Makakiji u Austriji

ABENTEUER AFFENBERG Posjetili smo planinu snježnih majmuna u Landskronu

Karmen Bosnić

Foto Konstanze MEINDL

Foto Konstanze MEINDL

Tijekom izleta u Klagenfurt ili Villach ne samo da možete posjetiti Planinu majmuna nego i obližnji Minimundus i jezero Wörthersee u povratku



U blizini Villacha, u mjestu Landskron gdje se nalazi i istoimeni dvorac, pažnju turista privlači takozvana Planina majmuna. U tom neobičnom parku “Abenteuer Affenberg” što se prostire na površini od 40.000 metara četvornih, a koji je za posjetitelje otvoren od 1. travnja do 3. studenoga, živi oko 160 japanskih makaki majmuna posebnih po tome što mogu podnijeti veliku hladnoću. Stoga ih zovu i snježnim majmunima.


Ovi sada austrijski makakiji ne žive u kavezima nego u ograđenom zoološkom parku, a čuvari im osiguravaju hranu i veterinarsku skrb. Rade se bihevioralni eksperimenti, ali na način da se životinje ne ometa u svakodnevnom životu. Aktualna istraživanja usmjerena su na utjecaj genotipa na stres, ponašanje tijekom sukoba i dominaciju u društvu; rješavanje problema u suradnji s članovima tima, te kojom se rukom radije koriste makakiji. Ako su potrebni uzorci za analizu hormona i gena, oni se tada dobivaju iz izmeta. Nedavno je postavljena kućica u koju majmuni ulaze onda kad to žele, a u kojoj se uz pomoć video nadzora prati kako će surađujući riješiti zadatak i doći do hrane.  


Ljubav u jesen


U Affenberg se može ući isključivo u pratnji vodiča i to u razmacima od pola sata, od 9.30 do 17.30 sati od travnja do studenoga, odnosno do 16.30 sati u razdoblju od 27. listopada do 3. studenoga kada ranije pada mrak. Ulaznica za odrasle osobe za obilazak u trajanju od 45 minuta  iznosi 13 eura, za djecu dobi od 4 do 14 godina 6,50 €, dok obiteljska ulaznica (dvije odrasle osobe i dvoje djece) stoji 34 €. 




Tijekom posjeta na snazi su sljedeća pravila: majmune ne dirati, hraniti niti gledati dulje vrijeme u oči, ostati u grupi s drugim posjetiteljima, ne dodirivati ogradu, ništa ne jesti niti piti, kao niti pušiti. Obilazi se tek manji dio parka kako bi se majmuni imali gdje povući kad nisu raspoloženi za posjete. U park se može doći i sa psima, no obzirom ih majmuni doživljavaju kao prijetnju, svoje će vlasnike pričekati u “igraonici”, a osoblje će ih počastiti i slasnom grickalicom da im olakšaju separacijsku anksioznost ako od nje pate. 


Foto Konstanze MEINDL


Foto Konstanze MEINDL



Privatna tura za grupu do šest osoba, po cijeni od 150 eura, prava je poslastica za ljubitelje ovih životinja. U pratnji dr. med. Lene Pflüger imaju priliku 75 minuta promatrati snježne majmune, hraniti ih, saznati zanimljivosti o njima, te čak zaći i nešto dublje u stanište. Cjelodnevne foto-ture od 250 eura zanimljive su fotografima koji tijekom svibnja mogu snimati mladunčad s majkama, lipanj također ima svoje čari jer tada makakiji plivaju u jezercima, dok je u rujnu totalna akcija – Planinu majmuna prekrije lišće u bojama jeseni, a njezini stanovnici krenu u potragu za partnerima s kojima će ljubovati. 


Bijeg od veterinara


Zajapurenim licima i tada posebno crvenim stražnjicama signaliziraju spremnost, a pare se zimi i tada imaju potpuni mir. Majka nosi pet i pol mjeseci, a mladi na svijet dolaze u proljeće. Godišnje se u prosjeku u Affenbergu okoti desetak malih makakija koji mogu poživjeti  tridesetak godina. Izvrsni su plivači i preplivat će i 500 metara odjednom, te zaroniti do dva metra dubine. Mladež uživa u plivanju i rado će ljeti skočiti u jezerce, no starija gospoda potrudit će se tek ako je kakva nagrada na vidiku.


Foto Konstanze MEINDL


Foto Konstanze MEINDL



Uz plivalište se nalazi i “bolnica”, drvena kućica koja se koristi ako je netko od majmuna teško ozlijeđen, što srećom nije čest slučaj i dobro da je tako jer uhvatiti pacijenta nije nimalo lak zadatak. Potrebni su vještina i strpljivost, a Lena nam otkriva da se čak i oni makakiji koji nikad nisu ni vidjeli veterinara sakriju kad on dolazi.  


Foto Konstanze MEINDL


Foto Konstanze MEINDL



Japanski makakiji imaju strogu hijerahiju. Čopor predvodi alfa mužjak, osamnaestogodišnji Pauli, koji je prihvaćen od svih članova dok izvršava svoje obaveze, a to su zaštita skupine i rješavanje sukoba među nesložnima, ali i igra s mladunčadi i dodvoravanje utjecajnim ženkama. One su organizirane u jedanaest takozvanih matrilinija, ženske obiteljske klanove, obzirom život provode s majkom i svojim srodnicama. Starije pripadnice imaju glavnu riječ  te odlučuju kakav status u društvu ima koja ženka, a posljedično i njezini ženski potomci.


Kako do jabuke


Tridesetogodišnja Sissy je nautjecajnija dama. Došla je iz Osake, a obzirom je vrlo vedra i šarmantna omiljena je mnogim djelatnicima i s pravom ima društveni status kakav uživa. Kako pada noć, makakiji traže najviša stabla u parku. Noć će provesti tamo gdje se osjećaju sigurno, na visinama i do 30 metara. 



Uskonosci      


Rod makaki majmuna (Macacus) pripada u podred majmuna Staroga svijeta koji se zbog toga što imaju usku nosnu pregradu nazivaju i uskonoscima. Hrvatski leksikon navodi da imaju stražnjične žuljeve koji su crvene boje i lične vrećice u donjem dijelu lica u koje može stati hrane koliko i u želudac. Koriste ih kad se uznemire, pa bježe s mjesta na kojem su se hranili, kako bi ono što su pojeli mogli prožvakati kasnije. 



Makakiji potječu iz oblasti Minoo u Japanu, a u Korušku su stigli 1996. Samo nekoliko tjedana kasnije ta je 39-člana družina izazvala veliku pažnju svjetskih medija jer su uspjeli probiti ogradu koja nije bila dobro napravljena te su šest tjedana istraživali okolinu, nakon čega su svi vraćeni u park koji je kasnije postao njihov dom. Na japanskom jeziku makaki znači „snježni majmun“, a osobitost ove rase je ta da mogu živjeti u krajevima u kojima je temperatura i do – 20 stupnjeva. Tjelesnu toplinu reguliraju uz pomoć gustog krzna i repa. Iako nisu  dresirani, imaju zanimljivo ponašanje kad žele privući pažnju. Magdalena i Daniel pokušat će to učiniti pljeskanjem, dok Ilvy izvodi salta u krošnjama drveća. Njihova se inteligencija odražava i u rješavanju zadataka, primjerice kad povlačenjem određenih poluga treba doći do jabuke. Kao što nam je Lena pojasnila, osvojiti čitavu jabuku veliki je izazov u kojem su posebno uspješne ženke, dok mužjaci brzo izgube strpljenje i skloni su pokušati ukrasti ženki jabuku. Makakiji uče promatranjem, pa će tako steći i znanje kako do jabuke. 


Pouka za menadžere


Posebnost u ponudi parka “Abenteuer Affenberg” je radionica “Vođa čopora” namijenjena  menadžerima i zaposlenicima na vodećim pozicijama. Obzirom je njihov posao vrlo zahtjevan, organiziraju se seminari, tečajevi, edukacije, a primjena novih znanja uglavnom bude neuspješna. Cilj radionice za rukovoditelje je pomoći im uvidjeti kako ih tim doživljava kao vođe, kakav je stil njihovog vodstva, jesu li autentični, znaju li motivirati djelatnike? Makakiji funkcioniraju poput velike tvrtke. Svaki član doprinosi zajednici, koju predvode članovi društva koji su na najboljim pozicijama. U njihovom životinjskom svijetu sve je jednostavno, možda je u tome ključ – kako biti svoj i znati razmišljati izvan okvira onda kad je potrebno “doći do jabuke”.