Marija Barilić

Nadzor Ministarstva pokazao propust stručnih radnika: “Djevojčica nije trebala biti vraćena u obitelj”

Portal Novi list

Foto Screenshot HRT

Foto Screenshot HRT

Marija Barilić rekla je kako je samim time odgovoran i ravnatelj ustanove u Novoj Gradiški. Naglasila je kako je utvrđeno da dijete nije trebalo biti vraćeno u biološku iz udomiteljske obitelji



Ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku Marija Barilić kazala je u središnjem Dnevniku HTV-a kako je Upravni nadzor Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike utvrdio da je došlo do propusta stručnih radnika koji su vodili predmet djevojčice iz Nove Gradiške koja je preminula od ozljeda u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu


Marija Barilić rekla je kako je samim time odgovoran i ravnatelj ustanove u Novoj Gradiški. Naglasila je kako je utvrđeno da dijete nije trebalo biti vraćeno u biološku iz udomiteljske obitelji.


Djevojčica je oko dvije godine provela u udomiteljskoj obitelji, u koju je došla sa svega tri mjeseca, a nakon što je utvrđeno da se situacija u njenoj biološkoj obitelji poboljšala, vraćena je biološkim roditeljima.




Podsjetimo, dvoipolgodišnja djevojčica preminula je u nedjelju u Klinici za dječje bolesti Zagreb od ozljeda za koje se sumnja da joj je nanijela majka.


Majka preminule djevojčice osumnjičena je da je šakama izudarala dijete. Ona i otac djevojčice su uhićeni i određen im je istražni zatvor.


Majka je prvooptužena i nju se tereti za pet kaznenih djela povrede djetetovih prava, kao i za nanošenje osobito teške tjelesne ozljede.


Je li socijalna radnica pogriješila?


Marija Barilić je poručila da će Komora utvrditi jesu li socijalna radnica i psihologinja pogriješile odnosno jesu li radile po pravilima struke. Kazala je da se nada da će rezultati stići u što kraćem roku.


Barilić je rekla da postoji skup faktora na koje treba obratiti pozornost da se djeca iz udomiteljski obitelji vrate u svoju biološku obitelj.


– Tu se radi o okolnostima od strane roditelja, ali i o okolnostima od strane djeteta, istaknula je.


Dodala je da se okolnosti od strane roditelja gledaju primjerice kakav je odnos među njima, je li utvrđeno nasilje u obitelji dok je dijete bilo kod udomitelja, je li u to vrijeme bilo problema s ovisnošću ili je još uvijek.


Barilić je rekla kako okolnosti od strane djeteta su vrlo bitne, recimo je li dijete stvorilo čvrstu emocionalnu vezu s udomiteljskom obitelji, te što znači za dijete povratak u biološku obitelj. Kazala je kako treba zatražiti i od drugih nadležnih sustava određene činjenice, te na temelju svih relevantnih činjenica treba donijeti odluku.


“Ako se u centru za socijalnu skrb kvalitetno radi…”


Ponovila je da djevojčica nije trebala biti vraćena u biološku obitelj, ali da je to odluka pojedinca. Poručila je kako ne treba sada generalizirati da cijeli sustav ne funkcionira odnosno da loše radi, jer cijeli sustav ne donosi takve odluke.


– Ovdje imamo jedan tragičan događaj koji se dogodio sa smrtnim ishodom, međutim, to je konkretna situacije gdje su stručni radnici napravili propust, poručila je ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku


Barilić se nije složila s konstatacijom da se udomitelje ništa ne pita.


– Ako se posao u centru za socijalnu skrb kvalitetno radi, onda podrazumijeva da ćete pitati udomiteljsku obitelj kako protječu susreti i druženja s biološkom obitelji djeteta.


Jesu li uočili nešto što je neobično, kakva je povezanost djeteta i njegovo ponašanja prema biološkim roditeljima. Tako da bi trebalo od udomitelja saznati informaciju je li dobro da se dijete vrati u svoju biološku obitelj, naglasila je Marija Barilić za HTV.