Rast cijena

Poduzetnici se boje da će im struja poskupjeti, Ćorić im odgovorio: “To je tržište”

Jagoda Marić

Foto Dusan Mirkovic/PIXSELL, Davor Kovačević

Foto Dusan Mirkovic/PIXSELL, Davor Kovačević

Oni koji su sklopili višegodišnje ugovore prošle godine i koji neće osjetiti poskupljenje struje mogu zadržati cijene i u tom će slučaju biti konkurentniji i njihov će se proizvod više kupovati, kaže Ćorić



Hrvatske tvrtke kojima istječu ugovori s opskrbljivačima električne energije pribojavaju se da bi im sklapanje novih ugovora moglo donijeti skuplju struju i do 40 posto. Za građane zasad nema najava poskupljenja, a ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić kaže da zasad nema razloga koji bi doveli do povećanja cijene struje za kućanstva.


No, na dodatni upit novinara može li sa sigurnošću reći da struja za kućanstva neće poskupjeti, Ćorić je odgovorio: »Ne postoji apsolutna sigurnost da do toga neće doći, no ne vidim razloga zašto bi se to dogodilo«.


Iako im cijene struje neće porasti, građanima bi mogli poskupjeti proizvodi koje rade tvrtke koje će struju ubuduće plaćati po većim cijenama.




Na pitanje očekuje li takav scenarij, da poskupljenje struje za proizvođače podigne potrošačke cijene, Ćorić je, uz napomenu da cijena električne energije kao jednog od ključnih inputa za proizvodnju dovodi izravno do povećanja troškova proizvodnje, kazao da je na proizvođačima da odluče hoće li povećati cijene proizvoda ili će sniziti marže.


Konkurencija i tržište


– To je tržište. Oni koji su sklopili višegodišnje ugovore prošle godine i koji neće osjetiti poskupljenje struje mogu zadržati cijene i u tom će slučaju biti konkurentniji i njihov će se proizvod više kupovati, poručio je Ćorić.


Korekciju cijena na tržištu osjetit će, napomenuo je ministar, oni kojima ugovori istječu i koji se nisu zaštitili od iznenadnih promjena sklapanjem dugoročnih ugovora.


Pri tome, napominje ministar, svi trebaju biti svjesni činjenice da je hrvatsko tržište električne energije liberalizirano i da funkcionira u skladu s europskim, odnosno svjetskim tržištem. Ipak, on ne vjeruje da će cijena struje onima za koje će se mijenjati biti i do 40 posto skuplja.


– Ova situacija upućuje na to da uvjete poslovanja na sve moguće načine treba stabilizirati, odnosno izbjeći određene rizike, a to se postiže tako da se cijene ugovaraju u nešto duljem razdoblju, poručio je Ćorić poduzetnicima.


On vjeruje da su mnogi poduzetnici o tome vodili računa i da su se na vrijeme zaštitili od iznenadnih promjena cijena električne energije.


S druge strane, Udruga Glas poduzetnika (UGP) pozvala je jučer Vladu da omogući značajna bespovratna sredstva iz EU fondova za obnovljive izvore energije, pa da poduzeća koja to mogu krenu u izgradnju solarnih panela kako bi bila konkurentnija na tržištu.


Navode da je cijena za poduzetnike porasla i više od 40 posto, a očekuju i da bi poskupljenje moglo biti do 60 posto.


Udruga upozorava da bi poduzetnici kojima će struja poskupjeti mogli podići cijene svojih proizvoda, a zabrinuti su i za konkurentnost hrvatskih poduzetnika na vanjskom tržištu, jer nije sigurno da će poskupljenja biti jednaka i u susjednim državama koje nisu članice EU-a, poput Bosne i Hercegovine ili Srbije.


Naknade i nameti


Iz Uduge napominju i da u Hrvatskoj gospodarstvenici plaćaju struju skuplje od kućanstva, što poskupljenje dodatno čini neprihvatljivim. Tako se samo, upozoravaju, potiče antipoduzetnička klima koja koči razvoj cjelokupnog gospodarstva i na kraju se sve svodi na to da oni koji stvaraju vrijednosti u Hrvatskoj budu najviše zakinuti.


– Dodatna povećanja naknada i nameta zadnje je što hrvatskim poduzetnicima treba nakon teškog perioda koji je za nama, ali i u ovim i dalje neizvjesnim vremenima, upozorava UGP u svome priopćenju.


Izvršni direktor udruge Glas poduzetnika Dražen Oreščanin poručuje da je sramotno ponašanje Vlade koja se »hvali s BDP-om i mjerama za zaposlenike i pokušava stvoriti privid brige za gospodarstvo, a na ovakav perfidan način doslovno uništava poduzetništvo i proizvodne djelatnosti«.


– Sve druge države EU-a imaju jeftiniju struju za gospodarstvo, a skuplju za građane, jedino je kod nas suprotno. Tužno je da je Hrvatska pored fantastičnih energetskih potencijala u ovakvom katastrofalnom energetskom stanju, što možemo prvenstveno zahvaliti nesposobnim i korumpiranim političkom strukturama i nepovoljnim ugovornim cijenama otkupa energije.


Nemojmo zaboraviti aferu s vjetroelektranama i druge afere. I nakon svega toga se povećava cijena struje za poduzetnike 40 posto, to je sramotno. Ovo povećanje cijene struje rezultirat će povećanjem cijena praktično svega što se proizvodi u Hrvatskoj, procjenjuje Oreščanin.