Rizičan biznis

Zaoštravaju se mjere za trgovinu kriptovalutama. Britanija, SAD i Kina obrušili se na bitcoin

Branko Podgornik

Foto Reuters

Foto Reuters

Britanci se više neće moći putem platforme Binance kladiti na to hoće li vrijednost kriptovaluta rasti ili padati. No, stručnjaci upozoravaju da će trgovanje moći nastaviti na području koje nije regulirano, što otvara još veće rizike



Državni regulatori u svijetu počeli su se obrušavati na trgovce bitcoinom i ostalim kriptovalutama, optužujući ih da se bave pranjem novca i ostalim ilegalnim poslovima, ugrožavajući financijski sustav i lakovjerne građane.


Britanska agencija za regulaciju financijskog tržišta FCA, primjerice, prošlog je vikenda zabranila rad platforme Binance, jedne od najvećih burzi kriptovaluta u svijetu.


– Značajno visok broj biznisa koji se bavi kriptoimovinom ne udovoljava potrebnim standardima u sklopu regulacije protiv pranja novca, objavio je FCA, ne spominjući izravno Binance. Međutim, ta je burza dobila nalog da na društvenim mrežama objavi kako joj više »nije dopušteno obavljanje reguliranih aktivnosti u Velikoj Britaniji«.


Klađenje i kockanje




Burza Binance ima ispostave diljem svijeta, a sjedište na Kajmanskim Otocima. Klijentima nudi širok raspon usluga, poput trgovine kriptovalutama i financijskim izvedenicama na njihovoj podlozi. Prošlog mjeseca trgovina putem te burze dosegnula je vrijednost od oko 1.500 milijardi američkih dolara, prema izvješćima.


Naglo širenje trgovine kriptovalutama zabrinjava regulatore, jer se u to slabo regulirano područje sve više ubacuju glasovite zapadne banke, ali i obični ljudi. U trgovanje bitcoinom i sličnim valutama, u djelatnost koja stručnjake podsjeća na klađenje i kockanje, uključilo se više od 1,9 milijuna Britanaca.


Oni vjeruju u brzu zaradu, iako se većina slabo razumije u rizike financijskog sektora.


Nakon odluke vlasti, Britanci se više neće moći putem platforme Binance kladiti na to hoće li vrijednost kriptovaluta rasti ili padati. No, stručnjaci upozoravaju da će trgovanje moći nastaviti na području koje nije regulirano, što im otvara još veće rizike.


Guverner Engleske banke Andrew Bailey nedavno je ulagačima u kriptovalute poručio »neka investiraju u bitcoin samo ako su spremni izgubiti sav novac«. Mjere za trgovinu kriptovalutama nedavno je zaoštrila Njemačka, dok su vlasti u Tokiju upozorile platformu Binance da je njezin rad u Japanu ilegalan.


Istragu protiv burze Binance pokrenule su američke vlasti zbog sumnje da se putem nje obavljaju transakcije povezane s kriminalnim aktivnostima, i to masovnije nego putem bilo koje druge burze kriptovaluta, prema pisanju Bloomberga.


– Dužnosnici SAD-a izrazili su zabrinutost da se kriptovalute koriste za prikrivanje ilegalnih transakcija, uključujući krađu i trgovinu drogom, te da Amerikanci koji su ostvarili neočekivane dobitke na okladama u meteorski rast tržišta izbjegavaju plaćanje poreza, piše Bloomberg.


Američke vlasti spominju da burze kriptovaluta koriste hakeri i teroristi. Primjerice, hakeri su u svibnju zlonamjernim softverom blokirali kompjutore energetske kompanije Colonial Pipeline, što je dovelo do nestašica benzina i plina u velikom području SAD-a.


Da bi »otključala« kompjutore, kompanija je hakerima platila otkupninu u bitcoinu, u vrijednosti od najmanje pet milijuna dolara.


Spekulativna trgovina


U obrušavanju na kriptovalute najdalje je otišla Kina, koja prema ocjenama promatrača nastoji stati na kraj trgovini privatnim digitalnim valutama. Kineska središnja banka okupila je komercijalne banke i ostale financijske institucije zatraživši od njih da istraže transakcije svojih klijenata u kriptovalutama te da sumnjivima zatvore računi.


– Spekulativna trgovina u virtualnim valutama uzdrmava ekonomski i financijski poredak, stvara rizike kriminalnih aktivnosti kao što su nezakoniti prijenosi imovine i pranje novca, a ugrožava i narodno bogatstvo, objavila je Narodna banka Kine prošlog tjedna.


Vlasti su na društvenim mrežama ugasile račune povezane s kriptovalutama, a blokirale su i dostupnost burzi kriptovaluta – među kojima su Binance i Huobi – putem internetskih tražilica.


Istodobno, kineske su vlasti uhitile 1.100 osoba u naporu da suzbiju mrežu kriminalaca koji su, prema objavi policije, koristili kriptovalute za pranje ilegalno stečenog novca u ime klijenata, dobivajući proviziju od prihoda za svoj rad. U prošla dva mjeseca vrijednost bitcoina na svjetskim burzama pala je za 50 posto.