Malo radosti u Zaprešiću

KONAČNO POBJEDA Igor Bišćan uspješno debitirao na riječkoj klupi, Čolak dvaput zabio

Ivana Vaupotić

Dugo očekivani debitantski nastup Igora Bišćana na klupi »Rijeke« donio je prvu pobjedu od 19. kolovoza, kada je savladan »Rudeš« (2:1) na Rujevici. Gostovanje u Zaprešiću donijelo je dobru igru i veliku dramu u završnim minutama utakmice. Na kraju je sve zaključeno sretnim završetkom za Bišćanove jurišnike. Rijeka je od 37. minute igrala bez isključenog Lončara.

ZAPREŠIĆ Dugo očekivani debitantski nastup Igora Bišćana na klupi »Rijeke« donio je prvu pobjedu od 19. kolovoza, kada je savladan »Rudeš« (2:1) na Rujevici. Gostovanje u Zaprešiću donijelo je dobru igru i veliku dramu u završnim minutama utakmice. Na kraju je sve zaključeno sretnim završetkom za Bišćanove jurišnike. Od prvog zvižduka varaždinskog suca Marija Zebeca »Rijeka« se nametnula kao dominantna sila na terenu, držeći konstantnu inicijativu i posjed lopte. Konkretno, Bišćan je na teren poslao svoje najjače adute i odlučno krenuo u prekid niza od šest prvenstvenih utakmica bez pobjede. Zaprešićani su u startu pokušavali pružiti otpor, no brzo su shvatili da im je u ovoj utakmici suđena podređeđena uloga.

Nakon nekoliko situacija koje spadaju u kategoriju poluprilika, »Rijeka« je u 11. minuti stigla do toliko željenog vodstva, i to uz veliku dozu sreće. Antonio Mirko Čolak odlučio se za udarac s osamnaest metara, a lopta je na putu prema golu okrznula nekog domaćih braniča i promijenila smjer taman toliko da prevari Mladena Matkovića – 0:1.

Taj gol Riječanima je donio olakšanje i veću opuštenost u igri, a to se osjetilo vrlo brzo. Igrala se 15. minuta kada je Mario Pavelić odigrao sjajnu duboku loptu za Darija Čanađiju koji je idealno poslužio Čolaka na vrhu peterca. No, potez viška dao je Igoru Postonjskom dovoljno vremena za ulazak u blok i otklanjanje opasnosti. Tri minute kasnije Čolak u sličnoj situaciji nije uspio prevariti Matkovića.

Realno gledajući, »Rijeka« je u prvih pola sata utakmice mogla riješiti pitanje pobjednika. Lopta je brzo išla od noge do noge, a jedini problem predstavlja je zgusnuta obrana domaćina. No, u takvim okolnostima uvijek je teško utjerati loptu u mrežu. Doduše, u razdoblju od 25. do 32. minute »Inter« se uspio othrvati pritisku i dogurao do kaznenog prostora suparnika, no tu nije bilo konkretne prilike koja bi donijela opasnost za Simona Slugu.

Problemi za »Rijeku« počeli su u 36. minuti nakon još jedne propuštene prilike. Na dva metra od peterca Čanađija nije dobro zahvatio odlično dodavanje iz slobodnog udarca i »Inter« je pokušao organizirati kontru koju je prekršajem zaustavio Stjepan Lončar. Zebec mu je zbog toga pokazao drugi žuti karton, iako se teško oteti dojmu da je ta kazna ipak bila prestroga.S igračem manje »Rijeka« je izgubila zamah, kao da igrači jedva čekaju odlazak na odmor i dogovor za dalje u svlačionici. No, do tada je trebalo izdržati juriš »Intera« koji je osjetio krv. U 45. minuti Zaprešićani su bili najbliže iznenađenju, no udarac Mateja Vuka s desetak metara nije bio dovoljno precizan. Ukratko, odmor nije mogao stići u boljem trenutku za Riječane.

ŠRC Zaprešić. Sudac: Mario Zebec (Varaždin) 6,5. Gledatelja: 750. Strijelci: 0:1 Čolak (11′), 0:2 Čolak (63′), 1:2 Solomon (84′).  Žuti kartoni: Šimunec, Mamut (Inter), Lončar (Rijeka). Crveni karton: Lončar (37. minuta, drugi žuti).

INTER: Matković 7, Bosec 6m J. Čeliković 6,5, Šimunec 6, I. Čeliković 6, Vukčević 5,5  (od 58′ Rak 6), Postonjski 6, Muhar 6, Vuk 6 (od 80′ Ajayi –), Andrić 6,5. Mamut 6 (od 72′ Solomon 7).

RIJEKA: Sluga 6,5, Pavelić 6, Punčec 6,5, Escoval 7, Žuta 6, Čanađija 7, Lončar 5, Gorgon 6,5 (69′ Kvržić –), Pavičić 7, Heber 6 (88′ Acosty –), Čolak 7 (od 90′ Župarić –).

Početne minute nastavka dale su naslutiti da se Bišćan odlučio za logičnu varijantu, u obliku postavljanja dva malo razmaknuta bloka na riječki dio terena i čekanje prilike za kontru koja bi otklonila sve dvojbe. U takvoj situaciji koja zahtjeva brzu izmjenu dodavanja i nešto kreativnosti, »Inter« se nije pretjerano iskazao. Preciznije, »Rijeka« je mirno i staloženo odbijala sve pokušaje napada suparnika.

Utakmice 11. kola:

Inter – Rijeka 1:2Rudeš – Osijek 15.00hIstra 1961 – Dinamo 17.30hS. Belupo – Gorica ned 15.00Lokomotiva – Hajduk ned 17.30 Dinamo 10 7 3 0 19:7 24Osijek 10 6 2 2 20:9 20Lokomotiva 10 6 1 3 20:9 19Rijeka 11 4 5 2 17:12 17Gorica 10 5 1 4 14:13 16S. Belupo 10 2 6 2 15:16 12Hajduk 10 2 5 3 13:16 11Inter 11 3 1 7 16:27 10Istra 1961 10 2 2 6 13:22 8Rudeš 10 0 2 8 6:22 2

SLJEDEĆE KOLO (27. listopada): Slaven Belupo – Dinamo (28. listopada), Istra 1961 – Osijek, Rudeš – Lokomotiva (26. listopada), Hajduk – Rijeka (28. listopada), Inter – Gorica.

U 60. minuti Komnen Amdrić odlučio se za prizeman udarac s osamnaest metara, ali pogodio je samo vanjski dio mreže. Dok su gledatelji negodovali zbog jalovosti domaće momčadi, »Rijeka« je dočekala svoj trenutak. Čanađija je sjajnom loptom pronašao Domagoja Pavičića koji je mogao pucati s desetak metara. Međutim, on je odlučio asistirati Čolaku – 0:2.Prilika za povratak u utakmicu »Interu« se ukazala nakon udarca iz kuta u 73. minuti. Andrej Šimunec bio je najviši u skoku i glavom je lansirao loptu pokraj Sluge. Međutim, pogodio je Marija Pavelića koji je stajao na crti. Četiri minute kasnije Theophilus Solomon minijaturom je izborio prostor u šesnaestercu i uputio udarac koji je prohujao nekoliko centimetara od stative.Riječani su smireno privodili utakmicu kraju, a novu priliku su tražili iz prekida. Tako je u 82. minuti Pavičić nakon kornera servirao sjajnu povratnu loptu Robertu Punčecu čiji je udarac proletio nekoliko centimetara iznad prečke. Idući napad donio je akciju Nikole Raka i Antonija Boseca koju je u spretni gol za smanjenje vodstva pretvorio Solomon – 2:1.