U prvih 9 mjeseci

Riječki PIK povećao izvoz pašte i smrznutih pekarskih proizvoda

Alenka Juričić Bukarica

Ilustracija Foto: Marko Gracin

Ilustracija Foto: Marko Gracin

Pandemijska kriza utjecala je na smanjenje narudžbi i pad realizacije kroz vlastitu maloprodaju



Prehrambeno industrijski kombinat (PIK) Rijeka ostvario je u prvih devet mjeseci ove godine blizu 115 milijuna kuna prihoda što je oko 40 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, pokazuju posljednji financijski podaci.


Unatoč koronakrizi riječki je PIK tako ipak uspio povećati svoje ukupne prihode, s time da su prihodi od prodaje rasli za oko 23 posto, i to u segmentu robne marke UHT mlijeka, izvoza tjestenine te zamrznutog pekarskog proizvoda.


Prema izvještaju Uprave panedmijska kriza ipak je utjecala na smanjenje narudžbi i pad realizacije i to ponajviše pekarskih proizvoda kroz vlastitu maloprodaju te ugostiteljstvo, škole, vrtiće i javne ustanove.




Ostali prihodi čine oko 13 posto ukupnih prihoda i najvećim su dijelom ostvareni prodajom imovine, dok se dio odnosi na državne potpore vezane za pomoć gospodarstvu pogođenom koronakrizom.


U ovom razdoblju rast prihoda pratio je i rast rashoda koji su se popeli na oko 122 milijuna kuna i u odnosu na lani veći su za 35,6 posto, s time da je u rashode uključeno i rezerviranje zbog neizvjesnosti poslovanja uslijed koronakrize.


Najveći udio u rashodima imaju materijalni troškovi koji su gotovo 40 posto veći nego lani, i to kao posljedica povećanja proizvodnje. Trošak osoblja je, primjerice, manji u odnosu na prošlu godinu i to za oko 9 posto.


U Upravi PIK-a ukazuju na to kako su unatoč rastu prihodi bili nedovoljni za pokriće rashoda te je PIK u devet mjeseci ostvario gubitak od 6,89 milijuna kuna, što je nešto manje nego lani kada je gubitak bio oko 7,5 milijuna kuna.


Koronakriza utjecala je na poslovanje i ove riječke firme pa se osjeti smanjenje u maloprodaji, tu su i poteškoće u naplati potraživanja i otežana likvidnost. No unatoč problemima, u PIK-u ističu kako uredno podmiruju kreditne obveze te kako se plaće redovito isplaćuju, a pokrenut je niz aktivnosti kako bi se prevladalo ovo krizno vrijeme, očuvala radna mjesta i potaknula proizvodnja domaćih proizvoda.