Manjak elemenata

Uskoro se u Europskom parlamentu predstavlja nova tablica periodnog sustava elemenata

P. N.

Photo/Pixabay

Photo/Pixabay

Znanstvenici su osmislili novu tablicu periodnog sustava elemenata koja ukazuje na oskudnost elemenata koji se koriste u svakodnevnim elektroničkim uređajima.



Mnogi od 30 elemenata koji su sastavni dijelovi pametnih telefona, postaju sve manji zahvaljujući ograničenim zalihama, njihovom izvoru u zonama sukoba i neuspjehu recikliranja. Znanstvenici bi danas trebali  istaknuti ovaj problem s novim periodnim sustavom koji pokazuje oskudnost prirodnih elemenata. 


Među kemijskim elementima koji se koriste u pametnim telefonima su bakar, zlato i srebro, litij i kobalt u bateriji i aluminij, silicij, kisik i kalij u staklenom zaslonu. Svijetle boje na zaslonu vašeg telefona proizvode se pomoću itrija, terbija i disprozija, koji se također koriste za vibriranje telefona.


Procjene ukazuju na to da se oko 10 milijuna pametnih telefona odbacuje ili zamjenjuje svaki mjesec samo u Europskoj uniji. Ova praksa ostavlja elemente koji smartphone čine učinkovitim, potpuno beskorisnima. Profesor emeritus David Cole-Hamilton, sa Sveučilišta St. Andrews, rekao je da to znači da bi ljudi trebali zamijeniti svoj smartphone svake dvije godine. “Zapanjujuće je da se sve na svijetu sastoji od samo 90 građevnih blokova odnosno 90 prirodnih kemijskih elemenata”, rekao je za News Sky.




Postoji ograničena količina svakog od njih, a neke koristimo toliko brzo da će se raspršiti za manje od 100 godina. “Mnogi od tih elemenata su ugroženi, stoga bi li stvarno trebali mijenjati telefon svake dvije godine?”, pita se profesor uoči predstavljanja tablice u Europskom parlamentu, prenosi News Sky.