Župan ličko-senjski

DARKO MILINOVIĆ Plenković se obračunava s cijelom Likom, ne služi mu to na čast

Dražen Ciglenečki

Foto D. Kovačević

Foto D. Kovačević

Znam da je veliki dio ljudi u HDZ-u nezadovoljan Plenkovićevom politikom centra i lijevog centra. Ima puno razočaranih HDZ-ovaca. I ja sam sve dalje i dalje od današnjeg HDZ-a. Ako je Plenković znao za akciju rušenja proračuna, to mu svakako ne služi na čast. A to što je HDZ prihvatio proračun župana Tomaševića, a moj su srušili – to je pravo pitanje za Plenkovića

Županijska skupština Ličko-senjske županije odbila je prijedlog proračuna župana Darka Milinovića. Premda je on prije nekoliko mjeseci isključen iz HDZ-a, iz te su stranke najavljivali da će podržati Milinovićev proračun za 2019., ali onda je došlo do preokreta i sada slijede izbori za Županijsku skupštinu. – Marijan Kustić, predsjednik Županijskog odbora HDZ-a, do Božića je ne samo meni nego svim političkim subjektima u županiji govorio da će proračun biti prihvaćen, uz eventualno neke amandmane. Stoga sam bio siguran da će tako i biti. Uostalom, proračun su podržali i svi HDZ-ovi koalicijski partneri i svi odbori Županijske skupštine. Bilo bi i logično da proračun prođe jer je naša županija prvi put u povijesti bez dugova, s obzirom na to da smo uspjeli vratiti 4,2 milijuna kuna. Prvi put smo i u suficitu, 5,2 milijuna kuna. Planirali smo i 115 milijuna kuna investicija, od čega 88 milijuna kuna nepovratnih EU sredstava.

Shvatio namjere
Osobno ste razgovarali s Kustićem?


– Bio je na predstavljanju prijedloga proračuna, inzistirao je da bude sam, i rekao mi da će proračun proći jer nikome ne trebaju novi izbori. Odvojeno su na sastanku bili svi ostali politički akteri u županiji i iznijeli su isti stav. Ali, premda su 27. prosinca svi odbori podržali proračun, po treći je put otkazana sjednica Županijske skupštine, koja je sazvana za idući dan. Shvatio sam da se nešto događa. Pogotovo zato što mi se Kustić više nije javljao na mobitel, to je stvar kulture.


Možda mu je bilo neugodno.
– I ja to mislim.


Što vam je još bio indikator da će proračun propasti?


– HDZ-ovi partneri, HSLS, HSS i HSP Ante Starčević, počeli su zamuckivati kad smo razgovarali o proračunu tih dana. Prethodno su kategorički tvrdili da podržavaju proračun što su iskazali i u priopćenju. Na osnovu ovog sam shvatio da je pokrenuta akcija rušenja proračuna.


Pokrenuta iz Zagreba?


– Ako je Kustić do Božića tvrdio da će proračun proći, onda je valjda jasno da je netko u Zagrebu odlučio da mora biti suprotno. Ernest Petry, koji je promjenio nekoliko političkih opcija, nazivao je vijećnike, napominjući da je u kontaktu s Marijom Kapulicom, savjetnikom Andreja Plenkovića, i govorio im da ne dolaze na skupštinu jer da je odluka Središnjice da se proračun ruši.


Jeste li pokušali stupiti u kontakt s ljudima iz vodstva HDZ-a, kojem ste donedavno i sami pripadali?


– S nekima od njih razmijenio sam čestitke za Božić i Novu godinu, jer smo ostali u prijateljskim odnosima, ali o proračunu nije bilo riječi.


Je li vam i Plenković čestitao Božić?


– Ovi si godine nismo čestitali.


Pitanje za vrh HDZ-a


U ovoj priči zapravo je najzanimljivija činjenica da je HDZ bez ikakvih problema, još početkom prosinca, podržao proračun što ga je predložio požeško-slavonski župan Alojz Tomašević. A njega su također isključili iz HDZ-a i to zbog zlostavljanja vlastite supruge.


– Ne bih govorio o kolegi Tomaševiću, to je pitanje za vrh HDZ-a.


Dakle, iz perspektive Andreja Plenkovića veći je krimen nešto što on smatra kršenjem stranačke stege nego dugogodišnje maltretiranje supruge, zbog čega se Tomaševiću sada sudi.


– Rekao sam da je na drugima da ovo komentiraju. No, ima još stvari koje pokazuju koliko je Andrej Plenković vjerodostojan. U Gradskom vijeću Gospića HDZ ima većinu, a naputak stranačkih tijela bio je da se podrži proračun gradonačelnika Karla Starčevića iz HSP-a i to unatoč tome što je on ranije izjavio da jugofili Andrej Plenković i Davor Božinović lome kičmu hrvatskoj državi. Starčević je prozivao Plenkovića i Božinovića gdje su bili 1991., ali HDZ je prešao preko toga i glasovali su za gospićki proračun, što ja smatram da je to dobra odluka. HDZ se u ovom slučaju ne obračunava sa mnom nego sa stanovništvom Ličko-senjske županije. Načelnici pojedinih općina na prodručju županije rekli su mi da im je Kustić kazao da je moguća blokada nekih projekata ako glasuju za proračun. To su ti ljudi javno govorili, kao i na skupovima i svojim članovima i partnerima.


Da se vratimo na Tomaševića. Premijer je inzistirao na ratifikaciji Istanbulske konvencije, a u redu mu je da župan bude čovjek kojem se sudi zbog nasilja nad ženom.


– Ponavljam, o tome morate pitati Plenkovića.


On je sve rekao time što je HDZ podržao Tomaševićev proračun. Da su mu ga odbili, išlo bi se na prijevremene izbore za skupštinu, a ako bi i nakon njih proračun pao bili bi i izbori za župana. No, Plenkoviću požeško-slavonski župan ne smeta. Istina, izbacio ga je iz HDZ-a, ali kao župan mu je sasvim ok.


– Eto, to je Plenkoviću prihvatljivo. Ne znam kakav je proračun predložio župan Tomašević.


Ne vjerujem da ga HDZ štedi zato što je izradio sjajan proračun, dok je vaš bio ni za što.


– Naravno. Javno ću prezentirati svoj prijedlog proračuna, kako bi svi saznali da je to jako dobar dokument. O Tomaševiću, kažem, pitajte vodstvo HDZ-a.


Da, Tomašević je pitanje vjerodostojnosti HDZ-a, vi s njim nemate nikakve veze.


– Upravo tako. Cijelo ovo vrijeme govorim o vjerodostojnosti. Ja sam vjerodostojnost dokazao vraćanjem svih dugova Ličko-senjske županije. Najavio sam prije godinu dana da ću podnijeti ostavku ako to ne učinim i sigurno bih to napravio da nisam uspio vratiti dugove. Čak je i SDP-ovac Nikola Maras, s kim zaista nisam u dobrim odnosima, ocijenio na sjednici Županijske skupštine da je proračun puno bolji nego za 2018. godinu i apelirao na sve da se dogovorimo kako ne bi došlo do zastoja u projektima. Čelnik Bure Ante Dabo također je rekao da je neodgovorno rušiti ovakav proračun i slati ljude na izbore. Ako je Andrej Plenković znao za akciju rušenja proračuna, to mu svakako ne služi na čast.


Skandalozna izjava


Sad su pred vama izbori, na koje idete sa svojom listom.


– Ti izbori, takvi su proceduralni rokovi, najranije mogu biti između 1. i 10. ožujka. Uzmimo da će se održati 15. ožujka, pa će kraja tog mjeseca biti proglašeni službeni rezultati, a onda slijedi 45 dana za konstituiranje Županijske skupštine. Kad se skupština konstituira, u roku tri mjeseca se mora prihvatiti proračun za 2019., znači, tijekom lipnja, srpnja i kolovoza. Jasno je stoga da je ovo izgubljena godina za Ličko-senjsku županiju. Ali, što je tu je, nastupit ću na izborima s neovisnom listom i uvjeren sam da nakon njih HDZ prvi put u povijesti neće imati apsolutnu većinu u skupštini. Iznenadila me Kustićeva izjava da se na izbore ide zbog toga što u skupštini nitko nije imao većinu.


Nitko nema većinu niti u Saboru, pa Plenković nije išao na prijevremene izbore.


– Zato i kažem da me je Kustićeva skandalozna izjava iznenadila. Zašto ovakva argumentacija onda ne vrijedi na nacionalnoj razini? Neće ni u idućem sazivu Županijske skupštine jedna opcija imati većinu i trebat će sjesti i razgovarati. Optimističan sam, proširio sam horizonte, na mojoj će listi osim HDZ-ovaca biti i neke nestranačke osobe poznate u javnosti Ličko-senjske županije i uvjeren sam da ću zabilježiti odličan rezultat. S druge strane, HDZ-ov rezultat bit će gori nego kad sam ja nosio listu, kad smo 2017. osvojili 19 skupštinskih mandata.


Birači HDZ-a vežu se za stranku, a ne za ljude i neće vam biti lako odnijeti sa sobom glasove što ste ih dobili kad ste bili u toj stranci.


– Ima puno razočaranih HDZ-ovaca. Činjenica je i da sam ja kao župan dobio više glasova nego HDZ-ova lista. Ipak sam ja nekakav politički brand u našoj županiji, a poznat samo i u hrvatskoj javnosti. Završilo je vrijeme da možete koga god hoćete staviti na listu HDZ-a i da će taj sigurno pobijediti. Građanima su važna i imena, ne samo stranka. Ja sada nemam niti jednog vijećnika, a HDZ-ova koalicija ima ih 19, nakon izbora oni će ih imati manje, a moja lista će biti u Županijskoj skupštini.


Kakve su šanse da proračun iz drugog pokušaja, tijekom ljeta, bude usvojen?


– Mislim da će prevladati razum i da će se proračun što prije biti usvojen. Sam Kustić je izjavio da neće ići na rušenje mene nego da im je cilj presložiti Županijsku skupštinu.


Vaš je adut to što bi Kustić, ako proračun ponovno ne bi bio prihvaćen, a vi zatim izgubili izbore za župana, ostao bez mjesta u Saboru. Vi biste u tom slučaju aktivirali svoj mandat, koji trenutačno konzumira Kustić.


– Da, u toj bi se situaciji ja vratio u Sabor. Međutim, uvjeren sam da to toga neće doći i da će, iako su svi scenariji mogući, proračun na kraju ipak biti izglasan.


Odgađanje izbora


Kustićev je osobni interes da vi ostanete župan. Sumnjam da mu se napušta Sabor ako ima neke političke ambicije.


– Kustić živi u Rijeci i Zagrebu i u Ličko-senjsku županiju navrati samo slučajno. Njegove su ambicije vezane za Zagreb i Rijeku, primarno uz Hrvatski nogometni savez. Manje je bitno je li mu ili nije interes da se ja vratim u Sabor.


Kakvo mišljenje o premijeru Plenkoviću imaju lokalni dužnosnici HDZ-a i članstvo?


– Ne mogu govoriti u njihovo ime. Ali, znam da je dobar dio ljudi u HDZ-u nezadovoljan Plenkovićevom politikom centra i lijevog centra. Ličko-senjska županija prirodno ne pripada tom političkom spektru.


Kad analizirate događaje koji su prethodili vašem isključenju iz HDZ-a, smatrate li da ste u nečem pogriješili?Jeste li i vi nekad kršili određena unutarstranačka pravila dok ste bili u HDZ-u? Natuknuli ste da je lažiran broj glasova kad je Plenković bio jedini kandidat za predsjednika HDZ-a.– Kad je samo jedan kandidat, ne postoji pravi nadzor izbora. Tako je bilo i u slučaju kad je Kustić izabran za predsjednika Županijskog odbora, bilo je dosta glasovanja umjesto članova koji nisu sudjelovali u izborima. Što se tim krivotvorenjem postiže?– Lažni legitimitet.


– Ne, sve bih isto napravio. Tristotinjak članova HDZ-a pozvalo me da s njima idem u Zagreb i nisam to mogao odbiti, nisam ih mogao izdati. Bilo je to mišljenje većine koje se poklapalo s mojim mišljenjem. Necivilizirano su me, pet dana prije unutarstranačkih izbora, isključili iz stranke.


Prekršeno je tako pravilo da se protiv kandidata za neku dužnost u HDZ-u ne smije pokrenuti stegovni postupak.


– To je evidentno. Još, evo, nisu održani izbori u HDZ-u Gospiću, koji se odgađaju od svibnja i koje smo mi tražili dolaskom u Središnjicu stranke.


Nevjerojatno.


– I ja kažem. Kad god se pojavi protukandidat čovjeku kojeg gura Andrej Plenković, izbori se odgađaju.


Nisu se još stekli uvjeti.


– Da, da, nikako da se javi samo jedan kandidat.


Vjerujete li još u vaš povratak u HDZ?


– Dok je predsjednik HDZ-a Andrej Plenković, on to neće dopustiti, a i ja sam sve dalje i dalje od današnjeg HDZ-a. No, svijet se promijeni za 15 dana, a kako ne bi HDZ.


Zagovarali ste ideju da Kolinda Grabar-Kitarović dođe na čelo HDZ-a. Jeste li ikad s njom o tome razgovarali?


– Nisam. Ne bih rekao da sam ja zagovarao tu ideju, nego sam govorio da bi u određenoj konstelaciji, kad predsjednica ne bi pobijedila na predsjedničkim izborima ili se ne bi ni kandidirala, pa bi se opet učlanila u HDZ, bila izvanredan kandidat za šefa stranke.


Navodno je i Mate Radeljić, predsjedničin donedavni savjetnik, mislio da bi za nju bolje bilo da se aktivira u HDZ-u nego da ide po drugi mandat, a to mu se sada stavlja na teret kao neki težak zločin, spominje se čak državni udar.


– Takva je politika na visokoj razini. Na lokalnoj razini, Kustić je do Badnjaka za proračun, a nakon Badnjaka protiv. Očito u politici tako funkcioniraju stvari i zato je u anketama često najpopularniji »nitko«.