Korisnici traže povoljnije načine

Telekomunikacijske tvrtke prihod izgubljen od telefoniranja nadoknađuju naplaćujući u Hrvatskoj najskuplji internet u EU

Branko Podgornik

Ilustracija

Ilustracija

Pao je i broj sms-poruka, ali to ne znači da građani komuniciraju manje nego lani. Traže jeftinije načine



Telekomunikacijskim tvrtkama u Hrvatskoj u prvom tromjesečju ove godine drastično su pali prihodi od telefoniranja. Međutim, one su to nadoknadile rastućim prihodima od interneta. Hrvatski građani, razmjerno njihovoj kupovnoj moći, plaćaju najvišu pretplatu za internet u Europskoj uniji.


Samo jedna članica EU ima skuplju internetsku pretplatu od Hrvatske, objavio je Ekonomski institut Zagreb (EIZ) u sektorskoj analizi »Telekomunikacije«.


Primjerice, prihodi telekomunikacijskih tvrtki od telefoniranja u nepokretnoj mreži pali su za 13 posto, a u pokretnoj za 26 posto u prvom kvartalu, u odnosu na isto razdoblje prošle godine, izračunao je EIZ, misleći na Hrvatski Telekom, VIPnet, Tele2, Optima Telekom, Iskon Internet, Metronet Telekomunikacije, H1 Telekom i ostale operatore. Pao je i broj sms-poruka, ali to ne znači da građani komuniciraju manje nego lani. Traže jeftinije načine.




– Sve raširenija upotreba pametnih telefona, uz brži internet, građanima omogućuje korištenje OTT usluga, objašnjava dr. Ljiljana Božić, autorica analize iz EIZ-a. U OTT usluge ubrajaju se besplatno telefoniranje putem aplikacije Skype te komuniciranje putem Facebooka, Twittera i ostalih društvenih mreža na internetu. Istodobno, prihodi telekomunikacijskih tvrtki od interneta u prvom kvartalu porasli su za 29 posto. U mobilnoj mreži skočili su čak 85 posto, što znači da su telekomi uspjeli internetske prihode na mobitelima gotovo izjednačiti s onima u nepokretnoj mreži.


EIZ podsjeća da je raširenost brzog interneta u nepokretnoj mreži u Hrvatskoj među najslabijima u EU, osobito u ruralnim područjima. No, po broju korisnika mobitela koji koriste brzi internet (68 posto), Hrvatska je neznatno skočila iznad prosjeka EU koji iznosi 67 posto.


Zarade deset najvećih telekomunikacijskih tvrtki u Hrvatskoj stagniraju jer su prošle godine ostvarile 12,5 milijardi kuna prihoda, ili 1,1 posto manje nego 2013. Ipak, u istom razdoblju dobit im je skočila 4,8 posto, na 1,5 milijardi kuna.


 Prošle godine zapošljavale su 7.098 ljudi, ili pet posto manje nego 2013. godine. Najviše zaposlenika, njih 452, smanjio je Hrvatski Telekom, dok su ostali uglavnom povećavali njihov broj. Plaće u telekomunikacijskoj djelatnosti u Hrvatskoj dvostruko su više od prosjeka u zemlji. U prvom tromjesečju bruto plaće u telekomima povećane su na 15.422 kune, ili za deset posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, prema EIZ-u. Prosječne hrvatske bruto plaće bile su 8.108 kuna, odnosno oko 5.600 kuna u neto iznosu.