Zaboravljena sorta

Novosti iz vinarije Tomaz: Crna malvazija u tri čina

Davor Šišović

Napunjene boce crne malvazije odležat će još šest mjeseci, a tada mogu na tržište / Foto Davor Šišović

Napunjene boce crne malvazije odležat će još šest mjeseci, a tada mogu na tržište / Foto Davor Šišović

Prva prava berba crne malvazije dogodila se 2013. godine, i to je bila godina eksperimenta, isprobavanja što ova zaboravljena sorta može dati u raznim varijacijama



Istodobno s aktualnom berbom, za koju Klaudio Tomaz kaže da će biti još bolja nego hvaljene prethodne dvije, iz motovunske vinarije Tomaz ovih dana izlaze dva nova proizvoda, a oba su povezana s njegovim nastojanjem da oživi vinarsku baštinu svoga djeda Piera. Još dok je bio dječak, a obiteljski vinograd obrađivao je djed Piero, Klaudio Tomaz pamti da je među starim lozama bilo i crne malvazije, ali iz njihovih vinograda ona je nestala 1983. godine.


Otkako se počeo baviti vinom i saditi nove vinograde želja mu je bila da uz teran, bijelu malvaziju, merlot i muškat, zasadi i novi nasad crne malvazije, a želju je ostvario 2009. godine kada je ovom sortom, sadnicama nabavljenima iz rasadnika, zasadio jedan cijeli hektar. Trebalo je malo pričekati da loza dođe u rod, no kada su se na mladim trsovima pojavili prvi listovi i grozdovi, nono Piero je, u svojoj 96. godini, potvrdio da je to ista sorta koju je on sam sadio i njegovao dok je bio mlađi. Klaudijev djed Piero preminuo je 2015. godine, no ostao je trajna inspiracija svome unuku: njemu u čast Tomaz je prije dvije godine prvi u Istri proizveo »blanc de noirs« pjenušac od terana i nazvao ga Pier.


Miris marmelade od šipka


Prva prava berba crne malvazije dogodila se 2013. godine, i to je bila godina eksperimenta, isprobavanja što ova zaboravljena sorta može dati u raznim varijacijama. Kobne 2014. godine, koja je skoro svim istarskim vinarima bila loša zbog previše kiše, Tomčevu je crnu malvaziju poharala još i tuča, pa berbe nije ni bilo. Boce crne malvazije koje će ovih dana izaći pred radoznale i nestrpljive vinoljupce potječu iz berbe 2015. godine. Na ovoj je sorti Tomaz primijenio tehniku koju s odličnim rezultatima koristi i na drugim svojim crnim sortama: nekoliko tjedana pred berbu dio grozdova se prereže i ostavi na trsu radi prosušivanja, kada dođe vrijeme za normalnu berbu tada se zajedno pokupi i živo grožđe i ono prosušeno, i jedni i drugi grozdovi se zajedno muljaju, a u daljem nastanku prve komercijalne serije crne malvazije uslijedilo je mjesec dana maceracije, i zatim 18 mjeseci odležavanja u velikim hrastovim bačvama. Upravo ovih dana, kada kiša prilično često prekida berbu, crna malvazija se puni u boce, u kojima će odležati još šest mjeseci.




Klaudio Tomaz s čašom crne malvazije


Klaudio Tomaz s čašom crne malvazije



Pri samom kraju njezina sazrijevanja za ovu se crnu malvaziju već sada može reći da će se sigurno pročuti kao jedno doista veličanstveno vino. Prva mirisna senzacija ovog vina u čaši je miris marmelade od šipka, za kojim slijede mirisi marcipana, kuhane dunje, te naposljetku zagrijanog bukovog drva. Okus joj je vrlo razigran i živahan, povrh sušenog bobičastog voća u narednim se slojevima javljaju note lješnjaka, rogača i vanilije, a zahvaljujući jakosti od 16,3 posto alkohola, nije slučajna okusna asocijacija na voćni liker ili griotte čokolatine, dok se na kraju sve to zaokružuje notama kave i kremoznošću crne čokolade.


Čuvanje na morskom dnu


Pet stotina boca ove crne malvazije u kolovozu je položeno na morsko dno u Kvarneru nedaleko Ike, na dubinu od 28 metara, u sklopu eksperimenta kojeg već treću godinu provodi više hrvatskih vinarija zajedno. »Želim isprobati kako će čuvanje na morskom dnu, na konstantnoj temperaturi i tlaku, bez prisustva zraka, utjecati na ovo vino i kako će se ova crna malvazija ponašati kada ju nakon godinu dana izvadimo iz mora«, tumači Klaudio Tomaz. Na suhom je ipak ostalo 2.000 boca, a ubuduće bi ih trebalo biti i više jer se Tomaz, uvidjevši da je crna malvazija puni pogodak, ovom sortom odlučio zasaditi još jedan hektar.Kako sljubiti ovu crnu malvaziju s hranom? Sjećam se da su neki vinari za svoja vina, nakon što bi se iscrpilo nadahnuće nabrajanja jela s kojima se to vino najbolje slaže, govorili da je naposljetku to idealno vino za meditaciju. Za Klaudija Tomaza prva pomisao o namjeni ove crne malvazije je da je to vino za meditaciju, a tek sekundarno se mogu zamišljati slasne kombinacije ovog vina s mesom divljači, pogotovo medvjeđom šapom, pripremanom s borovnicama, ili pak srnećim medaljonima s crnim ribizom i zelenim paprom. Naposljetku, odličan par ovom vinu bio bi i mousse od čokolade s bijelim tartufom, maslinovim uljem i mediteranskim aromatičnim biljem.

Novi pjenušac


No, osim kao samostalno odnosno monosortno mirno vino, crna malvazija iz vinograda Klaudija Tomaza ovih se dana na tržištu pojavljuje i u novom pjenušcu ove vinarije, koji se zasad zove samo »Pjenušac Tomaz rose extra dry«. U njemu ima 60 posto terana, 30 posto merlota i 10 posto crne malvazije, i to je, nakon spomenutog Piera (bijelog pjenušca od crnog grožđa terana) tek drugi pjenušac u povijesti vinarije Tomaz. Za svoj Rose Tomaz kaže može odlično poslužiti kao ljetni aperitiv, ili kao prateće vino uz mesni carpaccio od boškarina ili divljači, pa i uz riblji carpaccio ili uz sirove oštrige s maslinovim uljem i limunom. Od većine drugih rose pjenušaca ovaj se razlikuje dosta izraženom prozirnocrvenom bojom, a miris mu je prava eksplozija voća i crvenog cvijeća.


Pjenušac od terana, merlota i crne malvazije, u čaši i boci


Pjenušac od terana, merlota i crne malvazije, u čaši i boci



Uz ova dva lica koja će vinska publika upoznavati narednih mjeseci, crna malvazija iz vinograda Klaudija Tomaza otkrit će i treće, ali ne još: možda bi tek sirovina iz ovogodišnje berbe (a crne sorte će Tomaz brati tek početkom listopada) mogla dati kvalitetu koju ovaj vinar očekuje za ostvarenje još jedne svoje davne ideje. Naime, također od terana, merlota i crne malvazije kao u rose pjenušcu, Tomaz namjerava napraviti mirnu crnu kupažu, s idejom da to bude jedno veliko crno vino, svojom izvrsnošću dostojno da ponese ime po mikrolokaciji na kojoj je odgojeno, i bude pakirano u magnum boce od litre i pol. »Sve tri sorte su u vinogradu za sada u odličnom stanju, ali odluku o tome hoću li ih kupažirati donijet ću tek nakon godinu i pol do dvije njihova zasebnog odležavanja«, kaže Klaudio Tomaz, i opet navodi svoje obožavatelje na grijeh nestrpljivosti. Međutim, kako se strpljenje u slučaju crne malvazije itekako isplatilo, čekanje na novu crnu kupažu vinarije Tomaz vjerojatno će se isplatiti još i više.