SP 2014.

Njemačka ušla u finale, Brazilci doživjeli najteži poraz u povijesti

Nogometaši Njemačke plasirali su se u finale Svjetskog prvenstva nakon što su u polufinalu u Belo Horizonteu pobijedili domaćina Brazila s čak 7:1 (5:0), što je i najteži poraz Brazilaca u povijesti

BELO HORIZONTE Nogometaši Njemačke plasirali su se u finale Svjetskog prvenstva nakon što su u polufinalu u Belo Horizonteu pobijedili domaćina Brazil sa čak 7-1 (5-0), što je i najteži poraz Brazilaca u povijesti.

Izostanak Neymara i kapetana Thiaga Silve, stožernog igrača brazilske obrane, pokazao se puno većim gubitkom negoli je itko mogao pretpostaviti, budući da je Njemačka nakon 29. minuta vodila 5-0. Bila je to besprijekorna izvedba “elfa”, i velika osveta za poraz 0-2 u finalu SP 2002.

U četvrtfinalu su obje reprezentacije svoje golove zabile iz prekida i obje su povele rano. Ovaj puta taj se scenario ponovio kad je u pitanju Njemačka. Igrala se 11 minuta, Kroos je izveo korner, a Thomas Muller je ostao nečuvan na drugoj vratnici te je udarcem sa pet metara pospremio loptu u mrežu. To mu je bio peti gol na ovom SP-u.

Nakon toga “otvorile su se rupe” na brazilskom brodu i u šest minuta, u razdoblju od 23. do 29. minute, primili su još četiri gola.

Prvo je u 23. minuti zabio Miroslav Klose, i time je ušao u povijest kao najbolji strijelac svjetskih prvenstava sa ukupno 16 pogodaka.

Minutu kasnije na dodavanje Lahma pogodio je Toni Kroos. Pa u 26. minuti opet Kroos na asistenciju Samija Khedire, a u 29. minuti već je bilo 5-0 za Njemačku. Pogodio je Khedira nakon što ga je uposlio Mesut Ozil. Do tog trena Brazil je imao veći posjed lopte, 63 posto.

U drugom poluvremenu Njemačka je malo usporila i dala je priliku Brazilcima da ublaže poraz. No, na njihovu žalost, Neuer nije mislio tako, pa je u 52. minuti obranio “zicer” Oscaru, a u 53. Paulinhu.

Ono što nikako nije uspijevalo Brazilcima, nogometašima Njemačke polazilo je za rukom kad god su poželjeli pa je Andre Schuerrle golovima u 69. i 79. minuti povećao vodstvo Njemačke na 7-0.

Na kraju je ipak Oscar u 90. minuti uspio zabiti počasni gol za Brazil.

Iako je “Selecao” doživio katastrofu, brazilski navijači su do kraja susreta ostali na stadionu Mineirao, vjerotno od šoka koji su doživjeli.

Njemačkoj je to osmi plasman u finale SP-a, a naslov u osvajali triput – 1954., 1974. i 1990. godine. Brazil je ostao na šest finala i pet naslova.

Njemačka će u finalu igrati s boljim iz dvoboja Argentine i Nizozemske koja se u srijedu igra u Sao Paolu.

BRAZIL: Julio Cesar – Marcelo, Dante, David Luiz, Maicon – Luiz Gustavo, Fernandinho (Paulinho, 46) – Bernard, Oscar, Hulk (Ramires, 46) – Fred (Willian, 70).

NJEMAČKA: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels (Mertesacker, 46), Hoewedes – Schweinsteiger, Khedira (Draxler, 76) , Kroos – Mesut Ozil, Thomas Mueller, Klose (Schuerrle, 58).

STRIJELCI: 0-1 Thomas Mueller (11), 0-2 Miroslav Klose (23), 0-3 Toni Kroos (24), 0-4 Toni Kroos (26), 0-5 Sami Khedira (29), 0-6 Andre Schuerrle (69), 0-7 Andre Schuerrle (79), 1-7 Oscar (90).

SUDAC: Marco Rodriguez (Meksiko)

STADION: Mineirao

GLEDATELJA: 62.000

Statistika dvoboja Brazil-Njemačka (1-7):