Online nastava

U školi ostaju samo najmlađi osnovci: Za gotovo sve srednjoškolce jučer je u ovom polugodištu bio zadnji dan nastave u školama

Ingrid Šestan Kučić

snimio Sergej Drechsler

snimio Sergej Drechsler

Jedina iznimka je opatijska OŠ »Rikard Katalinić Jeretov« u kojoj će se za sve uzraste do kraja polugodišta nastava i dalje odvijati u učionici



RIJEKA – Za gotovo sve hrvatske srednjoškolce jučer je bio zadnji dan nastave u učionici u ovom polugodištu, jer većina županija donijela je odluku da od ponedjeljka srednje škole prelaze na online nastavu.


Stožer civilne zaštite Primorsko-goranske županije jučer je pak otišao korak dalje i donio odluku da na online nastavu prelaze i učenici od 5. do 8. razreda osnovnih škola na području Primorsko-goranske županije, dok će učenici razredne nastave, od 1. do 4. razreda, nastavu i dalje pohađati u učionici sve do kraja polugodišta, odnosno do 23. prosinca. Jedina iznimka je opatijska OŠ Rikard Katalinić Jeretov u kojoj će se za sve uzraste do kraja polugodišta nastava odvijati po dosadašnjem A modelu, odnosno svi učenici će i dalje biti u učionici.


Vježbe u školi


Razlog tome, kaže pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije, Edita Stilin, opatijski je Stožer civilne zaštite koji je procijenio da potrebe za prelaskom na C model nastave nema, jer su trenutno svega dva razreda u samoizolaciji. Na području cijele Primorsko-goranske županije trenutno je bitno drugačija situacija, jer je u samoizolaciji 10 posto učenika, odnosno njih 2.973. Ukupno su to 143 razreda izvan sustava, a najveći broj razrednih odjela u samoizolaciji je onih osnovnoškolskih, jer 110 razreda ne pohađa nastavu u učionici, dok su u srednjim školama 33 razredna odjela u samoizolaciji.


Tisuću školskih djelatnika bez božićnice



Sindikat Preporod jučer je upozorio na nepravdu u školskom sustavu vezano za isplatu božićnica, jer neće svi koji rade u školama primiti ugovorenih 1.500 kuna.


– U osnovnim i srednjim školama, s djecom s teškoćama radi više od četiri tisuće pomoćnika u nastavi, a oko tisuću njih ostat će bez božićnice jer u njihovim ugovorima o radu nije predviđena isplata ovog materijalnog prava. Radi se o dvostrukoj nepravdi. Prva je nepravda u razjedinjenosti pomoćnika u nastavi u odnosu na druge radnike u školama, a druga je nepravda među samim pomoćnicima u nastavi jer će radnici koji rade na istim poslovima u nekim školama primiti božićnicu, a u neki ne. Sindikat Preporod poziva prosvjetnu vlast da ubuduće sustavno zapriječi sklapanje ugovora o radu koji će omogućiti svakovrsne diskriminacije u pogledu radnopravnog statusa radnika, koji rade u školskim ustanovama. A dok se ovo ne dogodi, odnosno ove godine, Preporod predlaže da se božićnica, iz proračunske pričuve MZO-a, isplati svim pomoćnicima u nastavi, poručili su iz Preporoda.

– Povećava se broj razreda u samoizolaciji i povećava se broj pozitivnih učenika, ali ne u nekom značajnom postotku. U ukupnosti smo na 0,7 posto pozitivnih učenika. Odluka o prelasku učenika predmetne nastave na online nastavu je donesena zbog organizacijskih momenata, jer je u školama i zaraženih nastavnika pa je teže organizirati nastavu, kao i zaraženog tehničkog osoblja. Stožer PGŽ-a je prihvatio prijedlog, koji su podržali i Grad Rijeka te Grad Crikvenica čije će osnovne škole također od ponedjeljka provoditi C model nastave. Jedina škola koja ostaje u modelu A je opatijska škola. Odluka o prelasku srednjoškolaca na online nastavu od 14. prosinca iskomunicirana je još prije dva tjedna. Izuzev prakse i vježbi koje će se i dalje odvijati u školama, najavila je Stilin.


Kraj polugodišta


Voditelj Stručnog županijskog Vijeća ravnatelja osnovnih škola PGŽ-a Zoran Pavletić kazao je da je zahvaljujući odgovornom provođenju epidemioloških mjera u školama i podršci Primorsko-goranske županije polugodište uspješno privedeno kraju.


– Moram naglasiti da su ravnatelji osnovnih škola uvijek bili protiv modela C, jer ništa ne može zamijeniti neposredni rad učitelja i učenika. Sve do ovih dana kada se u školama pojavljuju situacije da učitelji i učenici odlaze u samoizolaciju ili su pozitivni pa imamo problema oko organizacije nastave. Zbog takve situacije u školama mi smo kao ravnatelji predložili da se nastava organizira prema modelu C i da nastava za učenike predmetne nastave od ponedjeljka krene online, kazao je Pavletić.


Isti stav iznio je i predsjednik ogranka Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja Damir Šegota, kazavši kako su se i srednjoškolski ravnatelji usuglasili oko uvođenja C modela nastave, a zahvaljući Stožeru PGŽ-a na razumijevanju i prihvaćanju mišljenja Stilin se na jučerašnjoj konferenciji za novinare referirala i na ovotjedne medijske napise ustvrdivši da prethodni načelnik Stožera Marko Boras Mandić nije uvažavao struku. Stilin je istaknula da Boras Mandić nije uvažavao stavove ravnatelja, osnivača, kao ni Ministarstva znanosti i obrazovanja te je dodala da nije ni s kime komunicirao, već je samoinicijativno donosio odluke kojima je zbunjivao javnost, bez da se dogovarao na svim razinama kao što se sada radi.


– Ne trebam govoriti o ozbiljnosti školskog sustava, koliko je strukturiran i koliko smo truda uložili da ovo polugodište ipak privedemo kraju s nastavom u razredu. Odluke vezane za odgojno-obrazovni sustav treba donositi promišljeno u skladu sa strukom, zaključila je Stilin.