Tribina u Zagrebu

Godišnjim ginekološkim pregledom protiv raka jajnika

Hina

Herman Haller / Snimio Darko JELINEK / NL arhiva

Herman Haller / Snimio Darko JELINEK / NL arhiva

Zbog nejasnih simptoma i kasnog otkrivanja bolesti, karcinom jajnika najsmrtonosniji je među četiri genitalna karcinoma kod žena, sa smrtnošću većom od 60 posto pa bi žene, posebice one iznad 65 godina, trebale povesti veću brigu o svome zdravlju i redovito jednom godišnje obavljati ginekološke preglede, istaknuli su stručnjaci na tribini Udruge »Sve za nju« u povodu Svjetskog dana raka jajnika, na kojoj je predstavljena i informativna knjižica za bolesnice »Što morate znati o raku jajnika«



ZAGREB  Zbog nejasnih simptoma i kasnog otkrivanja bolesti, karcinom jajnika najsmrtonosniji je među četiri genitalna karcinoma kod žena, sa smrtnošću većom od 60 posto pa bi žene, posebice one iznad 65 godina, trebale povesti veću brigu o svome zdravlju i redovito jednom godišnje obavljati ginekološke preglede, istaknuli su stručnjaci na tribini Udruge »Sve za nju« u povodu Svjetskog dana raka jajnika, na kojoj je predstavljena i informativna knjižica za bolesnice »Što morate znati o raku jajnika«.


Raj jajnika po učestalosti je na drugom mjestu među genitalnim karcinomima, no polovica oboljelih umire upravo od raka jajnika a razlog je uglavnom kasno otkriće bolesti, rekao je prof. Ante Ćorušić, predstojnik Zavoda za ginekološku onkologiju u Klinici za ginekologiju i porodništvo KBC-a Zagreb.


Hrvatska ima dobro ustrojen zdravstveni sustav u kojemu svaka žena ima primarnog ginekologa, no ipak zaostajemo za svijetom, jer se 65 posto bolesnica dolazi na liječenje u trećoj fazi bolesti kada su mogućnosti liječenja male, umjesto u početnom stadiju kada je karcinom izlječiv u 90 posto slučajeva, kaže Ćorušić.




Iako kod raka jajnika nema specifičnih simptoma, stručnjaci su složni kako bi svaka žena morala jednom godišnje obaviti redoviti ginekološki pregled, jer postoje metode za rano otkrivanje bolesti.


Unatoč nepostojanju jasnih simptoma, predstojnik Klinike za ginekologiju KBC-a Rijeka prof. Herman Haller naveo je kako se na temelju analiza i razgovora s bolesnicama došlo do onih najčešćih, a to su osjećaj nelagode i pritiska u zdjelici i abdomenu, osjećaj napuhanosti i oticanja trbuha, poteškoće s probavom, konstipacija itd.


S obzirom na to da se radi o bolesti koja je najčešća u žena između 65 i 80 godina života, a najviše oboljelih je između 75 i 79 godina starosti, liječnici kažu kako bi se bolest mogla u značajnom broju otkriti u ranoj fazi kada bi svaka žena jednom godišnje otišla na ginekološki pregledi.


S druge strane, struka im želi zajamčiti najbolju moguću zdravstvenu skrbi pa je izradila smjernice prema kojima bi se liječenje žena s rakom jajnika trebalo odvijati u specijaliziranim centrima u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku, kako se to radi u svijetu.


Epidemiološki podaci pokazuju da je 2012. u Hrvatskoj zabilježen 421 novootkriveni slučaj karcinoma jajnika, a ta je bolest po učestalosti bila na sedmom mjestu među malignim bolestima.