BRZA I UČINKOVITA OBNOVA

Riječki vrtići su recept za nove modularne kuće na Baniji. Potres im ne može baš ništa

Vanja Vesić

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

S četiri modula potencijalni stanar dobiva obiteljsku kuću kojoj potres praktički ne može ništa. Rješenja tvornice Jedinstvo prepoznala je i Rijeka. Od modula iz Krapine izgrađeni su moderni riječki dječji vrtići Morčić i Đurđice, primjer javnih objekata kakvi se mogu implementirati u obnovi na Baniji



ZAGREB – Svjesni posljedica razornog potresa na Baniji, nekoliko građevinskih tvrtki, arhitektonskih ureda i udruga poduzetnika predstavili su svoja rješenja brze i efikasne novogradnje montažnih ili zidanih kuća, proizvode domaćih stručnjaka koji bi pridonijeli da obnova porušenih gradova i naselja bude efikasnija, a ugroženi stanovnici dobiju svoje nove domove u što je moguće kraćem roku. Proizvodnja nije u pitanju, no na potezu su država i lokalna samouprava koja bi njihove ponude trebala ozbiljno uzeti u obzir.


Kamp-kućice i kontejneri bez kupaonice kratkoročna su rješenja, dok montažni i oni zidani objekti koji se razlikuju od klasične gradnje mogu biti dugoročna osnova za stanovanje, među ostalim zato što zadovoljavaju i najstrože protupotresne kriterije. Riječ je o proizvodnji objekata koji mogu izdržati potrese što daleko premašuju 7 stupnjeva po Richteru, a inovativnim rješenjima brze proizvodnje i pouzdanih materijala postaju kudikamo povoljniji od klasične gradnje od opeke i betonskih blokova te su izvrsnih termoizolacijskih svojstava.


Njemačko tržište


Krapinska tvrtka Jedinstvo koju vodi direktor Josip Mihalić već dugi niz godina proizvodi tzv. module za stanovanje, sklopove od kocaka koje se nižu u širinu i visinu stvarajući jednu cjelinu, slikovito rečeno po sistemu lego-kocki, rješenje novog doma za stanovanje. Sklop modula od pocinčanog bojenog lima može biti 12, 13 ili 14 metara, a širok između tri i četiri metra.





Primjerice, s četiri modula potencijalni stanar dobiva obiteljsku kuću kojoj potres praktički ne može ništa, pa i ne čudi da im je glavno tržište inozemstvo, ponajviše njemačko tržište, i to najviše za javne i poslovne namjene. S obzirom da mogu biti jednoetažne i višeetažne cjeline, u Njemačkoj su izgradili module vrtiće, škole i ambulante. Među referencama je velebni školski kompleks u Münchenu izgrađen na tri etaže, škola u Frechenu, još jedan minhenski vrtić te dječji vrtić u Wolfsburgu. Posebna je zanimljivost u Münchenu novi stambeni kompleks na tri etaže. Srećom, rješenja tvornice Jedinstvo prepoznala je i Rijeka.


Kućica za vatrogasca iz Petrinje koji je ostao bez doma

Tvrtka Plastruktor iz Gospića predstavila je javnosti inovativno rješenje mobilne kućice od potpuno novoga građevinskog materijala – recikliranih granula. Objekt može izdržati jačinu udara potresa od nevjerojatnih 10 Richtera. Zbog iznimnih protupotresnih, ali i protupožarnih svojstava, toplinske i zvučne izolacije, ova inovacija nagrađena je Grand Prixom u Nürnbergu, na jednom od najznačajnijih sajmova inovacija u EU-u. Samo predstavljanje imalo je poseban povod i trenutak. Gospićka tvrtka donirala je mobilnu kućicu vatrogascu Javne vatrogasne postrojbe Petrinja Miroslavu Krčeliću koji je u potresu 29. prosinca lani ostao bez sigurnog obiteljskog doma u središtu grada, kuće u kojoj je živio s majkom i sestrom. Dok su članovi obitelji smještaj potražili kod rodbine u Dalmaciji, Krčelić je s kolegama vatrogascima neprestance bio na intervencijama pomažući sugrađanima. Minimalne sate sna imao je tek spavajući u sjedištu postrojbe ili kod prijatelja. Kućica koju je dobio od gospićke tvrtke svojevrsno je »vatrogasno rješenje«. Iako samo 16,5 kvadrata prostora, mobilni objekt ima priključak na vodu i struju, kupaonicu, kuhinju, dio za blagovanje i spavanje s kompletnim namještajem te veliku terasu kao dodatni prostor za neke toplije i bolje dane.

Od modula iz Krapine izgrađeni su moderni riječki dječji vrtići Morčić i Đurđice, primjer javnih objekata kakvi se mogu implementirati u obnovi na Baniji.


– Do sada smo isporučili više od 15 modularnih objekata škola i 15 dječjih vrtića ukupne površine više od 20.000 četvornih metara. Ugodan stambeni i radni prostor ima odlične karakteristike toplinske izolacije. Zidovi su s unutarnje strane modula obloženi drvenim prešanim pločama, a vanjska oplata je pocinčani trapezno profilirani bojeni lim. Kao toplinska izolacija u zidovima, podu i krovu najčešće se koristi mineralna vuna.


Debljina termoizolacije je različita s obzirom na klimatske uvjete u kojima se objekt nalazi. Kod visokokvalitetne izvedbe za zahtjevnije namjene kao unutarnja zidna obloga postavljaju se gipsane ploče – navode iz Jedinstva. U modularne objekte koje služe za javnu namjenu, poput vrtića i škola, ugrađuje se oprema za grijanje, hlađenje i ventilaciju nakon montaže objekta na gradilištu.


Eko-sendvič panela


Pažnju domaće javnosti pobudio je i volonterski projekt udruge Glas poduzetnika (UGP), primjer tipske obiteljske kuće koju je predstavio arhitekt Mislav Bašić iz projektantskog ureda 4uHa, svojevrsnu repliku klasične gradnje, ali koja može izdržati potrese udara više od 8 Richtera. Jedna takva kuća već se gradi na Baniji, svojim izgledom prilagođena je kontinentalnom suburbanom području, ali i konceptu neke nove urbane vizure grada. Iako je riječ o zidanom objektu, umjesto klasičnih materijala za gradnju od opeke ili betona koristi se poroboten, ono što se nekad nazivalo siporeksom.


Velika je prednost što je riječ o objektu s iskoristivim potkrovljem, a stanovanje koje je namijenjeno za četveročlanu obitelj uz minimalne preinake prilagodljivo je za čak šest, pa i osam članova kućanstva, ističe Bašić. Cijeli objekt s opremom može se dovršiti u roku od 30 dana, ali pod uvjetom da vanjska temperatura prilikom radova nije niža od 5 stupnjeva Celzijevih. Unutar udruge angažirani su brojni projektanti okupljeni u matičnom odboru za arhitekturu i graditeljstvo koji za tipske objekte izrađuju svu potrebnu dokumentaciju, projekt i troškovnike, a mnogi od članova donirali su i materijal potreban za gradnju.


Od ranije je poznat projekt Eco-Sandwich kuća, inovativni sustav tvrtke Beton Lučko koji se probija na komercijalno tržište nakon inicijalnih prezentacija. Riječ je o gradnji tzv. sendvič-panelima, ekološkim i energetski učinkovitim materijalima za objekte koji nastaju recikliranjem građevinskog otpada. To je posebno zanimljivo s obzirom na nepreglednu količinu otpada od razrušenih kuća na Baniji koji se može itekako iskoristiti i isplatiti graditeljima. Njihov projekt ishodio je financiranje u okviru programa Europske unije za inovacije još 2011. godine. Prva takva kuća od eko-sendvič panela izgrađena je 2016. u Koprivnici, ali i dječji vrtić u Sarvašu kod Osijeka.


U pitanju je polumontažni sistem koji omogućuje brzu i jednostavnu montažu objekta, uz smanjenu količinu armiračkih radova, ali u skladu s visokim standardima protupotresne gradnje. Pojedinačni zidni panel izrađen je od betona koji 50 posto čini reciklirani agregat te sloja mineralne vune. Ugradnjom takvih elemenata ujedno se smanjuje i potrošnja energije za grijanje i hlađenje unutar objekta na godišnjoj razini.