Drugo TV sučeljavanje kandidata

Josipović optužio Grabar Kitarović da je lagala i ne poznaje Ustav, ona njega da je brinuo samo o rejtingu

Portal Novilist.hr

Foto Nova TV

Foto Nova TV

Moj najvažniji cilj je da prezentiram program, za razliku od protukandidatkinje koja uglavnom maše zastavama i viče. Ona ima i dobre želje, svi ih imamo za Hrvatsku, ali u njenom programu nema 'kako', a u mom ima, kaže JosipovićIzjave su oboje dali već uoči večerašnjeg TV dvoboja.


“Moj najvažniji cilj je da prezentiram program, za razliku od protukandidatkinje koja uglavnom maše zastavama i viče. Ona ima i dobre želje, svi ih imamo za Hrvatsku, ali u njenom programu nema ‘kako’, a u mom ima. Večeras ću briljirati, ostavit ću dobar dojam. Približit ću gledateljima svoj program i vjerujem da će to pridonijeti mojoj postojećoj prednosti“, izjavio je Ivo Josipović za Novu TV.


Na isti način uzvraća i Kolinda Grabar Kitarović.
 „Ja ću biti kao i uvijek – svoja. Mislim da su sučeljavanja bitna da ljudi vide u izravnom razgovoru što tko zastupa, što je do sada učinio i što namjeravamo učiniti. Mislim da će ljudi prije svega prepoznati program, mjere i konkretnost i fokusiranje na prave probleme“, rekla je Grabar Kitarović.


O borbi protiv terorista?


Grabar Kitarović: Prijetnja terorizma se ne može predskazati kad će se dogoditi. U ovom trenutku nemam dovoljno podataka je li Hrvatska spremna. Službe moraju surađivati s drugima, jer to zlo se može pokazati bilo gdje.


Josipović: Hrvatska je spremna za tu borbu, a građani su u pet godina mog mandata bili sigurni. Službe odlično rade svoj posao i učinit će sve da budemo sigurni. Vjerujmo našim službama.


Jeste li spremni lagati u interesu zemlje?


Josipović: Nikad nije laž u interesu građana. Uvijek sam govorio istinu, tako će i ostati.


Grabar Kitarović: Ne, nikada, jer time se gubi kredibilitet. Ako je potrebno, radije neću razgovarati o nekim pitanjima nego izreći laž.


Josipović: Otpočetka kampanje ste rekli nekoliko neistina. O avionima, o statusu u NATO-u, o vašoj plaći, koja nije tajna nego je na internetu. Recite kolika vam je plaća.


Grabar Kitarović: Nisam nikad lagala, koncentrirana sam na Hrvatsku i njene probleme. Plaću i dalje ne mogu reći jer me na to obvezuju naputci NATO-a.


Josipović: Puno puta ste u kampanji već rekli neistinu i rekli neke stvari koje ne stoje. Vidi se da ste bili puno u inozemstvu.


Grabar Kitarović: Možda nisam živjela nekoliko godina u Hrvatskoj, ali sam živjela s Hrvatskom.


O Sanaderu?


Josipović: Sjedili ste u Vladi koja je opljačkala zemlju, a i kad je već sve bilo gotovo ste u američkim novinama hvalili Sanadera.


Grabar Kitarović: Jesam, ali hvalila ga je i Angela Merkel, Obama i Bush. No za razliku od vas ja sam se distancirala od te vlade, a vi niste od vlade Zorana Milanovića koja je uvjerljivo najgora u povijesti Hrvatske.


Josipović: Opet ne govorite istinu. Vi niste otišli iz te vlade, nego bili cijeli mandat u njoj i na kraju nagrađeni mjestom veleposlanika.


Grabar Kitarović: Nisam htjela o tome dosad govoriti, ali vi ste bili član jedne totalitarne stranke.


O svjetonazoru?


Grabar Kitarović: Ja sam moderna konzervativka, poštujem obiteljske vrijednosti, ali sam i timski radnik. Ne dijelim ljude ni po kojoj pripadnosti.


Josipović: Po svim stavovima pripadam lijevom centru.


O Mijolović – Dukić?


Grabar Kitarović: Njena stranica je hakirana. Ali čak i da nije, ograđujem se od svakog govora mržnje.


Josipović: Je, nakon deset dana se sjetila da je hakirana.


Gdje se razilazite sa Zoranom Milanovićem?


Josipović: Imali smo raspravu o poziciji predsjednika, o Zakonu o obrani, iznio sam jedno sto primjedbi na gospodarstvo. Neke je vlada prihvatila, neke nije.


Razlike od Karamarka?


Grabar Kitarović: Dijelimo isti svjetonazor. On malo više priča o povijesti, ja o sadašnjosti i budućnosti. Nisam ničija marioneta. A vaše razlike od Milanovića, nisam vidjela. Ustavne ovlasti vam pružaju priliku da inicirate sjednicu Vlade.


Josipović: Koristio sam puno jače mehanizme i kod vlade Jadranke Kosor koju ste izbacili jer je htjela demokratizirati stranku.


Grabar Kitarović: Njeno iščlanjenje je prošlo sve procedure.


O suradnji s vladom?


Grabar Kitarović: Namjeravam sjesti sa Zoranom Milanovićem i inicirati sjednicu Vlade na kojoj će se raspravljati o problemima gospodarstva, ovrha, deložacija…. Ako nemaju izlaz, vrijeme je da se prekine ta agonija.


Josipović: Treba razumjeti poziciju predsjednika. Surađivao sam i s vladom Jadranke Kosor, kad je stanje bilo i teže nego danas. Sada sam suradnik gospodina Milanovića, a miješanje u parlamentarnu situaciju, bilo bi kršenje Ustava. Teško je raspravljati s nekim tko ne poznaje Ustav i zakone.


Grabar Kitarović: Prestanite mi docirati kao profesor.


O uhićenju Sinčića i deložacijama?


Josipović: Moraju se poštivati zakoni, ali treba se i poduzeti sve da deložacija bude što manje, a da ih ne bude kad je riječ i jedinom stambenom prostoru.


Grabar Kitarović: Treba poštivati odluke suda, ali i pravo na slobodu mišljenja. U ovih pet godina dogodilo se više deložacija nego u povijesti Hrvatske. Tražit ću ocjenu ustavnosti ovršnog zakona. Vama je Ustavni sud već srušio 18 zakona koje ste potpisali


Josipović: Taj je zakon već poslan na ocjenu ustavnosti. A da poznajete Ustav znali bi da predsjednik ima obvezu supotpisivanja zakona. Oko dugova, ljudi su ih stekli u mandatu HDZ-ove vlade.


Grabar Kitarović: Ne možete se izvlačiti stalno na prošlost. Imali ste pet godina.


O donatorima?


Grabar Kitarović: Moji su donatori uglavnom mali i srednji poduzetnici. Jednako mi je važna i osoba koja je uplatila i samo 100 kuna. Sve donacije moje su transparentne i u skladu sa zakonom. Sve su to ljudi manjih i srednjih primanja.


Josipović: To nije točno. Nisam ja imao donatorske večere pod kristalnim lusterima. Na takve večere ne idu “mali ljudi”.


O objavi prihoda branitelja?


Josipović: Moramo uvijek voditi računa o javnom interesu. Prosvjednici su se upustili u javnu djelatnost i protestiraju zbog loše ekonomske situacije. A ljudi moraju znati koliko zarađuju iz proračuna oni koji protestiraju zbog svoje loše situacije.


Grabar Kitarović: U načelu jesam za transparentnost. No ukoliko je uobičajeno da se prihodi branitelja ne objavljuju, onda sam protiv toga. Ti se ljudi bore za svoja temeljna prava, za malo poštovanja. Nemojmo manipulirati njihovim plaćama., jer zdravlje se ne može kupiti novcem


Josipović: Branitelji su temelj našeg društva, ali ako netko protestira da nema za život, red je da kaže od čega živi. A dobro znate da je prosvjed dijelom organiziran i iz političkih razloga. Jedan od organizatora mu je čovjek koji svoje radnike drži na minimalcu. Taj čovjek je lani imao dobit od 2 milijuna eura.


O otkupu dionica Ine?


Grabar Kitarović: Ina je strateški važna i treba ostati u našem vlasništvu, te širiti poslove na susjedstvo. Držim da bi Inu trebali zadržati u nacionalnom vlasništvu.


Josipović: Trebamo ako možemo. Znam više o Ini jer sam pratio kako je premijer Vlade u kojoj ste vi sjedili prodao državni interes za velike novce.


Grabar Kitarović: Vrlo dobro znate da nisam sudjelovala ni u jednom aspektu oko Ine i MOL-a.


Josipović: Kakva ste to onda bili ministrica vanjskih poslova?


O potpori Katoličke crkve?


Josipović: Mi smo sekularna država, ali katolička crkva je važan dio našeg društva. Mislim da su karakteristike koje je dao kardinal Bozanić vrlo razumne.


Grabar Kitarović: Crkva je odvojena od države, ali je bitan čimbenik. Važna mi je potpora svih građana RH.


O trgu maršala Tita?


Grabar Kitarović: To je do građana Zagreba, a ne do predsjednika. Ako mene pitate, držim da je Tito bio komunistički diktator.


Josipović: Tito je povijesna ličnost sa svojim dobrim i lošim stranama. Ono radi čega ima ime je antifašistička borba.


Grabar Kitarović: Ne miješajte antifašizam s komunizmom i sa svim lošim što se događalo nakon 1945. To je pitanje koje dijeli ove ljude.


Josipović: Ja sam vodio politiku pomirenja.


Grabar Kitarović: Niste pridonijeli pomirenju. Govorili ste o ustaškoj guji koja još postoji, o lijepoj kapi partizanki….


Josipović: Franjo Tuđman bi danas zbog svojih stavova o pomirbi bio izbačen iz HDZ-a. Karamarko bi ga izbacio. On je bio partizan i član Saveza komunista, a uz sve zasluge za stvaranje države, vodio je računa o pomirbi.


Grabar Kitarović: Hrvatska nikad nije provela lustraciju, baš zato da se ljudi ne bi dijelili. No umjesto da ih mi procesuiramo, to sada radi Njemačka.


O Josipu i Saši Perkoviću?


Josipović: Djeca ne mogu ispaštati zbog roditelja. Sin je sudionik Domovinskog rata, bio je na najvišim dužnostima i za vrijeme vlade HDZ-a i nema nikakav grijeh. Prvi sam upozorio da lex Perković treba povući i da nije dobar.


Grabar Kitarović: Imam dobro mišljenje o Saši Perkoviću, ali bih na njegovom mjestu dala ostavku iz moralnih razloga. Lex Perković je bila sramota za Hrvatsku.


O uhićenju Gotovine?


Grabar Kitarović: Trebalo je ispoštivati obveze prema Haškom sudu. Učinjena je pogreška kad mu je krivo savjetovano da se makne iz zemlje. Vjerujem da je on heroj koji je postupio u tom trenutku kako je postupio. I onda sam isticala da svoju nevinost mora obraniti pred Haškim sudom i drago mi je da je to završilo tako.


Josipović: To je bila pravna obveza RH. Ni general Gotovina to ne osuđuje. Vlada je bila protiv njegovog kontakta s istražnim tijelima, zato sam i dao ostavku u Savjetu za suradnju s Haškim sudom?


O BiH?


Grabar Kitarović: Podržat ću svaku odluku legitimnih predstavnika Hrvata u BiH i druga dva naroda. Moj je stav da Hrvati moraju biti ravnopravni s ostalim narodima u BiH. ako nije moguće da to legitimini predstavnici tri naroda ispregovaraju, neću se libiti iniciranja nadogradnje Daytona.


Josipović: Moramo podržati što se dogovore tri naroda. U vrijeme mog mandata je učinjeno puno da Hrvati steknu drugačiji položaj u međunarodnoj zajednici.  A Hrvati u BiH moraju biti motor europskog puta BiH.


O imovinskom stanju?


Josipović: Vrlo dobro. Četvorka.


Grabar Kitarović: Moje je imovinsko stanje u skladu s onim što sam radila. Još imam jedan stan, ušteđevinu koja je vrlo pristojna, ali sve je stečeno dugogodišnjim radom i trudom.


Josipović: Još ne želite reći kolika vam je plaća?


Grabar Kitarović: Rado bih rekla, ali ne smijem. Ali je manja nego se pisalo.


O uredu predsjednika i savjetnicima?


Josipović: Mora biti pokriveno gospodarstvo i nacionalna sigurnost kao profesionalno, imam savjetnika za vojna pitanja i branitelje, za kulturu….


Grabar Kitarović: Sada ima 147 djelatnika Ured predsjednika. Ja bi taj broj barem prepolovila a najavila sam i preseljenje na drugu lokaciju. Nisu problem savjetnici, nego broj pomoćnika savjetnika. Savjetnici moraju postojati za sva goruća pitanja, ali mnogi i u vanjskim savjetodavnim tijelima.


Josipović: Slažem se da se puno može pokriti i s volonterskim radom. Velika većina su i sada volonteri.


Prvi potez?


Grabar Kitarović: Nazvati premijera Milanovića i inicirati sjednicu Vlade. I organizirati summit o gospodarskom stanju i zapošljavanju.


Josipović: Ja sve to radim kontinuirano. Prvi potez predsjednika mora biti peglanje nacionalnog kaosa koji je izazvala ova vaša kampanja.


Grabar Kitarović: Ja nisam vodila kampanju mržnje. A iz vašeg kruga su dolazili ružni i seksistički istupi. Ali naučila sam svoju lekciju. Kao predsjednica ću se boriti za stvarnu jednakost.


Kome dugujete karijeru?


Grabar Kitarović: Roditeljima u ljudskom smislu. U političkom smislu? Mate Granić me duboko podržavao i vodio na počecima. Puno dugujem prijateljima i savjetnicima.


Josipović: Zahvaljujem supruzi i kćerci na podršci, roditeljima koji su mi omogućili da završim dva studija i doktoriram. Kasno sam ušao u politiku. Inspirator mi je od domaćih političara Račan i Tripalo, a na međunarodnoj sceni Brandt.


Najveća politička pogreška?


Grabar Kitarović: Ne plačem nad prolivenim mlijekom i ne žalim nad onim što je bilo.


Josipović: Napravio sam krivo to što sam 1994. godine kao član SDP-a oštro kritizirao Račana, jer sam smatrao da ne radi neke stvari dobro. Kasnije sam vidio da je bio u pravu.


Koju osobinu predsjednik ne smije imati?


Josipović: Ne smije biti uskogrudan. Mora okupljati, biti mudar, pošten i častan.


Grabar Kitarović: Najgore je kad brine više o vlastitom, nego o rejtingu države.


Josipović: Ima i gorih osobina. Recimo, ako ne govorite istinu i ne poznajete materiju o kojoj govorite.


Grabar Kitarović: Nemojte mi docirati kao profesor. Možda ste bolji pravnik od mene, ali ja ću biti bolja predsjednica. Najgore je šutjeti i samo brinuti o svom rejtingu.


Josipović: Vidjeli smo kako je šutjeti kad vam bivši šef krade milijarde a vi šutite, pa za nagradu odete u Washington.


Grabar Kitarović: Namjerno obmanjujete javnost.


Josipović: Možda niste znali za kriminal, ali to pokazuje koliki su vaši kapaciteti da prepoznate kriminal.


Grabar Kitarović: Sve je to bilo u uskom krugu. A što se tiče presude, sutkinja je rekla da se njome ne proglašava cijeli HDZ zločinačkom organizacijom.


Josipović: HDZ je osuđen kao stranka.


Grabar Kitarović: Kao član SDP-a koji je nasljednik totalitarne stranke, vi mi ne možete imputirati kolektivnu krivnju. Ne kažem da ste vi radili zločine, ali ste bili član te stranke.


Josipović:  U to sam vrijeme bio dijete ili student.


Kada bi odstupili s dužnosti?


Josipović: Kada bih bio optužen za kriminal ili ako bi se razbolio.


Grabar Kitarović: Nemam što dodati


O prijateljstvima u politici?


Grabar Kitarović: To je moguće. Čak i oni koji se u sabornici bore politički mogu biti prijatelji i surađivati. To je posebno bitno kad se odnosimo prema inozemstvu. Hrvatsku treba uvijek braniti i govoriti o njoj najbolje.


Josipović: Imam prijatelje u svim strankama i u HDZ-u. Prijateljstvo kad je riječ u politici završava onda kad je u pitanju nacionalni interes..


Poruka biračima?


Grabar Kitarović: Trebamo vidjeti jesmo li danas zadovoljniji nego prije pet godina ili želimo promjene. Ta sam koja stojim za promjene. Čak i Josipović priznaje da su nam potrebne promjene.


Josipović: Vi zastupate potpuno antireformsku stranku. Potrebne su promjene, ali ne kao u vrijeme Sanadera, nego one koje će omogućiti više demokracije, bolju upravu i pravosuđe i jače gospodarstvo.


Jesu li izbori “ili mi ili oni”?


Josipović: Ne naravno u smislu fizičke likvidacije, nego u smislu izbora puta. To su izbori u kojima ćete izabrati predsjednika koji okuplja. To sam radio pet godina i bio partner svima.


Grabar Kitarović: Ta retorika je potpuno neprihvatljiva, jer dijeli narod. Što to znači “mi ili oni”? Potrebno je jedinstvo.


Josipović: Kako to da niste reagirali na govor mržnje vašeg predsjednika na skupu kad je govorio o izdaji i jugoneprijateljima i kad je tisuće ljudi vikalo “izdaja”?


Grabar Kitarović: Ne možete kontrolirati što tko govori. Ali ja ne mogu vjerovati što ste vi govorili o ustaškoj guji. Vi ste dijelili ljude i kad sam se vratila u Hrvatsku nisam mogla vjerovati kakva je podijeljenost.


Završne riječi?


Grabar Kitarović: Obraćam se svim biračima da 11. siječnja izađu na izbore. Bira se smjer u kojem će krenuti Hrvatska. Ako ste zadovoljni s proteklih pet godina, dajte glas sadašnjem stanju. Ako želite zaokret i gospodarski rast, ako želite da riješimo sva pitanja, poklonite povjerenje meni.


Josipović: Poštovani građani i građanke. Izađite na izbore. Birate put između toga da loša prošlost postane naša budućnost ili birate bolju budućnost. Nudim vam program boljitka u kojem će Hrvatska postati demokratičnija, bolja država i vaš servis. Birate gospodarstvo 21. stoljeća. Izađite na izbore, birajte pravi put.