UHPA

Agencije negoduju oko školskih putovanja: “Zbog nedefiniranih preporuka, gubici su nam 230 milijuna kuna”

Ingrid Šestan Kučić

Foto Arhiva NL

Foto Arhiva NL

Prema procjenama UHPA-e, vrijednost školskih putovanja u jednoj školskoj godini je oko 350 milijuna kuna. Većina sredstava je »zamrznuta« na poslovnim računima hotela, aviokompanija, prijevoznika



Preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo vezano uz izvođenje izvanučioničke nastave uz pandemiju COVID-19 je preko noći stopirala provedbu ugovorenih učeničkih putovanja i izazvala dodatne probleme školama, roditeljima i turističkim agencijama, a Udruga hrvatskih putničkih agencija (UHPA) i članice specijalizirane za organizaciju i provedbu izvanučioničke nastave takav postupak smatraju neprihvatljivim.


Predsjednik Udruge, Tomislav Fain, ističe da donošenje tako važne preporuke u kasnim popodnevnim satima na kraju radnog tjedna smatra neprihvatljivim, a posebice u jeku realizacije već jednom odgođenih učeničkih putovanja.


– Ovakvo postupanje izazvalo je, slobodno mogu reći, kaos i paniku kod roditelja i nastavnika, a svojom nedorečenošću i neobvezujućom formom dodatno zakompliciralo ionako tešku situaciju organizatorima putovanja. Posljedice ovakvog postupanja su, s jedne strane, narušeni poslovni odnosi stvarani godinama te milijunski gubici s druge.




Prema procjenama UHPA-e, vrijednost školskih putovanja koja se odvijaju u razdoblju jedne školske godine je oko 350 milijuna kuna.


Zbog pandemije i nedefiniranih preporuka, gubici u turističkoj industriji za školsku godinu 2019./20. prelaze iznos od 230 milijuna, a većina je, uslijed otkazanih putovanja »zamrznuta« na poslovnim računima hotela, aviokompanija, prijevoznika i ostalih pružatelja ugovorenih usluga, kaže Fain.


Ujedno dodaje da uplaćeni novac za učenička putovanja nije izgubljen, ali je važno shvatiti da nije ostao na računima turističkih agencija, nego je proslijeđen partnerima u inozemstvo ili u Hrvatskoj.


– Kolege ulažu sva svoja raspoloživa sredstva i resurse u pregovore oko dogovaranja novih termina ili povrata. Od iznimne je važnosti da se u kurikulumima za novu školsku godinu svakako planira i izvođenje izvanučioničke nastave kako bismo, ako nam to epidemiološka situacija bude dopuštala, bili u mogućnosti realizirati i odgođena putovanja te planirati i nova.


Ako ipak bude otkazanih putovanja, želimo da roditelji znaju kako imaju pravo na zamjensko putovanje kroz izdani vaučer ili povrat sredstava sukladno sklopljenom ugovoru i u skladu s važećom zakonskom regulativom.


Nažalost, u ovoj izvanrednoj situaciji neki su se oglušili na zahtjeve i prava klijenata stavljajući svoj poslovni interes u prvi plan. Takvim svojim postupanjem nanijeli su štetu cijeloj branši te turističke agencije i njihovo poslovanje stavili u negativan kontekst u javnosti. UHPA osuđuje takvo postupanje, zaključuje Fain.