubite učinak odvraćanja”, rekao je Blinken u intervjuu za CNN State of the Union.


Blinken je također rekao da “nema sumnje” da Njemačka održava ujedinjeni front s NATO-om po pitanju ove krize s Rusijom, nakon što je njezin zapovjednik mornarice Kay-Achim Schönbach rekao da Putin zaslužuje poštovanje i sugerirao da je “besmislica” misliti da je Rusija spremna ubaciti vojnike u Ukrajinu.


Schönbach je u subotu podnio ostavku, ali su njegove izjave uznemirile NATO.


Kremlj zvecka sabljama


Kremlj je zanijekao da zvecka sabljama dok najavljuje hitne vježbe i nastavlja slati trupe prema Ukrajini, odbacujući optužbe Ujedinjenog Kraljevstva o zavjeri za rušenje vlade kao “dezinformacije”, piše The Guardian.



“Dezinformacije koje širi britansko ministarstvo vanjskih poslova dokaz su da su upravo zemlje NATO-a predvođene anglosaksoncima uključene u eskalaciju napetosti oko Ukrajine”, priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova u nedjelju.


Ipak, sve veći opseg ruskih vojnih vježbi usred hitne europske sigurnosne krize zabrinuo je zapadne promatrače.


Irska vlada osudila je planove da ruski ratni brodovi i bombarderi sljedećeg mjeseca provedu raketne testove 150 milja od jugozapadne obale okruga Cork.


A ruska sjeverna flota priprema se za održavanje vojnih vježbi ovog tjedna na području koje se preklapa s ekskluzivnom gospodarskom zonom Norveške, izvijestila je novinska web stranica Barents Observer.


Glasnogovornik norveškog zajedničkog stožera rekao je izdanju da će Norveška pratiti vježbe, ali da Rusija ima pravo održati vježbe u međunarodnim vodama.