Održivost u kozmetičkoj industriji

L’Oréal ozbiljno shvaća održivost i najavljuje promjene na svakom svom proizvodu

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

L'Oréal se ovih dana pridružio rastućoj skupini koja se javno zalaže za ciljeve održivosti putem globalne inicijative L'Oréal for the Future.

Ne može se poreći kako je održivost već neko vrijeme u fokusu kada je riječ o kozmetičkoj i modnoj industriji. No, ono što je započelo kao reakcija na rastući pritisak potrošača da se zaštiti i održi okoliš za generacije koje dolaze, za mnoge su brendove postali promišljen i konačni preokret u načinu poslovanja.


L’Oréal se ovih dana pridružio rastućoj skupini koja se javno zalaže za ciljeve održivosti putem globalne inicijative L’Oréal for the Future. Do 2030. godine možemo očekivati ​​ambalažu od materijala koji se mogu reciklirati, višekratno upotrijebiti ili kompostirati, proizvoda koji zahtijevaju manju potrošnju vode i sastojaka koji se temelje na biološkoj osnovi iz i obnovljivih izvora.


Nadalje, do 2025. svi proizvodi L’Oréala poboljšat će energetsku učinkovitost koristeći 100 posto obnovljive izvore energije, piše Vogue.


Na društvenoj razini, brend je obećao 150 milijuna eura, od čega će se trećina koristiti za izgradnju fonda za filantropsku darovnicu za podršku ranjivim ženama, trećina će financirati obnovu oštećenih prirodnih morskih šumskih ekosustava, dok će preostalih 50 milijun eura ići u projekte povezane s ekonomijom usmjerenom na zbrinjavanje otpada.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Inicijativa za održivost


Svaka inicijativa za održivost vođena je pojmom planetarnih granica: konceptom koji je podržao UN koji opisuje parametre unutar kojih Zemlja ostaje naseljena.


„Boravak unutar granica – siguran prostor mora biti hitan cilj za sve nas u desetljećima koja dolaze. A ovo služi kao pretpostavka naše vizije održivosti “, kaže Rodrigo Pizarro, generalni direktor L’Oréal Australije i Novog Zelanda koji je bivšeg ministra vanjskih poslova, časnog Julie Bishop zaposlio kao poslovnog savjetnika tvrtke za Vogue.


L’Oréal je 2009. počeo stvarati kulturu u kojoj je održivost bila na prvom mjestu poslovnih modela, dizajna proizvoda i novih pokretanja. Ali potreba za nečim konkretnijim osjećala se hitno.


„Nije dovoljno samo razmotriti izravni utjecaj našeg poslovanja, primjerice, dolazi s proizvodnih mjesta ili poslovnog putovanja. Moramo pristupiti i smanjiti utjecaj u cijelom našem lancu vrijednosti “, kaže Pizarro.


Kako bi se to moglo odraziti na potrošače kozmetičkih proizvoda u budućnosti?


“Vidjet ćemo više formula bez ispiranja, manje pakiranja, formula koje se temelje na biološkoj osnovi – kao što moramo osigurati da naše formule poštuju sve ekosustave i dolaze iz obnovljivih i sljedivih izvora”, dodaje.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Iako je 2020. globalno burna, Bishop (dugogodišnji zagovornik održivosti u modnoj industriji) ističe da je trenutna pandemija samo ubrzala potrebu za akcijskim planom održivosti. “Ova globalna pandemija naglasila je ranjivost našeg planeta i istakla činjenicu da izazovi u okolišu postaju sve veći”, kaže ona.


„Kad je globalna ekonomija pod takvim pritiskom, mislim da ćete vidjeti i da će se utjecaj na okoliš povećavati, pa je vrijeme da udvostručimo napore da se usredotočimo na pitanja poput klimatskih promjena, da se usredotočimo na pitanja poput naših ograničenih resursa, na usredotočite se na lance nabave, ne samo na stranu stvari u okolišu, već i na društveni utjecaj stvari. ”


Novi sustav ocjenjivanja „A to E“ kartica za izvještaj, nazvan Oznaka utjecaja na okoliš i društveni utjecaj, osigurat će da utjecaj okoliša svakog proizvoda bude vidljiv (počevši od branda za njegu kose Garnier).


Ocjena će uzeti u obzir “planetarne čimbenike utjecaja poput emisija stakleničkih plinova, nestašice vode, zagađenja oceana ili utjecaja na biološku raznolikost, mjereno u svakoj fazi životnog ciklusa proizvoda”, napominje Pizarro.


“Sve se to odnosi na snagu potrošača”, objašnjava Bishop. “Na kraju dana, individualni izbori ljudi mogu preobratiti tržišta, promjeniti ekonomije, više od poduzeća ili vlade.


Stoga želimo educirati naše potrošače o najboljim proizvodima koje mogu kupiti ukoliko se zalažu za bolje okruženje i bolji svijet. “