Pomorska nesreća

Hrvatski pomorac s jahte izgorjele kod Sardinije: “Jedva smo ostali živi, satima nitko nije reagirao”

Portal Novi list

Foto Screenshot Guardia Costiera

Foto Screenshot Guardia Costiera

Javili su nam se i mi smo nakon toga očekivali da će naići netko u pomoć. Oko broda smo u tenderu bili još oko pola sata, no nitko se nije pojavljivao, ispričao je hrvatski pomorac



Jahta Lady MM izgorjela je u požaru oko 50 milja od Capo Comina u utorak rano ujutro. Ova 50-metarska jahta, koja plovi pod zastavom Kajmanskih otoka, isplovila je s otoka Capri prema Sardiniji s osam putnika, državljana Kazahstana i devet članova posade, uključujući i petero Hrvata.


Svi su se se oni spasili u pomoćnom brodu nakon što je u strojarnici izbio požar. U pomoć su isplovila dva broda talijanske obalne straže, ali dok su stigli do Lady MM putnici i posada već su bili evakuirani. Talijanska agencija ANSA javlja da je u pomoć poletio i helikopter iz obližnje baze u Decimomannu, a da je u blizini jahte u plamenu uočena splav za spašavanje koja je bila prazna.


Talijanska obalna straža počela je potragu na moru, a zatim je dojavljeno da su putnici i posada s Lady MM u osmometarskom tenderu doplovili do luke Siniscola. Jedan hrvatski član posade Lady MM za Dnevnik.hr je, pak, ispričao da talijanske spasilačke službe nisu reagirale punih pet sati.


MVEP: Petero hrvatskih državljana sa zapaljene jahte kod Sardinije nije ozlijeđeno




Petero hrvatskih državljana koji su plovili na jahti koja se u utorak zapalila u blizini Sardinije nije ozlijeđeno, priopćilo je u četvrtak ministarstvo vanjskih poslova.


Sedamnaest ljudi spašeno je u utorak s 50 metara duge jahte koja se zapalila u blizini Sardinije, prenijela je talijanska novinska agencija Ansa.


Na jahti je bilo devet članova posade i osam kazahstanskih turista.


Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u četvrtak je priopćilo Hini kako je na brodu bilo pet hrvatskih državljana članova posade, te da „nisu ozlijeđeni i dobro se osjećaju“.


Jahta imena Lady MM plovila je pod zastavom Kajmanskih otoka te je bila na putu od Sardinije do otoka Caprija. Zapalila se dok se nalazila oko 50 nautičkih milja od rta Comino, na sjeveroistoku Sardinije.


U operaciji spašavanja sudjelovala su dva broda obalne straže i helikopter, a pri njihovom dolasku na mjesto nesreće putnici broda već su bili evakuirani u gumenjak, pa su odvedeni u Siniscolu na Sardiniji, dodaje Ansa.


Hrvatsko veleposlanstvo u Rimu u kontaktu je s hrvatskim članovima posade te stoji na raspolaganju za svu potrebnu konzularnu i drugu pomoć u okviru svoje nadležnosti, dodao je MVEP.

Nitko se nije pojavljivao


“Vidjeli smo da gori u strojarnici i kad smo shvatili da više ništa ne možemo spasiti, odlučili smo napustiti brod”, ispričao je za Dnevnik.hr.


Prema njegovim riječima, brod za spašvanje nisu mogli spustiti u more, jer su ostali bez električne energije pa su se ukrcali na gumenjak, tzv. tender, kojim inače voze goste nakon sidrenja. Poziv za pomoć uputili su, ističe, oko 5.15. sati.


“Javili su nam se i mi smo nakon toga očekivali da će naići netko u pomoć. Brod smo napustili prije 7 sati, oko broda smo u tenderu bili još oko pola sata, no nitko se nije pojavljivao.


Valovi su bili 3,5 do 4 metra i odlučili smo u gumenjaku od 8 metara, nas 17 unutra, sa 140 litara goriva krenuti prema Sardiniji u nadi da ćemo naići na brod koji je navodno krenuo prema nama.


Tek kad smo bili na nekoliko milja od obale Sardinije preletio nas je helikopter koji su digli”, ispričao  je pomorac.


https://twitter.com/guardiacostiera/status/1298579085254418437?s=20


Ljut zbog cijele situacije


Ljut je zbog cijele situacije.


“Kod nas u Hrvatskoj kad nekom treba pomoći, odmah se ide na teren, a Italija, koja je odlično opremljena i puno veća od Hrvatske, dopusti ovakvo nešto”, razočaran je 35-godišnji pomorac.


Kao drugi inženjer strojarnice, kaže, sam je počeo gasiti plamen.


“Motor se zapalio meni pred očima, doslovno smo jedva ostali živi, ja i glavni inženjer. Potrošio sam odmah dva vatrogasna aparata da pokušam to ugasiti, no bilo je toliko crnog gustog dima da smo morali izaći. Nakon toga obavili smo sve po propisima u takvim situacijama. Ja sam uspio otići po putovnicu, vjenčani prsten i neke papire”, kaže.


Još su neko vrijeme bili na brodu i u dogovoru s kapetanom, također Hrvatom, odlučili napustiti brod.


Foto Guardia Costiera


Prvo su im mjerili temperaturu


“Uzeli smo kurs i vozili prema Sardiniji te očekivali da će netko doći. Osobno sam bio na radiju i svakih nekoliko minuta slao mayday. Signal na mobitelu uspio sam dobiti tek na oko tri-četiri milje od Sardinije i onda sam nazvao kolegu da mu kažem što se događa”, ispričao je.


Kad su uplovili u luku na gumenjaku, dočekala su ih tri vozila hitne pomoći.


“Bili su odjeveni u ogrtače, s maskama, vizirima i prvo nam išli mjeriti temperaturu. Bili smo na moru šest sati, neki goli i bosi, a oni prvo to mjere. Znam da je epidemija koronavirusa, ali ovo je dramatična situacija”, govori pomorac.


Trenutačno su smješteni u hotelu u gradu Olbia na obali Sardinije i još ne zna kada će moći kući u Zadar. Njihov agent savjetovao im je da se oko cijele situacije ne petljaju s talijanskim vlastima, dok se ne vrate u Hrvatsku.


“Svakako ću kontaktirati njihovo veleposlanstvo, moramo to učiniti jer su neki ostali bez putovnica. Kapetan je išao na razgovor s Talijanima, bio je tamo nekoliko sati, ali nije dobio nikakve službene odgovore o spašavanju”, rekao je Zadranin za Dnevnik.hr.


Ne može vjerovati da talijanske službe nisu pritekle u pomoć u razumnom vremenu: “Pa nismo bili nasred Atlantika. Nije mi jasno”.