Širenje

Koga će po pitanju Finske poslušati hrvatski veleposlanik pri NATO-u?

Hina

Foto Retuers

Foto Retuers

Zoran Milanović jučer je izjavio da će hrvatskom veleposlaniku Mariju Nobilu naložiti da uloži veto na širenje NATO-a.



Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman nije u četvrtak eksplicitno odgovorio na pitanje koga će poslušati hrvatski veleposlanik pri NATO-u, predsjednika države koji se protivi širenju na Finsku i Švedsku ili vladu koja to podržava.


Predsjednik Milanović želi da Hrvatska uvjetuje primitak Finske i Švedske u NATO promjenom izbornog zakona u BiH s ciljem stvaranja jednakopravnosti tamošnjih Hrvata i jučer je izjavio da će hrvatskom veleposlaniku Mariju Nobilu naložiti da u suprotnom uloži veto na širenje Sjevernoatlantskog saveza.


Vlada, pak, ulazak u Finske i Švedske bezuvjetno podržava.




Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman u razgovoru s novinarima prije sjednice vlade izbjegao je izravno odgovoriti na pitanje koga će veleposlanik poslušati.


“Veleposlanik dobiva naputke MVEP-a i siguran sam da će poslušati razborito i odgovorno mišljenje u skladu s hrvatskim obavezama u NATO-u i podršci politici otvorenih vrata”, kazao je Grlić Radman.


Nije, međutim, odgovorio na pitanje što će se dogoditi ako predsjednik da suprotan naputak kao sukreator vanjske politike.


“Veleposlanik će poslušati nacionalne interese, a siguran sam da je i predsjedniku države jasno da je širenje u našem nacionalnom interesu”, kazao je Radman.


Šef hrvatske diplomacije smatra da je povezivanje ulaska Finske i Švedske u NATO s promjenom izbornog zakona u BiH “vrsta psihološke ucjene”.


“Vlada čini sve da ostvari jednakopravnost Hrvata u BiH, ali to je jedan drugi proces i zahtijeva drugačije postupanje. Ne možete ucjenjivati međunarodnu zajednicu tim pitanjem”, rekao je.


Grlić Radman tvrdi da takvim ponašanjem predsjednik nanosi štetu Hrvatskoj, ugrožava joj reputaciju i pretvara je u incidentnu državu. “Vlada to onda mora popravljati” kazao je.


Dodao je da aktualni hrvatski predsjednik u svom premijerskom mandatu nije učinio ništa da se ospori legitimitet Željka Komšića i isprave odluke koje su pogoršale položaj Hrvata u BiH.


“Da je to učinio, mi danas u BiH ne bismo imali ovaj problem”.


“Mi sada rješavamo probleme s kojima se nijedna vlada prije Plenkovićeve nije uhvatila u koštac”.


Ministar je još jednom komentirao i izjavu Viktora Orbana o “oduzetom moru”, kazavši da mađarski premijer “osebujno nastupa”.


“Hrvatsko more nikad nije bilo mađarsko more”, kazao je Radman dodavši da je jučer mađarskom kolegi Peteru Szijjartu održao malu lekciju iz povijesti o tome.


Takve izjave ne pridonose dobrosusjedstvu. “Odbacujemo takve izjave premijera Orbana u kakvom god kontekstu bile izrečene”.