Traže kandidata

Nakon odbijenice iz Možemo, SDP pokušava naći plan B za Zagreb. Na Marasa, čini se, ni ne pomišljaju

Dražen Ciglenečki

Foto Zoe Sarlija/PIXSELL

Foto Zoe Sarlija/PIXSELL

U stranci smatraju da bi kandidat trebao biti netko tko će u startu ostaviti dojam da bi itekako znao voditi Zagreb, a da nije politički potrošen. Ali, zasad nemaju nikoga tko bi bio dovoljno politički svjež



U svibnju prošle godine, u sklopu neuspješne kampanje za europske izbore na kojima su dobili samo 1,79 posto glasova, Tomislav Tomašević, Sandra Benčić i Rada Borić došli su s transparentima demonstrirati pred sjedište SDP-a, koji su prigodno nazvali – Stranka dosljednih promašaja.


Tomašević je tom prilikom poručio da je SDP kriv zato što su bili slaba oporba »HDZ-u koji je opljačkao zemlju« i za »nedosljedno zastupanje lijevih vrijednosti«. On i njegovi suradnici iznijeli su tada niz političkih optužbi na račun SDP-a.


Stoga nije pretjerano iznenađenje što je Tomašević godinu i pol dana kasnije odbio predizbornu koaliciju u Zagrebu sa SDP-om, koji je bio spreman prijeći preko ovog ljevičarskog prosvjeda na Iblerovom trgu.




Tomašević je ostao dosljedan stavu da ne želi imati posla sa strankom za koju smatra da je ideološki zastranila i k tome kolebljiva prema HDZ-u.


Doduše, prije mjesec i pol dana, na početku pregovora lijevo-liberalne opozicije zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću, čelni čovjek Možemo zalagao se za široku koaliciju i bio skeptičan da će SDP na nju pristati.


Na kraju je, međutim, ipak odlučio u potpunosti maknuti od sebe SDP, koji je prihvatio biti dio zajedničke liste čiji bi kandidat za gradonačelnika bio Tomašević.


Izgubljeno vrijeme


Nakon što su se u srijedu navečer Možemo definitivno povukli iz pregovora s potencijalnim političkim saveznicima, u četvrtak su to opravdali procjenom, na osnovu ankete što su je naručili, da će veću ukupnu biračku podršku imati nekoliko odvojenih lista nego jedna zajednička na kojoj bi oni bili sa SDP-om, Glasom i Renatom Petekom.


U tom je istraživanju razlika između ova dva modela nekoliko postotaka u prilog onom za koji su se naposljetku opredijelili Možemo. No, 46 posto glasova za jednu listu praktično jamči većinu u Gradskoj skupštini, a to nije slučaj kod zbirnih 48 posto.


To će stoga, kada krene kampanja, biti ključna teza SDP-a protiv Tomaševića, prikazivat će ga kao nekoga kome isključivi cilj nije smjena Bandića, kojoj sve treba podrediti, nego ima i neke skrivene motive na predstojećim lokalnim izborima.


Ali, sada je prioritet SDP-a dogovoriti koaliciju s onima koji je žele, i pronaći adekvatnog kandidata za gradonačelnika Zagreba.


– Na Tomaševića, koji je duboko u kampanji, samo smo, ispostavilo se, izgubili vrijeme, mogli smo i mi već uvelike promovirati svoje ljude, gotovo je jednodušno mišljenje SDP-ovih dužnosnika s kojima smo razgovarali.


Kao krajnji rok za definiranje izbornog nastupa zadali su si 15. siječnja. Pritom računaju i na gradskog zastupnika Peteka, kojeg su odbili primiti u SDP nakon gašenja njegove stranke Naprijed Hrvatska, koju je osnovao Ivo Josipović.


No, Petek ima i vlastite planove.


– Trenutno sam u samoizolaciji, ali sve ću nadoknaditi već od Stare godine, kada nastavljam s kampanjom kao nezavisni kandidat za gradonačelnika. Birači očito cijene takvu opciju i ono što im nudim.


Iz ove posljednje ankete jasno je da mi je porasla i vidljivost, izbor sam skoro pet posto birača, što je rast od četiri puta od početka kandidature. No, razgovarat ću i dalje s kolegama iz oporbe i ostalim zainteresiranim partnerima o najboljem načinu izlaska na izbore, kazao nam je Petek.


Izborna utrka


Malo je vjerojatno da bi SDP upravo njega istaknuo kao svog kandidata za gradonačelnika, premda se Petek u protekle tri i pol godine afirmirao u gradskoj politici. Bilo bi to paradoksalno s obzirom na to da ga ne tako davno nisu htjeli niti kao člana svoje stranke.


Međutim, tko je taj koga će SDP poslati u izbornu utrku protiv Bandića, a da se može »potući« za drugi izborni krug?


U traženje odgovora na ovu dvojbu maksimalno će se, doznajemo, uključiti i predsjednik SDP-a Peđa Grbin, iako će formalna odluka biti na lokalnom stranačkom vodstvu. SDP-ovci imaju profil čovjeka kakvog bi rado odabrali za kandidata, trebao bi to biti netko s izraženom upravljačkom vještinom, tko će u startu ostaviti dojam da bi itekako znao voditi Zagreb, a da, naravno, nije politički potrošen.


Ali, zasad nemaju još nikoga tko bi bio dovoljno politički svjež da može parirati Tomaševiću, kojem je, pak, ozbiljan hendikep nedostatak upravljačkog iskustva.


Možemo rezervirani i prema drugim opcijama


Objava zastupnika Nezavisne liste Zagreb Marijane Sumpor i Tihomira Milovca da su »vrlo blizu kreativnog i uzbudljivog dogovora« o okupljanju oko Tomaševića, poslužila je onima koje je on odbio kao dobar argument protiv njega.


Jer, postavili su pitanje, ako ne može s nama, kako mu nije problem surađivati s ljudima koji su u Gradsku skupštinu ušli na listi Sandre Švaljek.


Ali, iz Možemo stižu informacije da uopće nije blizu dogovor o predizbornom savezu s Nezavisnom listom Zagreb, tako da bi s njima formirali koalicijsku listu.


Možemo su više zainteresirani da im spomenuto dvoje gradskih zastupnika, kao što je to bilo i prilikom nedavnih izbora za Sabor, bude tek podrška.


I to je potvrda zatvorenosti i rezerviranosti ove političke grupacije prema drugim opcijama.