JoR

Julijana Rodić Ozimec izrađuje predivan umjetnički nakit. Najdraži su joj biseri

Karmen Bosnić

Foto: MIRJANA VLADIĆ

Foto: MIRJANA VLADIĆ

Trajno nadahnuće za nakit koji izrađuje Julijana nalazi u prirodi, na putovanjima u daleke i nepoznate svjetove, u mitovima i bajkama.

Oblikovateljica umjetničkog nakita Julijana Rodić Ozimec živi i radi u Zagrebu, a djeluje pod umjetničkim imenom JoR. Njezino istraživanje metala počelo je 1989. godine, a razvilo se u dva smjera – izrada unikatnog nakita i interpretacija prirodoslovne i kulturne građe kroz suvenire.


Trajno nadahnuće za nakit koji izrađuje Julijana, koja samu sebe naziva »istraživačicom oblika«, nalazi u prirodi, na putovanjima u daleke i nepoznate svjetove, u mitovima i bajkama.


Najdraže joj je raditi samo s metalom kombinirajući zlato, srebro i bakar, no vibracije prirode, titraji svjetlosti, valovi i šumovi, mitska bića poput zmajeva nagnaju ju da broševe, naušnice, ogrlice i dugmad za manžete upotpuni opalom, lapisom, malahitom, oniksom ili pak koraljima. Biseri su joj ipak najdraži.


Julijana_Rodic_Ozimec

Foto: Denis Stošić


Savršenstvo prirode ističe ženstvenost, ali i žensku snagu. Inspiracija za određeni nakit može doći u bilo kojem trenutku i obično postoji ideja s kojim materijalima bi se radilo. Kao zanimljiv izbor nametnuo se eloksirani aluminij. To je materijal koji se prvenstveno koristi kao zaštita u industrijskim postrojenjima.


Dolazi u različitim bojama da bi se razlikovale instalacije, i upravo je boja bila ta koja je autoricu privukla ovom materijalu. Međutim, pokazalo se da je aluminij prljav prilikom obrade, nimalo kovljiv, i samo je donosio rizik da se onečiste plemenite kovine koje koristi, stoga za ovim materijalom sada poseže rijetko.


I srebro i zlato su plemenite kovine. Nazivaju se plemenite jer su dobro kovljive i obradive i jer ne oksidiraju (zlato) ili oksidiraju na zraku toliko da se oksidacija može ukloniti (srebro).


Foto: Denis Stošić


Oba su materijala vrlo zahvalna za izradu nakita. Zlato je kralj metala, traje vječno (dok ga se ne istopi), no ima vrlo nepristupačnu cijenu i zahtijeva posebne uvjete rada.


Naći će se u JoR Art asortimanu, više o njemu na Jor-art.net, dosta kombinacija s dragim ili poludragim kamenjem, opet s jasnom vizijom koji je materijal prikladan za određeni komad nakita. Kamenje autorica bira isključivo po ljepoti. Kada vidi dobar kamen, obično ima viziju upravo tog kamena u nakitu ili naprosto ima dobru vibru ili je ushićuje.


Foto: Denis Stošić


Kamenje uistinu može biti svakakvo: sa sajmova, iz dućana koji prodaju kamenje, čak iz starog nakita, iako vrlo rijetko. Većinom kamenje ne bira po značenju. Sve je u njezinom radu bazirano na ljepoti, pa tako i odabir kamena. Postoji određena ideja, skicira se, i na primjer nametne se da bi se baš sjajno uklopio takav i takav kamen.


To ne znači da su značenja kamenja zanemariva. Postoji puno zanimljivih crtica o njihovim čudesnim moćima. Stari su Grci primjerice vjerovali da ametist štiti od pijanstva.