INTERVJU

Za novu kolekciju brenda Portico, dizajnerica Doris Farac inspiraciju je pronašla u Mediteranu

Sanda Milinković

Foto: Tomislav Valent

Foto: Tomislav Valent

"Ako želim vidjeti promjenu u modnoj industriji, moram početi od sebe", kazala je.

Diplomirana modna dizajnerica Doris Farac u jednoj je kompaniji brze mode radila sve dok prije više od godinu dana nije rekla „dosta“ i odlučila osnovati slow fashion brend. Tako je nastao Portico inspiriran Mediteranom i rodnim mjestom njezinih roditelja – Korčulom, gdje je prošlo ljeto imala i svoj prvi pop up dućan.


“U brend Portico utkane su vrijednosti u koje vjerujem”


Portico počiva na filozofiji poštivanja prirode i slavljenja zajednice, a svi komadi izrađuju se u malim limitiranim serijama, lokalno i po principima francuskih salona s početka 20. stoljeća.


“Nakon završenog Tekstilno – Tehnološkog fakulteta i rada u kompaniji brze mode shvatila sam koliko moda ima razoran utjecaj na prirodu, ljude i planetu Zemlju. Cijeli život znam da želim biti modna dizajnerica no u jednom trenu sam se upitala – želim li biti dio sustava koji donosi uništenje?


Uskoro sam shvatila da, ako želim vidjeti promjenu u modnoj industriji, moram početi od sebe. Odlučila sam pokrenuti svoj brand i u njega dodati sve vrijednosti u koje vjerujem“, kaže dizajnerica Doris.


Dizajnerica Doris Farac, Foto: Inia Herenčić


Prve materijale s kojima je radila, nabavila je od domaćih firmi koje više ne postoje, ali su tada još uvijek na zalihama imale materijale po skladištima. Nakon što je iscrpila tu opciju, pronašla je tzv. „stockiste“ u Italiji koji otkupljuju tekstilne viškove od luksuznih modnih kuća.


„Radi se o materijalima koji su ostaci tekstilne industrije u Europi, a koristili su se na revijama visoke mode. Primjerice, neki dizajner za haute couture ili pret-a-porter kolekciju naruči 500 metara vrhunskog materijala, a potroši 410 metara pa preostalo spada u tekstilni višak koji potom otkupljujem od ‘stockista’ za svoje kolekcije i na taj način taj tekstilni višak ne završava na otpadu“, kaže dizajnerica.


Foto: Tomislav Valent


Pinasa nadahnuta korčulanskim ljetima


Dodaje i da u situacijama kada kupuje novo proizvedene materijale, oni moraju imati certifikat.


„Radimo, primjerice, samo sa GOTS certificiranim novo proizvedenim pamukom jer mi GOTS (General Organic Textile Standard) jamči da nije bilo nikakve eksploatacije niti ljudi niti prirode u procesu nastanka tkanine“, objašnjava.


Njezina nova kolekcija Pinasa nadahnuta je ljetima što ih je provela kod bake na Korčuli, a posebnost kolekcije koja se sastoji od dvije torbe i nekoliko odjevnih komada je u tome što je dizajnirana za Kickstarter plaftormu o čemu više možete doznati putem Instagrama brenda.


Foto: Tomislav Valent


„Torbe su napravljene od Pinatexa i morskog jedra. Pinatex je materijal nalik na kožu koji se dobiva prešanjem listova ananasa, a materijal jedra je izdržljivi i super dugotrajni dacron. Odjevni komadi su napravljeni od već spomenutog GOTS pamuka i talijanske mješavine lana i viskoze“, kaže dizajnerica o novoj kolekciji.


Naglašava da su sve Pinasa torbe rađene ručno u malim manufakturama u vlasništvu i pod upravom žena, dok će odjevne komade proizvesti socijalna zadruga iz Čakovca „Humana Nova“.


„Na ovaj način stvaramo u simbiozi sa zajednicom, a to mi je oduvijek bilo bitno: da iskoristim talente i ljepote koje me okružuju“ kaže dizajnerica pa dodaje da je krajnja misija brenda sudjelovati u stvaranju nove budućnosti modne industrije i mode koja je sigurna ne samo za one koji ju nose, već i za one koji je izrađuju, baš kao i za naš planet.


Foto: Tomislav Valent