Neugodno

Često previše razmišljate i zbog toga ste anksiozni? Stručnjakinja savjetuje kako misli dovesti u red

P. N.

FOTO/Public Domain Pictures

FOTO/Public Domain Pictures

Čišćenjem uma od negativnih i pretjeranih misli, stvorit ćete mjesta za nove, pozitivne i one doista korisne.



Pretjerano razmišljanje i analiziranje događaja i osjećaja, često stavlja u neugodnu poziciju. Prema Američkoj udruzi psihologa, pretjerano razmišljanje je opisano kao “opsesivno razmišljanje koje uključuje pretjerane i ponavljajuće misli ili tematiku koja se sukobljava s ostalim oblicima mentalnih aktivnosti”.


Ukratko, pretjerano razmišljanje utječe na vaše razmišljanje i nerijetko izaziva anksioznost. Vrlo je teško odjednom “prestati misliti”, ali stručnjaci savjetuju nekoliko načina na koje bi trebali očistiti vlastiti um. Čišćenjem uma od negativnih i pretjeranih misli, stvorit ćete mjesta za nove, pozitivne i one doista korisne.


Opsesivno razmišljanje o praktički – ničemu


Kada je riječ o pretjeranom protoku misli, to obično nisu one pozitivne. Većinom se temelje na strahu od nepoznatog i na smišljanju scenarija koji vjerojatno nisu bili toliko negativni kako vi zamišljate. Od te jedne misli, stvari izmaknu kontroli i vaše se misli počnu množiti, spriečavajući vas u obavljanju nekog dnevnog zadatka.




Klinička psihologinja, doktorica Tricia Wolanin, za Cosmopolitan kaže da su ljudi prestrašeni stvarima koje ne mogu kontrolirati. Takvih je stvari mnogo, pa se zato pretjeranim razmišljanjem pokušavamo riješiti straha. Kao rezultat, opsesivno razmišljamo o praktički – ničemu.


Pretjerano razmišljanje je simptom općeg poremećaja anksioznosti te opsesivno-kompulzivnog poremećaja, ali to što nekoliko puta provjeravate poruku koju ste poslali, ne znači da imate poremećaj, objašnjava Wolanin. Psihologinja dodaje i da, u slučaju da često pretjerano razmišljate bez izvanjskih okidača, možda imate simptome poremećaja koji se može dijagnosticirati.


Kako prestati previše razmišljati, baš sada?


Terapeutkinja Kimberly Wilson kaže da se na sekundu trebate – zalediti. Prekinite s onim što radite, zatvorite oči i koncentrirajte se na disanje bez da ga mijenjate. Je li ubrzano? Plitko? Kako vam dolaze misli, pokušajte ih doživjeti objektivno, kao da ih gledate na televizijskom ekranu. Nastavite s normalnim disanjem, promatrajući vlastite misli prije nego odlučite otvoriti oči i nastaviti s poslom kojeg ste započeli.


Pozitivne afirmacije


Iako zvuči poprilično “isfurano”, važno je okružiti se pozitivnim afirmacijama. Ako vas vaš um stalno navodi na pretjerano razmišljanje, odaberite ohrabrujući mantru koju ćete ponavljati dok vaš um preplavljuju misli, savjetuje Wilson. Predlaže da u slučaju straha od ocjenjivanja vašeg rada na poslu od strane šefa, sami sebi kažete da ste napravili najbolje što ste mogli i da vi to možete. Ponavljajte mantru dok vam jednostavno “ne uđe u uho”.


Odbacite negativne misli


Kada duboko disanje i mantre nisu dovoljne, Wilson predlaže svađu protiv stresnih misli koje su zarobljene u vašem mozgu. Pitajte se primjerice, hoćete li zaista dobiti otkaz ili smanjenje plaće jer ste u poslovnom e-mailu imali gramatičku pogrešku. Odgovor je da nećete. Ponekad, identifikacija mana od strane vaše logike, otpetljava čitavu mrežu zapetljanih negativnih misli i pretjeranog razmišljanja. 


Skrenite si pozornost


Kada ništa ne pomogne, prebacite vašu koncentraciju na nešto drugo. “Prošetajte, riješite križaljku, pogledajte film. Napravite nešto da skrenete pažnju”, kaže Wilson. Što se manje koncentrirate na misli u glavi, to one imaju manje moći nad vama.


Kako prestati previše razmišljati u budućnosti


Kada ste shvatili kako u sekundi uništiti previše razmišljanja u vašoj glavi, Cosmopolitan donosi nekoliko savjeta o tome kako ih spriječiti u budućnosti.


Nemojte “scrollati” po društvenim mrežama čim ujutro otvorite oči. Dajte svom umu nekoliko minuta da se privikne na buđenje i odmaknite se od društvenih mreža, umijte se, napravite si kavu i u miru se razbudite, savjetuje Wolanin. To će pomoći vašem mozgu prilikom shvaćanja o tome što radite u datom trenutku, pa vas neće zatrpati mnoštvom misli odmah ujutro.


Prošetajte susjedstvom i pronađite neku zelenu površinu. “Prakticirajte pražnjenje uma i promatrajte što vas okružuje”, kaže Wolanin. Primijetite boju neba, mirise i zvukove oko vas, što može smanjiti stres. 


Isprobajte digitalnu detoksikaciju od društvenih mreža i mobitela. “Pauza od vašeg mobitela jednom tjedno, može pomoći pri relaksaciji mozga koji previše razmišlja”, kaže Wolanin. Ako vas ova ideja plaši, maknite se od mobitela na barem nekoliko sati. 


Svaki dan napravite nešto fizički, bilo da se radi o treningu ili jednostavno šetnji po kvartu. Vježba vas tjera da izbacite misli iz glave i tijela, pomažući vašem umu da se opusti od svega što ga je uznemirilo, objasnila je Wolanin, dodajući da prilikom toga pomaže i lučenje endorfina. 


Još jedan dobar način pražnjenja uma je meditacija. Wolanin i Wilson objašnjavaju da meditacija smanjuje intenzitet pretjeranog razmišljanja.