Ulicama metropole

Znate li da šetajući Zagrebom možete naletiti na Homera Simpsona, Nea iz Matrixa i biljke koje sviraju?

K. B.

Foto Sanjin KAŠTELAN

Foto Sanjin KAŠTELAN

Neke intervencije pozivaju na interakciju, neke upućuju na novu, ljepšu stvarnost, dok neke donose i dozu ponekad zaboravljenog humora



Crveni tepih, biljke koje sviraju na dodir, humoristični likovi koji se iznenada pojavljuju na fasadama, poezija u prolazu, zeleni plafoni, zeleni podovi, književna fotelja, neonsko pitanje, čitanje ljubavi, nevidljiva ljepota – sve je to dio prvog izdanja projekta »Okolo« podnaslovljenog »Intro«, čime organizator »Nas dve«, Ana Mikin i Tina Kovačiček, uz podršku Turističke zajednice grada Zagreba i Francuskog instituta, najavljuju da će u godinama što dolaze na ulicama metropole u različitim formama svoj trag ostaviti još umjetnika.


Ako još niste pronašli sve urbane intervencije, sada je prava prilika za malu šetnju Zagrebom. Krenite od prolaza Harmica i otkrijte instalaciju s biljkama »U prolazu« by Botanika, nastavite prema Dolcu i pogledajte kumicu Mislava Lešića. Na početku Tkalčićeve čeka vas Crkva sv. Marije i Levaletovo vjenčanje, a u Radićevoj dva zaljubljena lica Oak Oaka.


Produžite prema Zakmardijevim stubama i prošetajte crvenim tepihom Borisa Bare, koji je ručno izradio i čipkasti tabletić na Krvavom mostu, a u hodu možda uočite i Simpsona, Nea iz Matrixa i riblju kost s potpisom Oak Oaka. Svratite do prolaza u Tomićevoj kod Uspinjače i pročitajte poeziju Eve Milković, a potom na Kuli Lotrščak pronađite Levaletovu Pinatu.




Foto Sanjin KAŠTELAN


Foto Sanjin KAŠTELAN



Sjednite s Frakturinom knjigom u Parku Bele IV., a ako vam se čita ljubav, pročitajte ju u parku Grič.


Nakon književnog odmora, Malim stubama spustite se u Kožarsku ulicu i prođite ispod zelenog plafona Grow studija, a iza sunčanog sata pratite tragove Oak Oaka.


Nakon što na zidu kuće Jager u Tkalčićevoj 78 pronađete još jednog Levaleta, krenite prema Kaptolu i galeriji Kranjčar gdje vas čeka glazbeni vrt Akousmaflore.


Foto Sanjin KAŠTELAN


Foto Sanjin KAŠTELAN



Ako nakratko skrenete prema Opatovini, na broju 10 vidjet ćete još jedan rad iz portfelja Levaleta, nažalost već djelomično uništen od ruke nepoštivatelja ulične umjetnosti (ali je i dalje vrijedan šetnje), dok vas par kuća niže na adresi Opatovina 15 očekuje sablja Oak Oaka.


I za kraj, spustite se do Bakačeve 2 i otkrijte što se skriva iza rešetaka, a par koraka dalje, u Cesarčevoj, dobro se nasmijte Oak Oakovoj patki. Večer, pak, rezervirajte za dvije svjetlosne instalacije – u Art Parku vas čeka Ana Elizabet, a u galeriji Kulturnog centra Mesnička »Nevidljiva ljepota« Filipa Borellija.


Foto Sanjin KAŠTELAN


Foto Sanjin KAŠTELAN



Malim intervencijama u samo tkivo grada »Okolo« oživljava javne gradske prostore i pretvara ih u mjesta gdje se umjetnost spontano dotiče svakodnevice grada i svakoga od nas. Više od dvadeset lokacija u centru Zagreba u ruke umjetnika došlo je kao »carte blanche«, da bi ih nadahnule na zanimljiva rješenja, skrećući tako pažnju na ljepotu i posebnost gradskih prostora, otkrivajući potencijal onih zanemarenih i »praznih«, povezujući ih i mapirajući kao mjesta vrijedna zaustavljanja i promišljanja.


Foto Sanjin KAŠTELAN


Foto Sanjin KAŠTELAN



Neke intervencije pozivaju na interakciju i korištenje, neke upućuju na novu, ljepšu stvarnost, dok neke donose i dobru dozu humora, ponekad zaboravljenog u užurbanoj svakodnevici. Slučajnom ili namjernom prolazniku pruža se tako razlog da zastane, razgleda, razmisli ili se zabavi te potraži ostale intervencije sudjelujući u istraživanju i otkrivanju Zagreba.


Foto Sanjin KAŠTELAN


Foto Sanjin KAŠTELAN



Uz domaće umjetnike u projektu su sudjelovali i francuski predstavnici street art scene. Oak Oak svojim poetičnim i humorističnim likovima osvaja ulice diljem svijeta.


Foto Sanjin KAŠTELAN


Foto Sanjin KAŠTELAN



Foto Sanjin KAŠTELAN


Foto Sanjin KAŠTELAN



Posebno se posvećuje detaljima uz koje veže svoje intervencije, a radovi su mu nerijetko minijaturni i skriveni. Dosad je svoj trag ostavio na ulicama gradova Francuske, Nizozemske, Španjolske, Belgije, Japana i Havaja, a surađuje i s galerijama u L.A.-u i New Yorku.


Levalet pak zanimljivom kombinacijom crteža i street art instalacija stvara živopisne likove koji komuniciraju s arhitekturom i razvijaju se u dijalogu s već postojećim okruženjem, dok umjetnici Gregory Lasserre i Anais met den Ancxt, koji stoje iza imena Scenocosme, kroz interaktivne instalacije te radove na području vizualne i digitalne umjetnosti preispituju akcije i reakcije gledatelja, uspješno spajajući tehnologiju i žive elemente.