Ostati smiren

Ispadi bijesa kod dvogodišnjaka: zašto se događaju i kako reagirati? Donosimo savjete

P. N.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kako reagirati na ispade bijesa? Zašto se događaju? Možete li ih spriječiti? Ovo su samo neka od najčešćih pitanja koje mame postavljaju, a na koja odgovaramo u nastavku.



Nalazite se u dućanu. Vaš mali dvogodišnjak upravo je vidio igračku ili slatkiš koji mu ne namjeravate kupiti. Uskoro se nalazite u sceni vrištanja i bacanja po podu dok nemoćno gledate tantrum u punom jeku i pitate se što učiniti. Dobrodošli u tzv. “terrible two” fazu u kojoj morate sami sebe podsjećati na dvije najvažnije stvari, a to su: prvo, ispadi bijesa normalan su dio razvoja djeteta i onaj teži dio- ostanite smireni.


Zašto se tantrumi događaju?


Ispad bijesa je način na koji dijete ispoljava frustraciju zbog izazova s kojim se suočilo u određenom trenutku. Možda dijete ima problem sa shvaćanjem određenog koncepta ili nije još u stanju verbalno izraziti svoje osjećaje i ono što ga muči. A možda je jednostavno umorno, gladno ili nenaspavano- svi ti faktori mogu utjecati na njegovu frustraciju koju će ispoljiti agresijom i ljutnjom.


Tijekom druge godine života djeca intenzivno otkrivaju svijet oko sebe, ali i postaju svjesniji sami sebe. Djetetova želja za neovisnošću sukobljava se s njegovom jakom ovisnosti o roditeljima, dok u isto vrijeme rastu njegove kognitivne spoznaje koje govor ne prati istom brzinom. Zaista, puno se toga događa u glavici jednog dvogodišnjaka.





Što učiniti?


Iako nema nekog provjerenog recepta kako spriječiti ispade bijesa, postoje načini na koje možete poticati pozitivno ponašanje čak i kod najmanjih. Planiranje unaprijed, poticanje djeteta na verbalizaciju osjećaja i konzistentnost u odgojnim mjerama samo su neki od savjeta koji će vam pomoći da s djetetom prebrodite faze ispada ljutnje.


1. Planirajte unaprijed


Uspostavite dnevnu rutinu kako bi vaše dijete znalo što očekivati. Držite se rutine što je više moguće, uključujući vrijeme obroka i spavanje. Na primjer, kad se spremate u market ili riješavate neke obaveze, uvijek ponesite sa sobom grickalice ili igračku koja će okupirati pažnju djeteta. Planirajte unaprijed vrijeme izlaska kad znate da je dijete sito i naspavano.


2. Budite konzistentni


Recite “ne” kad je to potrebno. Djeca testiraju granice, a vaša je dužnost kao roditelja da ih postavite. Budite mirni, čvrsti i odlučni kako bi dijete shvatilo da su određena ponašanja neprihvatljiva.


3. Potičite dijete na verbalizaciju osjećaja


Imajte na umu da mala djeca razumiju puno više riječi nego što su ih u stanju izreći. Potičite ih na komunikaciju, učite ih novim riječima i kako osjećaje pretočiti u riječi. U tome će vam od velike pomoći biti slikovnice i čitanje priča ili učenje kroz igru.


4. Ponudite djetetu izbor


Pokušajte izbjegavati govoriti “ne” na sve djetetove zahtjeve. Kako biste mališanu dali osjećaj kontrole, dopustite im da sami biraju, na primjer možete reći: “Želiš li odjenuti plavu ili crvenu majicu za izlazak u park?” ili “Želiš li pojesti bananu ili jabuku?”, “Želiš li se igrati na Legiće ili slagati puzzle?”.


5. Potičite pozitivno ponašanje


Pozitivno ponašanje nagradite pohvalom, zagrljajem ili mu recite kako ste ponosni što je učinilo ono što ste tražili od njega.


6. Ostanite smireni


Ponekad je zaista teško ostati smiren u takvim situacijama, no podsjetite se da dijete uči kako se nositi s frustracijom i kroz vaše ponašanje. Imajte na umu da su ispadi bijesa normalna faza razvoja djeteta koja će proći kako dijete bude odrastalo i shvaćalo svijet oko sebe te kako iskazivati vlastite osjećaje. Tantrumi uglavnom nestaju do četvrte godine kad dijete nauči kako na društveno prihvatljiv način prihvatiti norme ponašanja.



Foto: Pixabay