Zdrav život i druženje u lijepom gradu

U svibnju u Rijeci prvi međunarodni seminar posvećen wing chun vještini: I sifu svog sifua ima

Karmen Bosnić

Sifu Pap objašnjava poziciju Kwan Sao / foto Iconis Agency

Sifu Pap objašnjava poziciju Kwan Sao / foto Iconis Agency

Wing chun je svoju popularnost prvo stekao zahvaljujući Bruceu Leeju, a u novije je vrijeme ponovno počeo intrigirati širu publiku kroz serijal filmova o poznatom majstoru Ipu Manu



Riječki Wing chun klub od 26. do 28. svibnja u Rijeci organizira prvi Međunarodni wing chun seminar tijekom kojeg će se svi zainteresirani moći bolje upoznati s ovom kung fu vještinom. U  petak, 26. svibnja u 19 sati u Hotelu Bonavia bit će održano predstavljanje Wing chun kluba Rijeka te same vještine i njezinih pozitivnih učinaka, dok su preostala dva dana, subota i nedjelja, 27. i 28. svibnja, posvećena treninzima. Posebni gosti bit će instruktori s dugogodišnjim iskustvom, sifu Marijo Biljanić i sifu Darko Bek.


Na seminaru mogu sudjelovati svi, bez obzira na prethodno iskustvo, a sudionici će biti podijeljeni u grupe po znanju i iskustvu kako bi svi imali najveće koristi od programa. Prijave za sudjelovanje primaju se na e-mail [email protected]. Cilj organizatora je promocija zdravog načina života, druženja i ljepota riječkog kraja. Namjera im  je da oni koji dođu na seminar uživaju u svakom trenutku, kako u  smještaju, tako i u mirisu morskog zraka jer smatraju da nakon duge i hladne zime svi žele i zaslužuju boravak na Mediteranu uz sve blagodati klime, izvrsne gastronomske ponude ovog kraja te svega što Rijeka nudi. Ili, kratko rečeno, riječki Wing chun klub svoje goste želi upoznati sa svojim radom, ali i sa svojim gradom, žele im osim vježbanja pokazati i prekrasan kraj u kojem žive kako bi ga i oni mogli doživjeti onakvim kakvim ga oni doživljavaju. S oduševljenjem.


Vještina Brucea Leeja


Wing chun klub Rijeka što se nalazi na adresi Pomerio 23, osnovan je 2006. godine, ima oko dvadesetak članova, rad Kluba odvija se u dvije grupe koje podučava sifu Zoran Pap. Inače, wing chun je nastao prije 200-300 godina, a legenda kaže da je to jedini stil kung fua kojeg je stvorila žena. Ta je budistička svećenica navodno živjela u hramu Shaolin početkom 17. stoljeća te je, promatrajući borbu zmije i ždrala, dobila inspiraciju za wing chun. Je li to istina ili ne, ne može se sa sigurnošću tvrditi, no ono što se može reći je da se „ženski princip“ proteže kroz filozofiju ovu vještine. U ovom se stilu kung fua ne ide snagom protiv snage, nego se koriste druge kvalitete poput strategije, kretanja i iskorištavanja sile protivnika protiv njega.




Daniel Plišić i Zoran Pap


Daniel Plišić i Zoran Pap



Wing chun je prvi put javno podučavan tek 50-tih godina i od tada je postao svjetski poznati borilački sistem, kroz koji vježbači upoznaju svoje tijelo, načine kako se zaštititi, a vježbajući održavaju zdravo tijelo i zdrav duh i u poznijim godinama. To jednostavno kinesko učenje kroz pokret čini tijelo i duh fleksibilnijim i bržim.



Izreke Ipa Mana


Voli svoje kolege i učenike. Budite udruženi i izbjegavajte sukobe.


Ograniči svoje želje i težnje tjelesnim užicima. Očuvaj ispravan duh.


Pomozi slabijima i djeci. Koristi svoju vještinu za dobrobit drugih.



Wing chun je uz tai chi najpoznatiji kung fu stil izvan Kine. Svoju popularnost je prvo stekao zahvaljujući Bruceu Leeju koji je wing chun učio u Hong Kongu, a u novije je vrijeme ponovno počeo intrigirati širu publiku kroz serijal filmova o poznatom majstoru Ipu Manu, također poznatom i kao učitelju Brucea Leeja. Ti su filmovi pobudili znatno zanimanje za ovu vještinu. Jednostavna je pa se lako uči i nije potrebno predznanje, nego samo dobra volja.


Više od samoobrane


– Cilj našeg Kluba je pomoći i omogućiti našim učenicima da se lakše nose sa stresom i izazovima života, učeći životne vještine kojima svakodnevicu mogu učiniti manje stresnom, sadržajnijom i svrhovitijom. Kung fu trening je izvrstan alat kojim možete, osim vještine samoobrane, postići veće samopouzdanje, samopoštovanje, upoznati se s novim osobama, povećati pokretljivost i mobilnost tijela, poboljšati kondiciju, naučiti se opustiti u stresnim situacijama te unaprijediti socijalne vještine. Treninzi se odvijaju u prijateljskoj i poticajnoj atmosferi, te osim treninga borilačke vještine organiziramo razna druženja, čajanke, filmske večeri te edukacijska putovanja, kaže  Zoran Pap, koji se wing chunom bavi od 2001. godine, s tim da je  2003. počeo trenirati u Čakovcu kod svog sadašnjeg učitelja, sifua Darka Beka.


Sifu Darko Bek i sifu Marijo Biljanić


Sifu Darko Bek i sifu Marijo Biljanić



Praktički sam svaki drugi vikend bio po minimalno tri dana na intenzivnim treninzima. Nakon nekih godinu i pol, pokrenuo sam prvu grupu u Rijeci. I tako svih ovih godina, sve do danas. Nažalost, zbog brojnih obaveza, za sada nemam mogućnost istom dinamikom odlaziti na instrukcije kod svog učitelja, ali nadam se da će se i to uskoro promijeniti. Srećom, u Klubu ima učenika, profesora, glazbenika, studenata, ekonomista, električara, doktora…, koji vrijedno treniraju već više godina te zajedno razvijamo svoju vještinu.


Kako najjednostavnije predstaviti wing chun?


– To je borilačka vještina, umjetnost koja ujedinjuje duh i tijelo kombinacijom tjelesnog vježbanja i razmišljanja o naučenom. Jedinstvom misli i pokreta otvaraju se vrata napretka, a ako tog nema sve se svodi na skup raznih pokreta koji nemaju neko posebno značenje. Principi su nezaobilazni element wing chuna. Onaj tko ih poznaje, ili ih počinje razumijevati, ima ključ koji otvara vrata možda najfascinantnije vještine uopće. Izvođenjem samostalnih vježbi dobivamo gipkost u ramenima i stabilitet u cijelom tijelu. Kroz njih učenik razvija tijelo i čini ga sposobnim za dugotrajno vježbanje, dok nam vježbe u paru omogućavaju savladati silu koja na nas djeluje, radilo se o jačem ili slabijem protivniku.


Sifu Pap objašnjava poziciju Kwan Sao


Sifu Pap objašnjava poziciju Kwan Sao



Od vježbača do instruktora


U svibnju se u Rijeci održava trodnevni seminar posvećen ovoj borilačkoj vještini. Kakve ste programe pripremili?


– Na otvorenom predavanju 29. svibnja prvenstveno želimo zainteresirane upoznati s radom našega Kluba, vještinom kojom se bavimo te pozitivnim učincima bavljenja wing chunom. Sljedeća dva dana rezervirana su za radionice, odnosno vježbanje, prilikom kojih će biti održana četiri treninga, svaki u trajanju od tri sata. Za sve naše goste rezervirali smo smještaj u Hotelu Bonavia, samo nekoliko koraka od Korza, žile kucavice grada. Na taj način svi gosti će biti zajedno, što omogućava bolje upoznavanje i druženje izvan dvorane.


Marko Keser i Emir Sebastijan Ramić


Marko Keser i Emir Sebastijan Ramić



Upravo to upoznavanje, druženje i dijeljenje iskustava, osim samih treninga, daje draž cijelom tom događaju, o kojem se više informacija može dobiti  na Facebook stranici @WingChunKlubRijeka te na web stranici Wingchun.hr. Glavni predavači bit će sifu Darko Bek i sifu Marijo Biljanić, koji su tijekom 37 godina iskustva u wing chunu prošli škole poznatih majstora ovoga stila. Danas su učenici majstora Leunga Yina iz Hong Konga i glavni su instruktori Europske Leung Yin organizacije. Uz njih, i ja ću pomagati kao jedan od instruktora.


Kako izgleda edukacija za učitelja?


– Da bi netko postao instruktor wing chuna, osim poznavanja tehnika potrebno je znati to znanje prenijeti i drugima. Osim toga, od instruktora se ipak traži više nego od učenika u Klubu. Zbog toga budući instruktori moraju osim redovnih treninga prisustvovati i treninzima za instruktore koji se također održavaju u našem Klubu i to vikendima u trajanju od tri sata subotom i tri sata nedjeljom. Na tim treninzima temeljitije se prolaze tehnike te se uči način na koji se pojedine tehnike podučavaju. Naravno da na ovaj način razumijevanje vještine postaje veće, a samim time i njena primjena. Moj cilj kao instruktora je obučiti što veći broj učenika, pogotovo mladih, koji će dalje razvijati i prenositi vještinu kako bi njene dobrobiti postale dostupne većem broju ljudi. Trenutno ima nekoliko učenika i učenica koji vježbaju na ovakav način. Ukratko, put do instruktora bio bi: vježbač, asistent instruktora, instruktor.


Sanja Matić i Matej Purgar tijekom vježbi


Sanja Matić i Matej Purgar tijekom vježbi



A ispit za instruktore?


– Na polaganju ispita budući asistenti instruktora i instruktori osim tehničkih i praktičnih znanja moraju pokazati i znanje o principima wing chuna, načinima podučavanja pojedinih tehnika, nazivima osnovnih tehnika te moraju imati i određene karakterne i ljudske osobine koje tijekom izobrazbe prati njihov instruktor. Svi naši učenici i instruktori imaju mogućnost otići na edukacijsko putovanje u Hong Kong. Svake godine se organizira jedno takvo putovanje koje obično traje od 10 do 14 dana tijekom kojih, osim intenzivnog vježbanja, imaju priliku uživati u upoznavanju novih ljudi, druženju, novim iskustvima, novoj kulturi. Jedan od naših instruktora bio je na jednoj takvoj edukaciji, a kako mi se čini na sljedećem putovanju moglo bi ih biti još.


Što znači naziv sifu?


– Oni koji su putem filmova ili interneta čuli za naziv sifu, vrlo su ga vjerojatno povezali s mističnim i sveznajućim kung fu majstorom, učiteljem. Ali, kad zalutate u neku vježbaonicu kineskih borilačkih vještina i čujete kako učenici instruktora nazivaju sifu, pomislite da to ne može biti to jer osoba koju gledate ispred sebe ne liči na onu koju ste vidjeli na filmu. Nije stara, nema bijelu bradu i ne izražava se u poslovicama. Također ne leti zrakom, niti priča kineski. Zašto ga onda zovu tako i što znači ta riječ?


Vježba se samostalno ili u paru - Sanja Matić


Vježba se samostalno ili u paru – Sanja Matić



U Kini su se od davnina borilačke vještine prenosile isključivo unutar obitelji jer je njihovo poznavanje značilo opstanak i zaštitu obitelji te su se morale držati u strogoj tajnosti. Učili su od oca, majke ili strica, a vježbali s bratom ili sestrom. Kada se učenik obraćao svom treneru zvao ga je “tata” ako ga je podučavao otac ili “mama” ako ga je podučavala majka, dok je suvježbače zvao braćom ili sestrama jer su oni to i bili. Kako su se borilačke vještine u Kini i izvan nje počele širiti, pojavila se potreba za uvođenjem hijerarhije i reda. U tu svrhu jednostavno se nastavilo s praksom koja se primjenjivala do tada, a to je da su članovi kluba (ili organizacije) jedna borilačka obitelj. To bi značilo da je glavni trener u klubu svojim učenicima sifu, u prijevodu otac, iako riječ može značiti i učitelj, dok su oni njemu To – Dai, u prijevodu djeca. Da ne bi bilo zabune, titula sifu ne označava stupanj vladanja vještinom. Kao što u životu postoje mladi i stari roditelji, roditelji koji imaju unuke i koji su tek postali roditelji, vještiji i manje vješti roditelji, tako i u kung fuu između dva sifua može biti velika razlika. Takoder, i sifu ima svog sifua od kojeg uči i razvija se.


* Autori fotografija su Iconis Agency