Mračna prošlost

Ove godine opet upitna zajednička komemoracija u Jasenovcu: Pupovac i Kraus zbog ‘ZDS’ traže hitan sastanak s premijerom

Dražen Ciglenečki

Foto arhiva NL

Foto arhiva NL

Ove je godine opet upitno zajedničko održavanje komemoracije u Jasenovcu jer se ne postiže dogovor s HDZ-om oko kriminaliziranja ustaškog pozdrava »Za dom spremni«



Za manje će se od mjesec dana, 22. travnja u Jasenovcu komemorirati 76. obljetnica proboja logoraša iz tog ustaškog logora. Lani su, nakon šest godina, opet svi bili u jednoj koloni, i predsjednik Zoran Milanović, i premijer Andrej Plenković, i saborski zastupnici, i predstavnici naroda žrtava i antifašista.


Ali ove je godine ponovo upitno hoće li se održati jedinstvena komemoracija ili više njih. Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac rekao nam je jučer da je tim povodom, zajedno s predsjednikom Židovske općine Zagreb Ognjenom Krausom i predsjednikom SABH-a Franjom Habulinom, zatražio sastanak s Plenkovićem i sada čekaju da ih on pozove.


Tom će se prilikom, kazao nam je, sigurno razgovarati i o inicijativi da se zakonski zabrani javnu uporabu ustaškog pozdrava »Za dom spremni«.


Čeka se HDZ




O potonjem je Kraus u prostorijama zagrebačke Židovske općine organizirao već tri sastanka za dio zastupničkih klubova, posljednji je bio u petak. Već je nakon prvog tog okupljanja, prije dva mjeseca, bilo jasno da se svi prisutni slažu s ovakvim zakonskim rješenjem, a ni HDZ-ovac Damir Habijan nije bio izričito protiv.


Onda su se u jednakom sastavu našli još jednom i dali svima tri dodatna tjedna za razmišljanje, ali već je tada bilo bjelodano da se isključivo čeka konačan stav HDZ-a. Međutim, što je više nego znakovito, prošlog se petka u Židovskoj općini Zagreb nitko iz HDZ-a nije pojavio.


Stoga su ostali, a bili su to čelnici stranaka lijevo-liberalne oporbe i HDZ-ovih koalicijskih partnera iz nacionalnih manjina, iznova dali podršku zakonskom reguliranju pozdrava »Za dom spremni«.


Već je dva mjeseca predmet njihova usuglašavanja prijedlog članka Kaznenog zakona:


»Tko u javnom prostoru koristi, javno ističe, nosi na odjeći ili pokazuje u javnosti na drugi način simbole, parole, slogane, zastave, znakove, oznake, slike, imena, nadimke, nazive, pozdrave, pokliče, načine pozdravljanja, geste, odore ili njihove dijelove ili druga obilježja fašističkog, nacionalsocijalističkog, ustaškog i četničkog pokreta ili režima ili njihovih vodećih osoba ili postrojbi, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine«.


Koalicijski partneri


Kad je HDZ-ova većina nedavno odbila prijedlog da se u KZ ugradi odredba temeljem koje bi se kazneno djelo seksualnog uznemiravanja gonilo po službenoj dužnosti, objašnjeno je da je jedini razlog to što Vlada priprema sveobuhvatne izmjene tog dokumenta, koje bi se u Saboru trebale naći do 31. svibnja.


»Krausova skupina« dogovorila je da će u okviru toga pokušati ugurati u Kazneni zakon i zabranu »Za dom spremni«. Uspjeh ove akcije u najvećoj mjeri ovisi o odlučnosti Plenkovićevih koalicijskih partnera, Milorada Pupovca, Furija Radina i drugih zastupnika nacionalnih manjina da nametnu HDZ-u tu zabranu.


Dosad Plenković nije pokazao spremnost da to prihvati. U slučaju da ni ovaj put HDZ ne pristane sankcionirati KZ-om »Za dom spremni«, SDP će poslati u saborsku proceduru ono što je načelno podržano u Židovskoj općini Zagreb.


– Ako toga neće biti u drugom čitanju Vladina prijedloga promjena KZ-a, onda ćemo mi ići s vlastitim prijedlogom pa neka se svi u Saboru izjasne o pozdravu »Za dom spremni«, rekao nam je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.