Ideja za ručak

MAMA DRAMA Food blogerica Nevena Josipović donosi vam recept za ukusne raviole sa špinatom i ricottom

Ivana Kocijan

Najviše uživam u pripremi slastica. Još kada je čokolada u pitanju, tu nema puno rasprave. Zapravo, cijeli proces, od miksanja do pečenja, slaganja torte – jer me uvijek zanima krajnji ishod i konačna odluka je li torta spremna za blog! Fotografija je moja druga ljubav pa sam je htjela spojiti s hranom, otkrila je Nevena

Mama Drama je blog u kojem je Nevena Josipović spojila majčinstvo i kuhanje. Blog će ove godine proslaviti treći rođendan. Svoj mali slatki kutak pokrenula je nekoliko mjeseci nakon rođenja sina.




– Moja prva ideja je bila da si u bilježnicu zapisujem recepte, ujedno ono što izmijenim, dodam ili oduzmem, zapišem i uvijek imam pri ruci. Tada sam shvatila da bih mogla pokrenuti blog koji se u početku zvao Bake Cakes, ali sam mu nakon određenog vremena promijenila naziv u Mama Drama. Jednostavno sam željela imati svoj kutak u kojem ću kreirati recepte i podijeliti ih s drugima, otkrila je Nevena.


Blog ima i zanimljivo ime. Kako je nastalo?


– Kada postaneš mama, u glavi ti se vrti stotinu pitanja, život se okrene za 360 stupnjeva i nađeš se prvi put u ulozi roditelja. Ja sam mama: staneš, udahneš, padneš, digneš se i kreneš naprijed. Za mene drama, ali ona pozitivna. Moja drama je zapravo veliko zanimljivo putovanje u nepoznato, puno dječjeg osmijeha, ali i briga.




Prošle ste godine osvojili Gastro zvijezdu za najboljeg blogera regije u kategoriji Slastice. Što vam znači to priznanje?


– S obzirom na to da mogu reći da je moj blog relativno »mlad«, kada sam osvojila titulu za najboljeg blogera regije u kategoriji Slastice, prvo što sam izgovorila je da su snovi ostvarivi. Kada svoj hobi i ono što volite radite iskreno i od srca, onda morate uspjeti. Ključ uspjeha je u nama samima, koliko daješ, toliko dobiješ, stoga nikada ne odustajte od onoga što volite.


Na blogu pišete o hrani i majčinstvu. Koliko vaš sin Jakov utječe na izbor tema o kojima pišete?


– Kada sam rodila, nikad nisam ni pomišljala da ću se susresti s brojnim pitanjima, kritikama, ali i raspravama. U svojim temama o majčinstvu većinom se osvrćem na okolinu jer je ona ta koja zapravo radi razlike, postavljala kriterije i upravo se s time većina mama susreće.


Omiljene slastice i vlastiti vrt


Možete li nam otkriti i još nešto više o vama: otkuda ste, što ste po zanimanju, što su vam hobiji?


– Dolazim iz Klenovice, malog, mirnog i tihog mjesta koje se nalazi blizu Novog Vinodolskog. Po zanimanju sam grafička dizajnerica jer sam još kao dijete stalno u ruci imala papir i olovku i vječito nešto crtala. Međutim kako sam odrastala, sve više me počela zanimati fotografija. Fotografija je upravo moja druga ljubav pa sam je htjela spojiti s hranom. U slobodno vrijeme možete me uhvatiti s fotićem u rukama i hvatanju divnih prizora prirode.


U čemu najviše uživate kad je priprema hrane u pitanju?


– U izradi slastica. Još kada je čokolada u pitanju, tu nema puno rasprave. Zapravo, cijeli proces, od miksanja do pečenja, slaganja torte, jer me uvijek zanima krajnji ishod i konačna odluka je li torta spremna za blog!



Nevena Josipović


Sami uzgajate voće i povrće. Čega sve ima u vašem vrtu?


– Prvo, moram priznati da me je muž naučio kako uzgojiti voće i povrće, još i sad učim jer stalno sadimo nešto novo. Zbilja se trudimo da imamo svoj mali ekokutak jer nema ljepšeg osjećaja nego kada na stol stavite blitvu, jagodu ili rajčicu za koju znate da nije ničim tretirana. Od voća imamo jagode, maline, kupine, ribiz, trešnje, kruške, jabuke, od ove godine i borovnice. Što se tiče povrća, u vrtu se može naći mrkva, peršin, cikla, salata, brokula, cvjetača, rajčica, kupus, patlidžan, zelene i žute mahune, grašak, blitva, češnjak i luk. Posadimo koliko nam je dovoljno, ali treba i vremena i truda.


Koliko su jela koja pripremate u potpunosti vaše kreacije, a koliko vaše interpretacije postojećih recepata?


– Danas je zbilja dostupno mnogo recepata. Ono što nikad ne mijenjam su starinski recepti iz bilježnice moje mame. Takvi recepti se jednostavno ne mijenjaju. Što se tiče ostalih jela, uvijek ih interpretiram na svoj način, uvijek istražujem i radim po svom guštu.


Roštilj, pizza i fotografija


Koje su vam omiljene namirnice, a što omiljena jela?


– Omiljene namirnice su mi čokolada, maslac i sir. Što se tiče jela, tu sam malo izbirljiva. Ako išta volim, onda je to dobar roštilj i pizza. Gdje god se nalazim u Lijepoj Našoj, obavezno sam u potrazi za pizzom da pronađem mjesto gdje je najbolja!


Obožavate pripremati kolače. Više uživate u slatkom?


– Apsolutno. Samo zamislite kako je mojim ukućanima. Svaki drugi dan neki novi desert. Blog je u početku bio namijenjen slasticama, ali sam s vremenom dodala nove kategorije.


Pročitala sam da vam je u kuhinji najveća inspiracija vaša mama. Što ste naučili od nje, koje vam je kulinarske savjete dala?


– Bit ću potpuno iskrena i reći da sam izbjegavala kuhinju koliko god sam mogla. Sve do dana kada sam napravila prvi kolač, uz pomoć mame. Bio je iz njene bilježnice i imala sam stotinu pitanja oko običnog biskvita. Ako me mama išta naučila, onda je to strpljenje u kuhinji. Od kulinarskih savjeta najdraži mi je: Uvijek koristi putar (maslac) u kolačima.


Velika ste ljubiteljica fotografije i sami fotografirate svoja jela. Kako biste opisali svoj fotografski stil?


– Kao što sam napisala, fotografija je moja druga ljubav i jednostavno sve trenutke obožavam zabilježiti upravo fotografiranjem. Ovisno o hrani, prilagođavam okolinu. Ali se uvijek držim onog: manje je više. Kada je kruh u pitanju, to me uvijek asocira na baku pa shodno tome fotografija mora biti u starinskom ozračju.


Ravioli sa špinatom i ricottom



Tijesto za raviole


Sastojci: 30 dag glatkog brašna tip 00, 3 jaja, 1 žličica soli


Priprema: Na radnoj plohi napravite brežuljak od brašna, u sredini napravite udubljenje i u njega stavite jaja i sol. Izmiješajte ih vilicom te postupno dodajte brašno s unutarnje strane udubljenja. Kada mješavina postane kompaktna, pobrašnite prste i njima počnite miješati sastojke dok ne dobijete ljepljivo tijesto. Ako je tijesto previše suho, dodajte nekoliko kapi hladne vode, a ako je ljepljivo, dodajte još malo brašna. Tijesto oblikujte u lopticu i mijesite poput kruha najmanje 10 minuta, a ako koristite glatko brašno, mijesite još malo duže. Mora biti glatko i elastično. Umotajte tijesto u prozirnu foliju i ostavite da odstoji 15-ak minuta, nakon čega je spremno za valjanje. Dobiveno tijesto prerežite na dvije loptice. Radnu plohu pospite s malo brašna, stavite tijesto koje pospete isto s malo brašna i pritisnete dlanom. Okrenite tijesto na drugu stranu i ponovite s dlanom istu stvar. Zatim valjkom tijesto razvaljajte na 3 mm. Tijesto izrežite kalupom za raviole te pustite da se malo prosuši.


Sastojci za nadjev: 15 dag špinata, 50 grama maslaca, 15 dag ricotte, 1 jaje, malo muškatnog oraščića, sol, papar


Sastojci za umak: 5 dl vrhnja za kuhanje, 50 grama maslaca, 40 grama parmezana, 50 grama naribane gaude, sol, papar


Priprema: Špinat operite i izrežite sitno. Na maslacu ga blanširajte. Na laganoj vatri ga miješajte dok ne uvene i ne pusti vodu, zatim pojačajte vatru i miješajte dok voda ne ispari. Maknite s vatre i pustite da se ohladi. Zatim ga stavite u sjeckalicu pa dodajte sir, prstohvat muškatnog oraščića, malo soli i papra. Sjeckalicom sjedinite sastojke i probajte je li dovoljno slano i papreno. Ako je potrebno, dodajte još malo soli ili papra, i zatim jaje. Ponovo uključite sjeckalicu da se jaje sjedini sa smjesom. Ako nemate sjeckalicu, možete u posudi sjediniti sve sastojke, jedino što će vam špinat biti u komadićima. Kada je tijesto odmorilo, podijelite ga na 2 dijela. Uzmite jedan dio pa ručno ili kroz stroj napravite traku dugačku 50-ak cm i debljine pola cm. Pustite ga na pobrašnjenoj podlozi. Žlicom stavljajte hrpice nadjeva na tijesto duž jednog ruba. Zatim rubove tijesta premažite s malo vode da se bolje zalijepi. S drugom stranom tijesta preklopite nadjev i izrežite u kockice. Vilicom možete sa svake strane lagano pritisnuti da dobijete rebraste rubove. Ako imate kalup, možete izrezati krugove i napraviti okrugle, ali i veće raviole. Isto ponovite i s drugim komadom tijesta. Nakon toga u veću posudu stavite vodu, dodajte žlicu ulja i posolite. Pustite da provrije. Zatim dodajte par raviola i poklopite posudu. Neka se kuhaju 10-ak minuta. Kada su kuhani, izvadite ih u posudu i pustite sa strane.


Umak: Maslac otopite i dodajte vrhnje za kuhanje. Kada se zagrije, dodajte sireve, malo soli i papar. Nakon 10-ak minuta kada su se sirevi otopili, dodajte raviole i pustite još 5 minuta da krčka. Još tople raviole poslužite i uživajte u ovom finom ručku.