Inovacija

Riječanin stao na kraj sirenama interventnih vozila

Ivor Balen

Kad nailazi, primjerice, vozilo hitne pomoći, u krugu 200 do 300 metara vozači bi dobili zvučni i svjetlosni signal da se sklone s ceste



RIJEKA Riječanin Željko Knežević tvrdi da je pronašao način na koji će zauvijek ukloniti sirene interventnih vozila s ceste. Knežević je svoju ideju patentirao i nada se njezinoj realizaciji, što bi svakako naišlo na odobravanje građana. Ne samo u Rijeci, nego i mnogo šire budući da eventualna provedba ovog patenta zahtIjeva primjenu barem na razini Europske unije.


– Umjesto sirena interventna vozila bi imala ugrađene odašiljače, a osobni automobili i ostala vozila prijemnike. Kada nailazi primjerice vozilo hitne pomoći, u krugu 200 do 300 metara vozači bi dobili zvučni i svjetlosni signal da se sklone s ceste. Riječ je o prilično jeftinom rješenju budući da bi prijemnici koštali pedesetak kuna, dok bi se svijetleća upozorenja serijski ugrađivala u komandnu tablu, pored upozorenja za otvorena vrata, manjak ulja i ostalih, iznosi Knežević svoju ideju, dodavši da bi sirene ostale samo za pojedine slučajeve, kada je upozorenje okoline na prolazak interventnog vozila neophodno učiniti na taj način.



Njegova ideja ne podrazumijeva ugradnju prijemnika samo u automobile, nego i u semafore, čime bi se spriječilo da interventna vozila prolaze kroz crveno svjetlo. Knežević se nada da će netko prepoznati njegovo razmišljanje i započeti »sirensku revoluciju« koju smatra neizbježnom.





Njegova ideja ne može se ograničiti na manju sredinu zbog stranih vozila koja bi dolazila bez ugrađenih prijemnika. Knežević smatra da bi ovo rješenje moralo biti zanimljivo Europskoj uniji budući da se ona ionako zalaže za što veću zaštitu stanovništva. A da jebuka koju stvaraju sirene stresna, to je opće poznato budući da ih je nemoguće izbjeći i gotovo ne prođe dan da glasno zavijanje ne para uši građana bilo kojeg grada.


– Jedno poslijepodne sam se želio odmoriti poslije ručka, kad evo vatrogasaca. Nakon toga malo zaspem, pa me probudi policija, pa nakon nje hitna pomoć. Počeo sam razmišljati kako bi se te sirene mogle eliminirati jer se njima ne uznemiruju samo pješaci, nego i stanari zgrada pored kojih interventna vozila prolaze. Dokazano je da sirene izazivaju ubrzanje rada srca, porast krvnog tlaka i pojačano znojenje. A buka je zagađivač, čak i u mnogo manjoj mjeri od sirena. Tako se na primjer već reklamiraju strojevi za pranje rublja koje stvaraju manju buku, dodaje Knežević, koji tvrdi da bi za eventualnog ulagača ovo bio sjajan posao budući da bi omjer uloženog i dobivenog trebao biti 1:10.


– Koga god sam pitao, rekao mi je da bi bilo odlično kada bi se sirene uklonile s ceste. Moje je mišljenje da će do toga doći prije ili poslije, samo je pitanje hoće li se to učiniti ovom mojom metodom, ili nekom savršenijom, zaključio je 80-godišnji umirovljenik i bivši komercijalist Elektromaterijala, koji je odlučio stati na kraj sirenama.