Povratak u školu

Oko 460 tisuća učenika danas se vraća u školske klupe. Prvašića je, nažalost, manje nego ikad dosad

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Bit će ih oko 35,5 tisuća, dok su hrvatske škole prije samo pet godina brojile više od 42 tisuće prvašića. Maske na nastavi su obavezne ako se ne može osigurati 1,5 metara razmaka



RIJEKA – Za oko 460 tisuća školaraca danas počinje nova školska godina, a prema nekim procjenama, u školskim klupama ove nastavne godine sjedit će manje prvašića nego ikad dosad. Bit će ih između 33 i pol te 35 i pol tisuća, dok su hrvatske škole prije samo pet godina brojale više od 42 tisuće prvašića. Pred prvašićima je, a i pred onim starijima, neizvjesna školska godina, praćena epidemiološkim pravilima, koja u svim školama počinje uživo.


Ipak, za razliku od lani, velik broj škola uspio je nastavni sat vratiti na 45 minuta, neke su se vratile u jednosmjenski rad, a jedinstvenog obrasca organizacije rada nema, jer je sve prepušteno ravnateljima. Tako će se u nekim školama na nastavu stizati u razmacima od 10 minuta, kako ne bi bilo grupiranja na ulazima, koristit će se svi mogući ulazi u školu, a maske su na svim školskim hodnicima obavezne, kao i za učenike starijih razreda.


Iako nastavnici ne moraju imati COVID-potvrde, bez njih u školu neće moći roditelji, ukoliko tako odredi ravnatelj škole. Novo pravilo koje stupa na snagu danas kaže da se roditeljski sastanci i školske priredbe mogu održavati, ali na njima će moći prisustvovati samo roditelji s COVID- potvrdama, ako ravnatelj tako odluči.


Relaksirane mjere




Općenito, u odnosu na lani, epidemiološke mjere, što se školskog života tiče, relaksirane su, pa je školama preporučeno da se školski odmori u što većoj mjeri organiziraju na vanjskim prostorima, dok je prošle godine na snazi bila suprotna uputa. Također, preporuka je u što većoj mjeri boraviti na otvorenom, i kada je sama nastava u pitanju, ali najavljeno je da će se Škola na Trećem i dalje prikazivati, a kao i lani, u idućoj školskoj godini, na snazi će biti tri modela nastave – uživo (model A), kombinacija nastave uživo i online (model B) te online nastava (model C). O primjeni pojedinih modela će, kao i do sada, odlučivati lokalni stožeri, dok prijedlog promjene modela lokalnom stožeru podnosi škola uz suglasnost osnivača.


Ponovo je omogućeno prehranu učenika organizirati u blagovaonici, na način propisan Uputama HZJZ-a, pri čemu učenike u blagovaonicu vodi učitelj koji je s učenicima prije toga imao nastavu. Ako se prehrana organizira u blagovaonici, nužno je izraditi raspored boravka u blagovaonici, pri čemu se vodi računa o dobi djeteta i vremenu ulaska učenika u školu, a moguće je i postavljanje pregrada na stolovima.


Nove preporuke za rad škola dopuštaju i miješanje djece i učenika slične dobi i različitih odgojno-obrazovnih skupina koje uobičajeno provode školske i izvanškolske aktivnosti zajedno s drugom djecom i nastavnicima, ali na način da je prilikom miješanja skupina ili razrednih odjela obavezno držati najveći mogući razmak, kao i nošenje maske, osim za djecu u dječjim vrtićima i učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole te prilikom sportskih aktivnosti. Maske će se na nastavi u školama i dalje nositi, ukoliko u učionici nije moguće osigurati preporučeni razmak od 1,5 metara, a povodom današnjeg početka nove nastavne godine pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević uputila je apel djeci i roditeljima pri čemu ih moli za strpljenje, jer kako navodi, uz prvašiće, koji kreću u školu prvi put, druga djeca nakon ljetnih praznika nastavljaju svoje obrazovanje u još jednoj školskoj godini u koju, nažalost, ponovno ulazimo s epidemijom koronavirusa.


Uloga roditelja


– I u ovoj školskoj godini molim djecu i roditelje za strpljenje, jer smo još uvijek u epidemiološki nepovoljnoj situaciji. Vjerujem da ćemo s većom stopom procijepljenosti odraslih i uz poštovanje epidemioloških zaštitnih mjera ući i u predvidljiviju fazu nošenja s virusom COVID-19. Pozivam da svi poduzmemo sve što je u našoj moći, kako bismo osigurali da se nastava odvija u razredu.


Početak svake školske godine svima nama nudi priliku za drugačiji start. Utjecaj učiteljica i učitelja, stručnih suradnika pa i ravnatelja na svako dijete neprocjenjiv je. Osigurajte djeci poticajno okruženje i radost odlaska u školu, jer ona znaju da ih tamo čekaju odrasli koji navijaju za njihov obrazovni i odgojni uspjeh, poručila je pravobraniteljica.


Uz malo blaže epidemiološke mjere, nova školska godina donosi i dvije nove aktivnosti koje će provesti Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, a riječ je o nacionalnim ispitima i probnoj maturi.


Nacionalni ispiti provest će se u 80 osnovnih škola u Hrvatskoj. Za učenike petih i osmih razreda, radi vrednovanja, a usklopu ovog projekta, provest će se osam ispita iz šest nastavnih predmeta: tri ispita za učenike 5. razreda koji obuhvaćaju ishode i nastavne sadržaje Hrvatskog jezika, Matematike i Prirode i društva, zaključno sa završetkom 4. razreda te pet ispita za učenike 8. razreda koji obuhvaćaju ishode i nastavne sadržaje Hrvatskog jezika, Matematike, Biologije, Kemije i Fizike, zaključno sa završetkom 8. razreda. Ispitima iz navedenih nastavnih predmeta ispitivat će se ključni obrazovni ishodi i nastavni sadržaji.


U idućoj školskoj godini provest će se dvije mature, najprije jedna probna državna matura, a nakon toga potpuna državna matura koja će imati mješovite elemente starog nastavnog plana i programa i novog kurikuluma. Za ovu školsku godinu planirana je i probna matura kojoj će pristupiti prva generacija maturanata koja se dio svojeg srednjoškolskog obrazovanja školovala prema novim kurikulumima, a tome će biti prilagođeni i ispiti redovite državne mature. Probna matura pisat će se prije redovne, a sadržavat će gradivo sva četiri razreda.


e-Dnevnik na mobilnoj aplikaciji


Za roditelje i učenike 98 posto hrvatskih škola koje koriste e-Dnevnik, CARNET je za početak ove školske godine tu uslugu ponudio u obliku mobilne aplikacije. To znači brži i jednostavniji pristup podacima u e-Dnevniku te dvije nove mogućnosti – korisnici će moći izvesti raspored pisanih provjera znanja iz aplikacije u kalendar na svom mobilnom uređaju te primati obavijesti o novostima, poput upisanih izostanaka ili novih ocjena. Kao i u web aplikaciji, obavijesti o novim ocjenama roditeljima će, iz pedagoških razloga, stizati s odmakom od 48 sati. Aplikacija daje informacije o ocjenama, izostancima, vladanju, pedagoškim mjerama, rasporedu sati, rasporedu pisanih provjera znanja tijekom školske godine i bilješkama koje su predmetni nastavnik ili razrednik unijeli u e-Dnevnik, kao i o izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima, a u CARNET-u razmišljaju i o nadogradnji aplikacije, pa je tako u planu razvoj funkcionalnosti koja će korisnicima omogućiti generiranje potvrda o školovanju te primanje većeg broja obavijesti o novostima, poput nove pisane zadaće, izmjene rasporeda i slično.


Zimski praznici u dva dijela


Nastavna godina koja počinje danas, završit će 21. lipnja 2022. godine, a ove školske godine učenici će ponovno imati jesenske praznike,dok su zimski planirani u dva dijela. Za učenike završnih razreda srednjih škola nastava će završiti ranije, 25. svibnja 2022. godine, a prvo polugodište trajat će do 23. prosinca. Jesenski praznici za učenike počinju 2. studenoga i traju do 3. studenoga, s time da nastava počinje 4. studenoga. Prvi dio zimskih praznika za učenike počinje 24. prosinca i traje do 7. siječnja 2022. godine, a nastava počinje 10. siječnja. Drugi dio zimskih praznika za učenike počinje 21. veljače i završava 25. veljače, s time da nastava počinje 28. veljače, dok proljetni praznici za učenike počinju 14. travnja i završavaju 22. travnja, a nastava počinje 25. travnja.