Trpka, kisela i zdrava

Aronija – svježa, sušena, prerađena u sok ili džem sve je popularnija

Ana Braškić

Popularnost aronije porasla je prije nekoliko godina, a s popularnošću i njena cijena. No riječ je o izuzetno zdravom voću od kojeg se pripravlja sok, kuhaju džemovi, ali i kolači



Trpka i kisela aronija nije voće u kojem ćete uživati, ali je jako zdrava pa bi nju ili njene prerađevine svakako valjalo uvrstiti u prehranu. Sitne, tamno plave bobice, izgledom podsjećaju na borovnice, ali im je okus posve različit. Popularnost aronije porasla je prije nekoliko godina, a s popularnošću i njena cijena.


Svježa, sušena, prerađena u sok ili džem sve je dostupnija, a i sve je više OPG-a koji se bave njenom proizvodnjom. Nije zahtjevna i podnosi niske temperature pa je recimo Gorski kotar idealan za njen uzgoj.



Sastojici: 1 kg bobica aronije, 500 g kupina, 500 g borovnica, sok 1 limuna, 200 do 500 g demerara šećeraPriprema: Voće očistite i stavite u lonac s neprijanjajućim dnom, ocijedite sok od limuna, a ako imate neprskane limune možete koristiti i koricu. Dodajte šećer (količinu odredite sami, s 200 g dobit ćete nešto kiseliji džem, ali za one koji ne vole slatko bit će dovoljno). Kada se šećer otopi malo zgnječite voće i kuhajte još pola sata na laganoj vatri. Želite li gušću konzistenciju kuhajte do sat vremena. Smjesom voća punite sterilizirane staklenke koje otvorenih pokolopaca stavite u pećnicu zagrijanu na 100 stupnjeva na pola sata. Zatvorite staklenke i pustite u isključenoj pećnici preko noći da se ohladi. Čuvajte u smočnici ili hladnjaku.




Sezona njenog dozrijevanja u našim krajevima je kolovoz pa upravo sada treba krenuti u njenu nabavku. Njena prednost je što jako dobro podnosi zamrzavanje pa se blagodati njenih plodova mogu koristiti tijekom cijele godine. Postoje tri vrste aronije – crna, tamnocrvena i ljubičasta i pripadaju porodici ruža Rosacea. Nemaju prirodnih neprijatelja pa je idealna za ekološki uzgoj.


U Europu je došla iz Sjeverne Amerike, a danas se uzgaja i u Finskoj, Švedskoj i Rusiji. Njene vrijednosti poznavali su već i sjevernoamerički domoroci koji su je koristili kao hranu i lijek. Koliko je važna kao lijek govori činjenica da se nakon eksplozije u Černobilu, koristila za ublažavanje posljedica radijacije.



Sastojci: pola čaše zobenog mlijeka, 2  šalice aronije, 2 banane, 1 čaša jogurta, 1 šalica borovnica, kupina ili malinaPriprema: Sve sastojke staviti u blender i pomiješati. Možete koristiti i kravlje mlijeko, a umjesto jogurta kefir. Da bi dobili hladan smoothie banane možete prethodno zamrznuti.


To je zbog njenog antioksidativno djelovanja, a osim antioksidansima, sadrži flavonoide, folnu kiselinu i vitamine  B, C i E. Jedenjem aronije i njenih prerađevina jačat ćete imunitet, smanjiti rizik od raka i usporiti starenje. Osim toga snižava tlak i potiče potiče proizvodnju dobrog kolesterola, a naći ćemo je i u nekim proizvodima za mršavljenje.



Sastojci: 250 g brašna, 1 čajna žličica praška za pecivo, pola žličice soli, 225 g maslaca, 200 g smeđeg šećera, 2 jaja, vanilin šećer, 420 g zobenih pahuljica, 100 g oraha ili lješnjaka, 50 g kokosa u listićima, 1 šalica smrznute aronijePriprema: Pećnicu zagrijati na 180 stupnjeva. Na dva pleha stavite masni papir i krenite s pripremom smjese. Pomiješajte brašno, prašak za pecivo i sol i stavite na stranu. U dugoj posudi mikserom pomiješajte šećer, vanilin šećer i maslac. Nastavite miješati mikserom na nižoj brzini i postepeno umiješajte smjesu od brašna. Koristeći drvenu kuhaču umiješajte zobene pahuljice, mljevene orahe ili lješnjake i kokos. Zadnju dodajte smrznuti aroniju. Kratko promiješajte i počnite oblikovati loptice. Aronija mora biti zamrznuta kako vaši keksi ne bi postali ljubičasti. Loptice slažite na pleh i svaku lagano pritisnite. Pecite 6 do 9 minuta, kada rubovi dobiju boju keksi su gotovi. Izvadite iz pećnice i ostavite na plehu još pet minuta.


Kako konzumirati aroniju? Nipošto samu. Ubacite ju u sokovnik zajedno s kupinama ili borovnicama, ili jabukama. Dobit ćete ukusan sok koji možete razrijediti vodom, jogurtom ili zobenim mlijekom. Rashladite i ponesite sa sobom na posao. Možete napraviti i hladno prešani sok koji onda pijete svakog jutra u malim dozama (0,3).


Za one koji nemaju strpljenja takav sok može se kupiti i u trgovinama zdrave hrane. Kao što smo već spomenuli plodove aronije možete koristiti i za proizvodnju džema ili marmelade, ali i tada ju kombinirajte s nekim drugim voćem ili bar razblažite sokom od limuna.  Za one koji vole trpke i kisele okuse i sama aronija bit će dovoljna. Aronija se može kombinirati s nekim vrstama povrća, kao ne primjer s mladim špinatom ili rikulom.